Krajské nemocnice Středočeského kraje jsou dnes jediné, ve kterých se neplatí zdravotnické poplatky. (Ilustrační snímek)

Krajské nemocnice Středočeského kraje jsou dnes jediné, ve kterých se neplatí zdravotnické poplatky. (Ilustrační snímek) | foto: Monika Tomášková, MF DNES

ČSSD kývla na placení za nemocnici, Rath ale bude poplatky dál proplácet

  • 18
Vedení ČSSD souhlasí s poplatkem za pobyt v nemocnici, oficiálně "za stravu". Ale jen po dobu třiceti dnů a ve výši 60 korun za den. V krajských nemocnicích Středočeského kraje se ale minimálně do voleb nic nezmění. Hejtman David Rath chce dodržet svůj předvolební slib a poplatky i nadále pacientům proplácet.

Hejtman kraje a stínový ministr zdravotnictví David Rath dělá celé roky všechno pro to, aby dodržel jeden z hlavních předvolebních slibů sociální demokracie - proplácení zdravotnických poplatků. V sobotu však po měsících debat vedení strany definitivně kývlo na to, že souhlasí s placením za pobyt pacienta v nemocnici.

Středočeský kraj, který jako jediný v Česku pacientům poplatky proplácí, však zatím nechce nic měnit. Dohodli se na tom krajští radní. "Do konce našeho volebního období, tedy do podzimních krajských voleb, se nic nezmění, budeme dál proplácet celou výši poplatku," řekl David Rath.

A jak s tím naloží středočeská sociální demokracie v předvolební kampani? "O tom teď probíhá diskuse," dodává hejtman. A připomíná, že sociální demokraté už dříve tvrdili, že příspěvek na stravu je jediným přijatelným poplatkem, protože jde o jídlo a ne léčbu nebo lék.

"Je běžný všude ve světě. Jde jen o to, abychom tomu vytvořili určité limity. Udělali jsme si i průzkum mezi pacienty a 60 procent z nich s tím souhlasí," uvedl Rath. Strana se podle něj inspirovala v Německu a v Rakousku v tom, že poplatky mají být časově omezené.

"Dostali jsme od pana hejtmana pokyn, abychom v nemocnicích udělali průzkum. Ukázalo se, že pacienti chápou poplatek za pobyt a v podstatě s ním souhlasí," řekla Kateřina Pancová, ředitelka kladenské nemocnice, která zastřešuje všech pět krajských nemocnic. "Nejhůř z průzkumu vyšly poplatky v lékárně a navýšení poplatku za pobyt," dodala ředitelka.

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka v sobotu připustil, že postoj strany ovlivnila i situace krajských nemocnic. Straně jde prý o stabilizaci regionálních nemocnic. "Je to kompromis, pro nemocnici to bude samozřejmě přínos, ale musí to být pro pacienty ještě únosné," reagovala Pancová.

Proplácení poplatků přišlo kraj na více než 125 milionů

Na udržení předvolebního slibu vynaložil Rath ve Středočeském kraji značné úsilí. Systém proplácení poplatků totiž prošel mnoha změnami.

Nové vedení kraje v čele s Rathem v roce 2008 rozhodlo, že od 1. ledna 2009 zruší poplatky v krajských nemocnicích včetně poplatku za položku na receptu v lékárnách krajských nemocnic. Za pacienty platil tyto položky kraj ze svého rozpočtu, tedy z peněz Středočechů. Stálo ho to zhruba 120 milionů korun.

V rozpočtu měl na poplatky vyčleněnou částku 80 milionů na rok a platil je 19 měsíců. V polovině roku 2010 totiž zvolil jiný systém, a to kvůli kritice z Bruselu, že jde o nepovolenou podporu krajských nemocnic.

Ani pak ale nechtěl Rath od slibu, který sociálním demokratům nejspíš vyhrál volby, ustoupit. Ačkoli ostatní kraje to udělaly. Od 1. srpna 2010 přešel Středočeský kraj na takzvaný plzeňský model, kdy poplatky musí lidé zaplatit a zpětně si mohou požádat o jejich proplacení. Požádat si však mohou nejen pacienti krajských, ale i soukromých nemocnic.

Od 1. srpna 2010 do 31. prosince 2011 obdržel kraj 5 009 žádostí o proplacení zdravotnických poplatků nebo poplatků v lékárně. Novější čísla kraj nemá, žádosti totiž posuzují radní jednou za čtvrt roku.

"Z těchto žádostí bylo 550 nevyhovujících. Celkem bylo po změně systému úhrad poplatků z krajské pokladny proplaceno 5 607 290 korun," uvádí Markéta Vítková z tiskového oddělení kraje. Zhruba čtvrtina z této částky byla proplacena těm, kteří byli ošetřeni v jiné než v jedné z pěti krajských nemocnic ve středních Čechách.