Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Členové gangu, který pašoval drogy do věznice v Příbrami, dostali 3 až 5 let

  • 4
Šéf osmičlenného gangu, který pašoval do příbramského vězení drogy, má jít za mříže na pět let, další dva obžalovaní vyfasovali tři a čtyři roky. Případy zbylých členů skupiny bude soud projednávat samostatně. Kriminalisté gang dopadli už před téměř dvěma lety, museli ale vyslechnout skoro 160 svědků.

Soudce při pondělním líčení četl listinné důkazy. Spis je přitom velmi rozsáhlý, čítá na šest tisíc stran. Soudce ho do jednací síně musel přivézt na vozíku.

Z osmičlenného gangu usedl na lavici obžalovaných pouze jeden člověk. Pět lidí bylo z kauzy vyloučeno k samostatnému projednávání a dva obžalované zastupovali jejich advokáti.

Během vyšetřování případu kriminalisté zjistili, že dealeři vyráběli a prodávali zejména pervitin, marihuanu a opiáty, například léky Subutex či Rivotril. Podle policie měl gang přesně rozdělené úkoly, od výroby přes doručování drog za brány věznice až po distribuci uvnitř areálu.

Podle vyšetřovatelů se na trestné činnosti nepodílel nikdo z policistů ani členů vězeňské služby.

Jeden z pachatelů se podle obžaloby vydával za policistu, nelegálně si obstaral policejní uniformu a služební průkaz. Při domovních prohlídkách kriminalisté objevili zařízení na výrobu drog, pistoli, samopal, desítky mobilních telefonů a SIM karet, výpočetní techniku a digitální váhy.

Gang vedl Vacátko - nejdřív z vězení, pak i na svobodě

Drogy, stejně jako mobilní telefony, díky nimž byla celá skupina v kontaktu, do vězení dostávali většinou přes návštěvy odsouzených. Omamné látky schovávali například do spodního prádla. V několika případech je přehodili přes plot věznice v ponožce ovinuté lepicí páskou.

Jak velké množství drog skupina do vězení propašovala, nelze podle soudce říci. Případy, které se podařilo prokázat, jsou podle něj jen vrškem ledovce. Drogy obžalovaní údajně prodávali i mimo věznici.

Šéfem gangu byl podle soudu Ladislav Vacátko. Ten své komplice řídil nejprve z vězení a poté i na svobodě. Režim v příbramské věznici prý označil za "pionýrský tábor", ve kterém se cítil jako král. Právě díky prodeji drog a také díky půjčování mobilních telefonů, které neomezeně používal, se mezi vězni těšil respektu a měl výsadní postavení.

"Pan Vacátko a spol. prokázali, že celý systém není v pořádku a že veškeré kontrolní mechanismy zklamaly," konstatoval soudce Zdeněk Klouzek. Problémem je podle něj i omezená kapacita příbramské věznice, která je překračována, stejně jako nedostatečný počet dozorců.

Vacátko má za sebou bohatou kriminální minulost, ve vězení strávil už přes deset let. V současné době je Vacátko ve vazbě kvůli loupeži, za kterou mu hrozí až 12 let. V minulosti byl odsouzen například za nedovolené ozbrojování nebo maření výkonu úředního rozhodnutí.