Záleží na mentalitě národa. Krádeže, loupeže nebo přepadení, jsou doménou spíše Ukrajinců, Rumunů či Bulharů. Organizovanější drogová kriminalita se objevuje více v komunitách vietnamských a arabských. (Ilustrační foto)

Záleží na mentalitě národa. Krádeže, loupeže nebo přepadení, jsou doménou spíše Ukrajinců, Rumunů či Bulharů. Organizovanější drogová kriminalita se objevuje více v komunitách vietnamských a arabských. (Ilustrační foto) | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Každý sedmý zločin v Praze spáchá cizinec, rozhoduje i mentalita národa

  • 62
Vloni spáchali cizinci v Praze více než dva tisíce trestných činů z celkem zhruba 14 500. Letos do března to bylo více než pět set z téměř čtyř tisíc. Každý sedmý trestný čin tak v metropoli spáchal cizinec.

Podle vedoucího odboru cizinecké policie Aleše Benedikta je těžké jednoznačně přisoudit konkrétní národnosti určitou skupinu trestné činnosti, podobnost se však vystopovat dá.

Zločiny cizinců

Nejvíce se cizinci podílejí na kapesních krádežích. Loni dopadli kriminalisté 40 pachatelů (29 % z celkového počtu), z toho 29 jich škodilo v centru města.

118 příslušníků jiných národností mělo na svědomí delikty spojené s drogami (téměř 32 %), většinou působili v centru města a na sídlištích v jižní části Prahy.

"Záleží na mentalitě národa. Pokud je někde běžné násilí, bude se stejně cizinec chovat i tady," poznamenal Benedikt.

 Dá se tedy říci, že méně sofistikované trestné činy, jako jsou krádeže, loupeže nebo přepadení, jsou doménou spíše Ukrajinců, Rumunů či Bulharů.

Naopak organizovanější drogová kriminalita se objevuje více v komunitách vietnamských a arabských.

"Poměrně velký podíl mají cizinci na hospodářské kriminalitě, kapesních krádežích a na prodeji či výrobě drog," doplnil náměstek pro službu kriminální policie a vyšetřování Ivan Smékal.

Pas ze států bývalého Sovětského svazu je podezřelý

Vedle toho mají cizinci na svědomí více než pětinu všech maření úředního rozhodnutí - například padělání nebo upravování dokladů.

"Jakmile u cizince najdeme doklady ze států bývalého Sovětského svazu, vždy je to pro nás signál, že by to mohl být padělek," nastínil Smékal.

V posledních letech klesají počty přepadení, vydírání, znásilnění či vražd. Snižuje se i podíl cizinců. Například v roce 1998 kriminalisté v Praze vyšetřovali dvaašedesát vražd, ve třiceti případech byli obětí nebo vrahem cizinci.

Předloni se stalo vražd 22 a cizinci figurovali v šesti případech.