Poslední novostavbou na Václavském náměstí je Diamant. | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Demolice u Václavského náměstí. Za staré fasády se schová nové centrum

  • 12
Domy u Václavského náměstí čeká demolice. Jeden z nejrazantnějších zásahů za poslední desetiletí chystá developer ve vnitrobloku mezi ulicemi Jindřišská, Panská a Na Příkopě. Bude tu centrum s obchody a kancelářemi na 15 tisících metrech čtverečních. Firma už má povolení k demolici některých domů.

Výstavba ve vnitrobloku vedle Václavského náměstí rozpoutala před třemi lety rozvášněné diskuse a kritika zaznívala i z řad památkářů či Klubu za starou Prahu. Teď se investor snaží vášně zažehnat ústupky.

Předělaný návrh je podle architekta Jakuba Ciglera na rozdíl od toho původního nekonfliktní. Přesto se jedná o jednu z největších plánovaných staveb v historickém centru Prahy. V novém komplexu budov, který stojí na patnácti tisících metrech čtverečních pozemků, křížem prostupujících celým vnitroblokem, by měly být převážně kanceláře.

Investor, společnost Ballymore, ujišťuje, že historické budovy a čelní fasády zachová. Uvnitř se však část domů zbourá. "Naším cílem je renovace všech chráněných historických budov a uvedení tohoto prostoru zpět k jeho bývalému rozkvětu, aby ho mohla veřejnost plně využívat," řekl Stevan Tennant.

Jak se mění náměstí

Za poslední roky opravili a postavili stavebníci několik paláců přímo na náměstí. Zřejmě největší rozruch způsobil plán na demolici domu na rohu Opletalovy a Václavského náměstí. Investor chce místo budovy z konce 19. století postavit nový objekt s prosklenou fasádou.

Diskutovaný je i nápad vrátit na horní část náměstí tramvaje. Koleje by vedly kolem Národního muzea na Vinohrady. Podle kritiků je však projekt nákladný a zbytečný.

V lednu na náměstí zavřely některé stánky s občerstvením a tiskem. Do konce roku by je měly nahradit nové buňky, které vybral magistrát, aby jejich podobu sjednotil.

Opravou prochází historická budova Národního muzea v horní části náměstí. Její znovuotevření je v plánu nejpozději v roce 2018.

Tennant podotkl, že všechna jednání jsou zatím na počátku a projekt ještě nemají hotový. "Chceme tu postavit nové kvalitní byznys centrum, doplněné maloobchodními prostory a prostory pro odpočinek a zábavu," řekl.

Centrem by se měla stát zdejší historická jízdárna s prejzovou střechou, kde je nyní herna. Po rekonstrukci by v ní měla být restaurace nebo by se stala místem pro jiné volnočasové aktivity.

Památkáři: vnitroblok je ve špatném stavu

Pražští památkáři i vedení radnice Prahy 1 se při hodnocení tohoto projektu shodují v jednom – vnitroblok je zchátralý a potřebuje obnovit.

"Záměrem investora je vytvoření nebo obnovení pasáží, čímž je Praha specifická, počítá se zachováním kulturních památek a podobně. Nestavíme se proti tomu, aby se vnitroblok změnil, určitě si zaslouží revitalizaci. Na jednáních jsme se bavili i o výškových budovách, ale vše ostatní je potřeba diskutovat," řekl šéf odboru památkové péče Jiří Skalický.

Právě výškové budovy jsou první věcí, od které investor ustupuje. "Nyní se projekt mění, výrazně. Výškové budovy, které jsme navrhovali, se výrazně sníží. Památkáři nám dali nějaké podmínky a ty teď splňujeme. Budou se bourat jen ty domy, které jsou památkáři odsouhlaseny," uvedl architekt Cigler, který se od počátku na projektu podílí.

Další z bodů, o kterých se v minulosti vedly spory, je budova historické jízdárny. "Jízdárna nebude integrovaná do celého objektu, bude zachovaná jako samostatná budova, která bude stát v nádvoří," ujistil Cigler.

Těsné okolí Václavského náměstí čeká jeden z nejrazantnějších zásahů za

Na nové návrhy investora čeká už i Klub za starou Prahu, který v minulosti tuto rozsáhlou výstavbu v centru města kritizoval.

"Víme, že se návrh mění, a budeme se jej snažit získat. Nicméně se nám od počátku nezamlouvala podstata celého projektu - tou je využít ty nezastavěné prostory vnitrobloku. Nelíbilo se nám zastavění vnitřních prostor dvorů ani jejich zastřešení, to je nám naprosto proti mysli, protože to potlačuje přirozený charakter této zástavby," řekla předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková.

Radnice Prahy 1 se dalšího Palladia neobává

Architekt Cigler však upozornil, že vše bude jinak. "To zastřešení nebude. Budou zachovány dvory, což je požadavek památkářů. Na rozdíl od předchozího návrhu je teď tento nekontroverzní," zhodnotil architekt.

Plánovaný projekt se mimo jiné dotkne tří budov s fasádami do Václavského náměstí, z ulice Na Příkopě pak paláce Savarin, který ale zůstane zachován. Podle Ciglera zůstanou zachované všechny budovy na obvodu, které ční do ulic, otazník visí jen nad budovou Darexu (Václavské náměstí 11).

Radnice Prahy 1 se podle starosty Oldřicha Lomeckého neobává, že by se v tomto případě stalo něco podobného jako s Palladiem, kde navzdory památkové ochraně prošla hlavní budova přestavbou fasády.

"Projekt není v konečné podobě. Pak k tomu budou připomínková řízení, kde se budou zaujímat stanoviska, která vyhoví většině. Je to otázkou konsenzu mezi zachováním toho původního a nového vybavení. Většina kubatury je schovaná uvnitř toho vnitrobloku," dodal Lomecký.

,