Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Česká pošta

Desítkám středočeských pošt hrozí rušení. Balík vydají třeba na radnici

  • 6
Česká pošta by mohla letos uzavřít ve středních Čechách nejméně osmačtyřicet svých kamenných poboček. Firma je chce kvůli efektivnosti a úsporám nahradit smluvními partnery. O jejich osudu rozhodne vláda.

Noviny, stírací losy, pojištění, dokonce i hasicí přístroje. Na poště se dnes dá koupit opravdu kde co. Tisícům Středočechů by přitom stačilo, kdyby si ve své obci mohli zaplatit složenky, vyzvednout důchod nebo poslat doporučený dopis. Nemůžou, protože u nich poštu zrušili.

A příští rok může něco takového potkat další tisíce lidí v kraji.

MF DNES má k dispozici seznam desítek obcí, v nichž hrozí rušení klasických kamenných poboček.

"Na poštu už není vůbec spolehnutí, považuji za nepřijatelné, aby dál a dál snižovala své služby," stěžuje si například Jiří Janouch, starosta Tuřan u Slaného, které jsou také na dlouhém seznamu. "Důchodci budou za chvíli jezdit kvůli dopisům a dalším záležitostem i deset kilometrů," bojí se Janouch.

Podobných stížností je mnohem víc. Naštvaní jsou například v Petrově u Prahy. Tady už pošta služby hodně omezila, když pošťačku zaměstnala jen na půl úvazku.

"Zbývající půlúvazek jsme pošťačce dali my na obci, vybírá u nás například poplatky za odpad nebo nájmy, zároveň se ale věnuje poštovní práci. Takto jsme u nás zachránili poštovní služby. Vedení pošty určitě počítalo s tím, že u nás s klasickou poštovní službou skončí, a my jsme jim takto udělali čáru přes rozpočet," říká starostka Dana Wolfová.

Rozhodne vláda

Mluvčí pošty Marta Selicharová sice v mnoha případech argumentuje tím, že místo zavřené kamenné pobočky jezdí k lidem motorizovaní doručovatelé. Jenže názory, které MF DNES slyšela, ukazují, že lidé s takovým řešením nejsou příliš spokojeni.

"Původní pošťačky, které seděly u nás, poctivě lidi obešly a snažily se zásilky skutečně dodat. Teď jezdí doručovatelky autem, často velmi spěchají a zásilky zdaleka tolika lidem přímo do domu nedávají," ukazuje další zkušenost z terénu starostka Petrova a kritizuje úmysl pošty rušit klasické služby v malých obcích.

Čísla

467 pošt je nyní ve středních Čechách
48 poštám ještě hrozí zrušení
2 750 pracovních míst má pošta v kraji
1 100 poboček chce pošta zrušit v ČR

"Jsme rekreační oblast, přibývají nám tady důchodci, máme přes tisíc chat. Ne každý využívá auto a ne všechno se dá vyřídit přes internet, už teď je špatná dopravní obslužnost, poštu v místě prostě potřebujeme," prohlašuje.

Co bude dál? Ministerstva nyní posuzují plán Českého telekomunikačního úřadu, který navrhl, aby místo současných 3 200 pošt v České republice bylo jen 2 100. Proti tomu se ale starostové bouří a podepisují právě petici Sdružení místních samospráv. Rozhodnutí bude na vládě, která návrh telekomunikačního úřadu dostane na stůl.

"My ze všeho nejvíce čekáme, jak rozhodne vláda," říká k úmyslům České pošty Selicharová s tím, že nyní připravují analýzu, jaké ekonomické dopady by pro tento státní podnik mělo snížení počtu kamenných poboček.

Pokud jde o petici a ostrou kritiku starostů, Selicharová tvrdí, že pošta služby nijak nesnižuje a snaží se být k lidem co nejvstřícnější. "U každé jednotlivé pošty se snažíme jednat s místními starosty, není možné, abychom někde jen tak poštu zrušili," říká a argumentuje zahraničím, zejména Rakouskem, kde je počet kamenných pošt ve vlastní režii podstatně nižší než v Česku.

"Podobně jako v zahraničí nabízíme i my franšízing, tedy například službu Partner nebo výdejní místo, kdy jsou některé poštovní služby například na radnici nebo poště," upřesňuje.

Konkrétně služba Partner znamená, že Česká pošta uzavře v obci s někým smlouvu. Smluvní partner pak zajistí místo, kde se budou například ukládat a podávat zásilky nebo vyzvedávat důchody.

"Firma má své fígle"

Realita je ale taková, že takových partnerů moc není. Nikdo takové služby poskytovat nechce. "Pošta nám to nabízela, ale u nás to nikdo nechceme, je nemyslitelné, aby se poštovní služby omezily na to, že se něco bude nechávat někde v obchodě. Pod náš městys například spadá sedmnáct osad, nedovedu si představit, že se poštovní služby omezí," prohlašuje starosta Neustupova na Benešovsku Josef Škréta.

Někteří starostové navíc poukazují na to, že pošta má své metody, jak pobočky v tichosti uzavřít. Například to svádí na to, že nemůže najít nové zaměstnance, nebo omezuje otevírací dobu na stále kratší čas. "Lidé se už vůbec nevyznají v tom, kdy je a není otevřeno. Takže často přijdou a je zavřeno.

Pošta se na řadě míst vlastně sama snaží o zrušení," míní starosta Tuřan u Slaného Jiří Janouch. Kolik je pod peticí Sdružení místních samospráv podpisů, není jasné, přibývají totiž další a další. Tajemník tohoto sdružení Tomáš Chmela tvrdí, že postupné omezování služeb štve stále více starostů.

"Určitě musíme najít s poštou nějaký kompromis. Jestliže je ale Česká pošta státní podnik, který poskytuje veřejnou službu, tak by ji měla skutečně poskytovat, a ne omezovat," tvrdí.