Mobilní Metro.cz

Díky této krávě se můžete stát modelkou. Výzva k hledání krav, kterou deník Metro vyhlásil, má u čtenářů velký ohlas. Našli jste jich přes třicet. Ta v průchodu na Václavském náměstí je pokreslena dívčími zadečky. Stačí k ní přistoupit z boku a fotka je na světě. Více fotografií našich čtenářů najdete na Metro.cz. | foto: Patricie Holá, Metro.cz

Rohatý fenomén, který ovládal Prahu, žije. Sochy krav jsou pořád v ulicích

Vydáno 17.02.2016 Metro.cz
Od zahájení charitativního projektu CowParade, který zaplnil ulice Prahy pestrobarevnými kravami, uplynulo dvanáct let. Za tu dobu většina z více než dvou set rohatých soch ze sklolaminátu zmizela. Některé ale přetrvaly. Do deníku Metro zaslali fotografie více než třicetihlavého stáda.

„V roce 2004 jsme si s tehdejší manželkou ke každé z nich udělali výlet, vyfotili si ji a umístili na náš web, který jsme jim zasvětili,“ líčí vzpomínky na tento fenomén čtenář Karel Kilián.

Sochy krav měly ve své době obrovský ohlas a po vzoru New Yorku, Tokia či Bruselu se na některých místech republiky zachovaly dodnes. „Některé z krav, které byly tehdy k vidění, byly vydraženy ve prospěch charity nebo se odstěhovaly do různých koutů republiky,“ uvedl Kilián, který před dvanácti lety ukořistil fotografie 216 z 217 krav.

Ta poslední se tehdy ukrývala ve studiu televize Prima, kam nebyl veřejnosti umožněn přístup. Dnes se pase v areálu střediska pro nevidomé Dědina na Praze 6. „Kráva nám byla darována,“ vysvětluje pracovnice střediska Naděžda Modráčková.

Padesátikilové sochy vytvořil sochař Pascal Knapp ve třech různých pozicích: stojící, ležící a pasoucí se. Umělecky se na nich vyřádili tvůrci v čele s Janem Saudkem či nedávno zesnulým Bořkem Šípkem. Motto akce tehdy znělo: Krávy nám řeknou, jací jsme. „Naplnění kréda je otázkou, někteří díky kravám přispěli na dobrou věc, jiní je ničili,“ dodává čtenář Kilián.

Našli jste třiatřicet soch

Většina z nich se stěhovala nebo změnila majitele.

  • Každá kráva měla svého sponzora či majitele, jímž se mohla stát libovolná právnická či fyzická osoba. Sponzorství stálo 195 tisíc korun, v případě koupě šlo o 245 tisíc.
  • Zatímco sponzorované krávy se na závěr akce vydražily v aukci konané pod vedením mezinárodní síně Sotheby`s, zakoupené sochy po skončení pražské výstavy zůstaly svým majitelům.
  • Některé sochy vytrvaly na svých místech, jiné se přesunuly do soukromých zahrad či jiných částí republiky. Nejvýš se podívala kráva s vyobrazením jazzových saxofonistů, která je umístěna v Krkonoších u Chalupy na Rozcestí (viz foto).
  • Další fotografie můžete vidět zde.

Sdílet článek

Komentáře