Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Církve žalují kvůli majetku Prahu, radnice chce prosadit ústavní stížnost

  • 86
Církevní řády a náboženské společnosti podaly v poslední době asi dvacet žalob na hlavní město. Ve hře jsou desítky hektarů lukrativních pozemků. Některé městské části teď od Prahy požadují, aby podala ústavní stížnost proti zákonu o církevních restitucích.

Tunel Blanka či tahanice okolo nevýhodného nájmu Škodova paláce zřejmě nebudou jediné kauzy, které pražským úředníkům nyní zamotají hlavu. Budou to i žaloby, které na hlavní město podaly církevní řády a náboženské společnosti.

Podle informací redakce MF DNES jich k dnešnímu dni musí hlavní město řešit zhruba dvacet. Například Náboženská společnost Svědkové Jehovovi žaluje Prahu kvůli pozemku v Suchdole.

Údajného restitučního nároku se žalobami domáhá Královská kanonie premonstrátů na Strahově, Suverénní řád maltézských rytířů - České velkopřevorství, Církev československá husitská či Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou. Ten jich podal hned třináct.

„Větší početní zastoupení klienta, Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou, v počtu žalob ze strany církevních řádů a náboženských společností podaných na hlavní město Prahu může být dán historickou významností tohoto řádu a jeho působením na území dnešního hlavního města Prahy,“ uvedl právní zástupce křižovníků Jiří David.

Řády se v žalobách domáhají toho, aby se nemovitosti z vlastnictví Prahy převedly na stát. Podle nich je hlavní město získalo protiprávně. Pokud by jim daly soudy za pravdu, mohly by se na Českou republiky obrátit se svými restitučními nároky.

Ve hře jsou kromě zmiňovaného Suchdola pozemky v Karlíně, Ďáblicích, Kobylisích, Hloubětíně či Březiněvsi. Právě poslední zmiňovanou městskou část církevní nároky trápí nejvíce. Maltézští rytíři Březiněves, potažmo Prahu žalují o pozemky s rozlohou v řádu desítek hektarů.

V Březiněvsi si řád nárokuje veškerá veřejná prostranství

„Jedná se o veškerá veřejná prostranství, veškerá sportoviště, park, pozemek pod radnicí, silnice, cesty,“ popisuje tamní starosta Jiří Haramul (zvolený za ANO). Ten už s maltézskými rytíři svádí boj přes deset let a odmítá i nynější požadavky.

Mimo jiné ho děsí zkušenost obce Hradištko nedaleko Prahy, kde řád premonstrátů vysoudil velkou část tamních nemovitostí. Vystěhovat se kvůli tomu musel i obecní úřad.

Kam směřují žaloby řádů

  • Náboženská společnost Svědkové Jehovovi – Suchdol
  • Suverénní řád Maltézských rytířů – České velkopřevorství – Březiněves
  • Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou – Karlín, Ďáblice, Kobylisy, Smíchov, Hloubětín, Slivenec 
  • Královská kanonie premonstrátů na Strahově – Nebušice, Dejvice
  • Náboženská obec Církve československé husitské v Praze 5 – Velká Chuchle

Pozn.: přehled uvádí katastry, kde jsou majetky, o kterých se církevní řády a náboženské společnosti domnívají, že Praze patří neprávem

„Jde o snahu obcházet zákon,“ tvrdí o žalobách Haramul. Město jako takové totiž pozemky podle zákona vydávat nemůže a dle starostových slov hrozí, že maltézští rytíři za tyto majetky dostanou finanční náhradu v rámci církevních restitucí a pak si navíc zažádají o jejich vydání.

Tuto interpretaci ale řád maltézských rytířů dlouhodobě odmítá. „Obě žaloby byly podány z opatrnosti, aby byly vyjasněny vlastnické vztahy ohledně předmětných nemovitostí,“ reagoval kancléř Suverénního řádu maltézských rytířů - Českého velkopřevorství Johannes Lobkowicz.

Podle Haramula je jedinou účinnou obranou ústavní stížnost proti zákonu o církevních restitucích, konkrétně vůči té části, která umožňuje církevním organizacím a řádům podobné žaloby na obce podávat.

Záměr už v červenci schválili zastupitelé městské části a touto možností se už zabývá hlavní město. Březiněves totiž sama o sobě ústavní stížnost podat nemůže, takovou pravomoc má v tomto případě jen Praha.

ANO bude hledat spojence pro podání stížnosti

„Mám v této věci podporu klubu ANO. Není to totiž jen problém Prahy, ale i dalších měst a obcí, které tím chci vyzvat, aby se k ústavní stížnosti připojily,“ říká starosta, který je zároveň zastupitelem hlavního města. Právě pražské zastupitelstvo zřejmě bude případnou ústavní stížnost schvalovat.

Jenže otázkou je, zda ANO pro tento návrh sežene dost hlasů u ostatních politických stran. Proti tomuto záměru se totiž už vyslovili někteří členové koalice. Pro ústavní stížnost by například nezvedla ruku radní Jana Plamínková (Trojkoalice), která je zároveň starostkou městské části Slivenec.

„U nás mají restituční nároky křižovníci. My s nimi problémy nemáme a nechci se k ničemu takovému připojovat,“ uvedla radní Plamínková.