Středočeši dali jasně najevo, že některé politiky už na radnicích nechtěli. Jedním z nich je starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl.

Středočeši dali jasně najevo, že některé politiky už na radnicích nechtěli. Jedním z nich je starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl. | foto: archiv MF DNES

Děkujeme, odejděte, řekli středočeští voliči. Politici přesto zůstávají

  • 3
Lidé jim ve volbách vzkázali, že o ně nestojí. Přesto se pár vykřížkovaných politiků snaží dostat na radnice, někteří rovnou do vedení měst. Nevyslyšení přání voličů, kteří v letošních komunálních volbách jasně sdělili svůj názor, by se jejich stranám nemuselo vyplatit.

Starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl z ODS není pro řadu obyvatel města vzorem politika, jakého by si přáli mít na radnici. Nemohou mu zapomenout například jeho exces s řízením auta v opilosti. A při volbě do obecního zastupitelstva mu to dali zřetelně najevo.

Rakovnický lídr ODS se křížkováním jiných kandidátů dostal z prvního místa až na sedmé. Přesto má právě Nejdl velkou šanci, že znovu stane v čele města, kterému bude vládnout ODS a uskupení Společně pro Rakovník.

Sám Nejdl nevidí důvod, proč by se takové šance měl vzdát. "Dá se na to dívat různě, například tak, že jsem sestavil kvalitní kandidátku. Lidé tady v Rakovníku volili spíš učitele a lékaře, dávali přednost nestraníkům. Já své umístění vnímám i jako vzkaz voličů, že ODS prosazuje reformy a nedělá líbivou politiku," zdůraznil Nejdl.

Podle politologů by však velké strany takové vzkazy od voličů neměly podceňovat. Nemusí to být hned, ale v dlouhodobém horizontu to pro stranu může znamenat vážný problém.

Co se dělo v Praze kolem Jančíka, může nastat i v kraji

"Voliči tím vysílají jasný signál pro politické strany. Nemohou sice strany donutit, aby se tím řídily, ale takové pohrdání voliči si lidé pamatují a spočítají to straně jako celku v dalších volbách," míní politoložka Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické.

Miloš Petera (ČSSD), z 1. místa kandidátky v Nymburce je 3.

Miloš Petera (ČSSD), z 1. místa kandidátky v Nymburce je 3.

Dokládá to na příkladu pražských voleb. Zmiňuje zejména radnici v Praze 5, kde lidé před čtyřmi roky upřednostnili všechny kandidáty umístěné za neoblíbeným starostou Milanem Jančíkem (ODS).

Přestože se Jančík propadl z prvního místa na předposlední, stejně se nakonec starostou Prahy 5 opět stal. "I tady je možné hledat zdroj třicetiprocentního propadu, když srovnávám současný výsledek ODS v Praze proti volbám v roce 2006," hodnotí Dvořáková.

Že letos hnal lidi k volebním urnám hlad po změně, dokládá i výsledek voleb v Nymburce. Dosavadní starosta a lídr kandidátky ODS Ladislav Kutík se vůbec nedostal do zastupitelstva. A jak vypadá jeho sebereflexe? "Nevím, možná voličům vadí můj věk, nebo jsem pro samou práci nebyl moc vidět," řekl sedmdesátiletý Kutík.

Nymburským starostou se stane středočeský radní Miloš Petera z ČSSD. I on už v radě města seděl, i jeho preference voličů odsunuly – z prvního místa kandidátky na třetí. "Dva doktoři mě přeskočili, ale to je tady normální, Nymburk je doménou doktorů. O mně každý dopředu věděl, že kandiduju na starostu, a stejně jsem dostal o 200 preferenčních hlasů víc než při minulých volbách," tvrdí sebevědomě.