Dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice z roku 1920 podle návrhu podle návrhu architekta Bohumíra Kozáka

Dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice z roku 1920 podle návrhu podle návrhu architekta Bohumíra Kozáka | foto: Klub za starou Prahu

Historickou budovu na Václaváku čeká demolice, nahradí ji obchody

  • 13
Ministerstvo kultury potvrdilo umístění administrativního centra na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Historická budova z roku 1920 tak bude muset být zbourána.

Stavba je podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) možná. K demolici se ministr vyjádřit nemůže. Vyplývá to z přezkumného řízení, které má k dispozici ČTK. Proti rozhodnutí ministerstva se nelze odvolat.

Na místě domu, který byl v roce 1920 přebudován podle návrhu architekta Bohumíra Kozáka, má vyrůst administrativní centrum.

Ministr v přezkumném řízení zrušil loňské rozhodnutí, kterým se postavil jak proti demolici domu, tak proti novostavbě. Potvrdil tak část šest let starého rozhodnutí pražských památkářů, které se týká umístění novostavby. Povolení k bourání musí dát stavební odbor Prahy 1, jehož rozhodnutí o demolici z roku 2013 magistrát před dvěma lety zrušil a vrátil k novému posouzení.

Budova není památkou

Spor o rohový dům se vede mnoho let (psali jsme zde). Vše se točí kolem magistrátního rozhodnutí z roku 2010, které demolici i novostavbu posvětilo. Proti se v roce 2011 účastníci řízení odvolali, investor ale podal rozklad a tehdejší ministr kultury Jiří Besser rozhodnutí Prahy potvrdil.

Jeho nástupkyně Alena Hanáková (oba TOP 09 a STAN) definitivně zamítla památkovou ochranu domu, což byl další krok na cestě k demolici.

Podpisem pod aktuální výsledek přezkumného řízení vzal ministr Herman zpět rozhodnutí z loňského února, ve kterém se ministerstvo poprvé postavilo proti bourání.

„Rozhodně nelze tvrdit, že ministr demolici povolil, přestože v důsledku rozhodnutí bylo jaksi ‚oživeno‘ souhlasné stanovisko magistrátu,“ uvedla mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Vlastník domu, společnost Flow East, již dříve uvedl, že s demolicí nezačne, dokud nebude mít zároveň stavební povolení na novou budovu.

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt včetně nákupu pozemku a budovy prý dosahují miliardy korun, právě obavy z možného požadování náhrady za zmařenou investici mimo jiné ministerstvo opakovaně uvádí jako důvod, proč dům neprohlásilo za kulturní památku.

,