Vizualizace výstavby v Prokopském údolí v Praze 5.

Vizualizace výstavby v Prokopském údolí v Praze 5. | foto: JRD s.r.o.

Stavět v Prokopském údolí? Developer a odpůrci se přeli na výstavě

  • 10
Na radnici Prahy 5 začala výstava studentských prací na využití Prokopského údolí. Potrvá do 3. května. Expozici podpořila firma, která chce v údolí stavět několik domů. To se na vernisáži nelíbilo odpůrcům výstavby.

Ve sporu o budoucnost Prokopského údolí v Praze 5 proti sobě stojí stavební firma JRD a kromě jiných třeba občanské sdružení Prokopovo. Na úterní vernisáži studentské výstavy o využití tohoto údolí se oba tábory mírně střetly.

Soukromý investor chce u Dalejského potoka postavit na místě zchátralého průmyslového areálu osm vil, hned vedle čtyři domy s 34 byty a k tomu ještě dva třípodlažní domy s dvanácti byty na začátku údolí u železničního mostu, takzvaného pražského Semmeringu.

"Výstavba je v rámci platného územního plánu. Jeden ze tří projektů, který jsme nazvali Diamantica, zahrnuje osm rodinných domků a již má stavební povolení. Pro vedlejší projekt nazvaný Trilobit zajišťujeme stanoviska pro územní rozhodnutí. Ten má být na místě staré továrny Technoplynu, kterou zbouráme," řekl za JRD Jindřich Kindl a dodal, že se firma snaží, aby návrhy co nejvíce zapadly do tohoto území.

To se však odpůrcům stavby samozřejmě nelíbí a argumentují možným zničením zdejší přírody a oblíbeného místa pro rekreaci.

"Architektonické návrhy firmy JRD jsou možná povedené, ale jako každý kvalitní projekt bydlení je třeba je zasadit do kontextu místa, kde mají stát. V Prokopském údolí nerespektují chráněnou přírodu, historický ráz krajiny ani přání obyvatel. Souvislou obytnou zástavbu a automobilový provoz pak vrážejí hluboko do údolí, před čímž varuje většina odborných studií," oponoval Jan Kremer z občanského sdružení Prokopovo.

Zástavba má vzniknout v bezprostřední blízkosti chráněné přírodní památky a v případě přírodního parku Prokopské údolí dokonce uvnitř jeho hranice.

Kde by se mělo v pražském Prokopském údolí stavět.

"Pro rezervace i přírodní park platí jasná pravidla, která mají za úkol chránit přírodu a ponechat ji pro příští generace. Prokopské a Dalejské údolí jsou jedny z posledních ekologických hodnot, které Praha má," vysvětlil Kremer.

Developer se však hájí tím, že zde stávaly továrny. "Původní projekt jsme zredukovali a snažíme se o maximální respektování daného prostředí. Navržené nízkoenergetické domy budou minimální zátěží. Chceme respektovat chráněnou oblast a žádným způsobem jí neublížit," tvrdí Kindl.

Je zřejmé, že se občanská sdružení ani developer na názoru neshodnou. I proto se zástupci sdružení odvolávají na další instituce, například na radnici Prahy 5. A někteří dokonce poukazují na zákulisní politické tlaky na úředníky.

"Pokud bych zjistil, že se něco takového děje, tak budu požadovat rezignaci vedoucího příslušného odboru. Je pro mě naprosto nepřijatelné, aby se jakýkoliv zastupitel či radní pokusil ovlivnit výkon státní správy," řekl k tomu starosta Prahy 5 Miroslav Zelený.

Současně přiznal, že projekt určitou zátěží pro údolí bude. Zdůraznil ale, že je třeba respektovat vlastnické právo. "Jestliže někdo vlastní pozemky a dle územního plánu na nich lze stavět, musím to respektovat. I přesto, že se mi to nemusí mnohdy líbit," dodal.

,