Oslavy na Václavském náměstí v Praze (1. ledna 2015)

Oslavy na Václavském náměstí v Praze (1. ledna 2015) | foto: František Vlček, MAFRA

Odpalování raket mimo Silvestr se prodraží, hrozí desetitisícové pokuty

  • 4
Za odpalování raket mimo Silvestr hrozí pokuta až třicet tisíc korun. V Praze ale existují místa, kde je možné ohňostroje odpalovat beztrestně po celý rok, například v Centrálním parku na Pankráci a v areálu Žlutých lázní.

Rachejtle a petardy rozhodně nevybuchují v hlavním městě jen poslední den v roce. Řadě Pražanů oslnivá podívaná, kterou slibuje novoroční ohňostroj, nestačí. Exploze jsou tak v ulicích města, zejména v průběhu vánočních svátků, téměř na denním pořádku.

Používání zábavní pyrotechniky mimo Silvestr a Nový rok přitom zakazuje vyhláška. Její porušení může přijít na desetitisíce.

„Během posledního měsíce přijímáme denně tři až čtyři oznámení o protiprávním použití zábavní pyrotechniky,“ říká Rudolf Rubeš, mluvčí pražské městské policie. Řadu dalších osob, které vyhlášku porušují, potkají strážníci během svých pochůzek.

Za odpalování raket přímo na ulici mohou dát pokutu až pět tisíc korun, pokud se případ dostane k přestupkové komisi, hrozí výtržníkům sankce až třicet tisíc korun.

Jenže problém s vyhláškou je v její vymahatelnosti. Zejména když policisté k místu odpalu vyrazí na oznámení. „Pokud strážníci nechytnou výtržníky při činu, je protiprávní použití pyrotechniky jen obtížně zjistitelné a prokazatelné. Obzvlášť, když na místě nejsou svědci, kteří by byli ochotni věc dosvědčit například u přestupkové komise,“ vysvětluje Rubeš.

Přitom i v Praze se dá během roku pyrotechnika beztrestně používat. Z celoročního zákazu je totiž vyjmuto třináct míst – například Centrální park Pankrác, areál Žlutých lázní nebo prostor u hlavního vchodu holešovického Výstaviště.

Inspektoři závadné dělobuchy zatím neodhalili

S použitím zábavní pyrotechniky se navíc pojí řada dalších rizik, oproti kterým je obdržení pokuty malicherností.

„Petardy mohou způsobit vážné poškození zraku, poranění obličeje, popálení i tržné rány,“ varuje Jiřina Ernestová, tisková mluvčí pražské záchranné služby, a dodává: „V případě nehody je nejlepší okamžitě zavolat na tísňovou linku 155 a detailně popsat dispečerkám, co se stalo. Ty již poradí, jak nastalou situaci správně vyřešit, případně pošlou odpovídající výjezdovou službu.“

Případným nehodám se snaží zamezit policisté spolu s Českou obchodní inspekcí. V průběhu prosince provádějí kontroly obchodů, které tyto výrobky nabízejí. Zjišťují, zda pyrotechnika odpovídá předpisům.

Pochybení sice zjistili při každé třetí kontrole, jednalo se ale spíše o administrativní nedostatky než o životu nebezpečné výrobky. „Když je nejčastějším zjištěním neseznámení zákazníka s cenou a chybějící český návod, je to pro spotřebitele vlastně dobrá zpráva, že se vážnější pochybení nepodařilo odhalit,“ míní Jiří Fröhlich, mluvčí České obchodní inspekce.

Nové označení kategorií zábavní pyrotechniky

Prodej zábavní pyrotechniky a manipulaci s ní upravuje vyhláška Českého báňského úřadu. Podle ní od letoška platí nové kategorie, které označují volně prodejné třaskaviny podle jejich nebezpečnosti.

  • Nejméně rizikové jsou výrobky třídy F1, do které patří například prskavky, pistolové kapsle nebo bouchací kuličky. Ty mohou být prodávány i na stáncích a jsou volně prodejné osobám starším patnácti let.
  • Kategorie F2 zahrnuje menší rakety, římské svíce a gejzíry a musí již být prodávána v kamenných prodejnách. Koupit si ji tam mohou pouze zákazníci, kteří jsou již plnoletí.
  • Poslední volně prodejná třída je označena F3 a spadají do ní těžší rakety, dělové rány a malé italské pumy nebo dýmovnice. I ty mohou být nabízeny pouze v kamenných obchodech a minimální věk pro jejich pořízení je 21 let.
  • Do kategorie F4 patří pyrotechnické výrobky, pro které je již nutné vlastnit platné osvědčení o odborné způsobilosti podle zákona o pyrotechnice.