Člen ostrahy předává lidem letáky, proč do Trojmezí nemohou.

Člen ostrahy předává lidem letáky, proč do Trojmezí nemohou. | foto: Nikola Hronková, MF DNES

Developerovi došla trpělivost s magistrátem, zakázal vstup do Trojmezí

  • 171
Firma Development Doupovská uzavřela lidem přístup do sadu v oblasti pražského Trojmezí. Chce tím přimět magistrát, aby začal vážně řešit, co bude s územím poté, co musela ustoupit od záměru postavit na něm domy. Vstupu do sadu, který lidé z okolí využívají pro procházky, venčení psů i jako zkratku na autobus, nyní brání ochranka.

"Chceme tímto krokem upozornit na liknavost magistrátních politiků, kteří ani nereagují na naše dopisy," uvedl právník společnosti Miroslav Duda.

Trojmezí

Kde je: Na pomezí Prahy 10, 11, 15

Celková velikost: 120 hektarů

Využití: převážně pole a sady

Hodnota: jedna z největších zelených lokalit v Praze, přírodní památka meandry Botiče

Minulý plán: 2/3 území zastavět

Současný plán: přírodní park

Vlastníci: desítky drobných majitelů, pár developerských firem. Sad patří firmě Development Doupovská.

Členové ostrahy budou lidem rozdávat letáky s omluvou a vysvětlením.

"Řadu let jsme trpěli bezúplatné užívání našeho vlastnictví, přičemž jsme se pokoušeli s městem jednat o podmínkách nájmu, možnosti pozemek vyměnit za jiný nebo ho prodat," řekl Duda s tím, že by se málokomu líbilo, kdyby jeho zahradu bez souhlasu užíval někdo cizí.

Firma zde původně chtěla stavět. Ovšem po kritice lidí od toho ustoupila a marně čeká na řešení magistrátu. Za své pozemky požaduje 990 korun za metr čtvereční.

O tom, že by firma své pozemky oplotila, její právník neuvažuje. "Ani ochranka zde nebude každý den. Je to spíše demonstrativní akce, která má na zmíněné problémy upozornit," uvedl Duda. Tím, že firma alespoň částečně zamezila lidem ve vstupu, chce donutit Prahu jednat.

Jednání zahájíme, až se vrátí primátor, slibuje náměstek

Město má o lokalitu zájem a chce zde mít veřejný park. "Po návratu primátora z dovolené chceme se společností Development Doupovská zahájit jednání a probrat možnosti odkupu pozemku," řekl náměstek primátora Josef Nosek, pod jehož agendu Trojmezí spadá.

Retenční nádrž Košík na Jižním Městě.

Urychlit řešení situace okolo Trojmezí se snaží i radnice přilehlých městských částí. Například zastupitelstvo Prahy 15 přijalo usnesení, ve kterém žádá hlavní město Prahu o výkup dotčených pozemků. "Chceme zde zachovat i nadále přístup veřejnosti do tohoto rekreačně velmi oblíbeného území," říká místostarostka Prahy 15 Jana Černá.

Rozhodnutí firmy Development Doupovská respektuje i Koalice Trojmezí - občanské sdružení, které se ve věci dlouhodobě angažuje a bojuje o to, aby zde vznikl park.

"Mají na to právo a my jejich práva ctíme. Podporujeme i snahu, aby Praha pozemky koupila. Ovšem výhrady máme k výši výkupní ceny za metr čtvereční, kterou firma Doupovská požaduje," řekla mluvčí sdružení Renata Chmelová. Nelíbí se jí, že developer koupil pozemky určené pro zeleň se záměrem je posléze "překlopit" na pozemky, kde lze stavět.

"A když se to pak nepodaří, požadovat od města téměř dvojnásobnou cenu, než byla ta pořizovací," dodala mluvčí.

Lokalita Trojmezí pokrývá rozsáhlé území mezi Záběhlicemi, Hostivaří a Chodovem.

Lokalita Trojmezí pokrývá rozsáhlé území mezi Záběhlicemi, Hostivaří a Chodovem.

,