Kolem památkově chráněné sýpky v Limuzech mají být bytové domy, které by...

Kolem památkově chráněné sýpky v Limuzech mají být bytové domy, které by tvořily přirozené náměstí. | foto: Eva Zahradnická, MF DNES

Developeři chtějí ztrojnásobit počet obyvatel Limuz. Obec to nezvládne

  • 5
Developerský projekt chce ztrojnásobit počet obyvatel Limuz na Kolínsku. Obec na to ale není připravena, chybí občanská vybavenost. Místní hovoří o nedostatečné kapacitě českobrodských základních škol, nejasné je zásobování pitnou vodou a likvidace splašků.

Nyní žije v Limuzech na Kolínsku, vesničce o rozloze necelé čtyři kilometry čtvereční, asi sto obyvatel. Do Českého Brodu je to odsud šest a půl kilometru, do Prahy třicet pět.

A místní radnice, jako spousta dalších u Prahy, musí čelit tlaku developerů, kteří i přestože infrastrukturně obce nejsou na stovky dalších obyvatel připraveny, dál žádají o stavební povolení.

Konkrétně v Limuzech by šlo o nárůst téměř trojnásobný, o 230 lidí. „S odstupem let vnímáme problémy okolních vesnic. Zástavba je moc hustá, je to krok špatným směrem,“ říká k plánovanému projektu dvaceti šesti rodinných a šesti bytových domů Martina Zdražilová, starostka Tismic, do jejíhož katastru Limuzy spadají.

Důvodů k obavám je tady více, místní hovoří o nedostatečné kapacitě českobrodských základních škol, nejasné je zásobování pitnou vodou a likvidace splašků.

„Developer Blackbird Financial nemá platné územní rozhodnutí, územní řízení bylo nově zahájeno letos v březnu,“ uvedla bližší informace Zdražilová. V Limuzech není kanalizace, vodovod ani občanská vybavenost.

„Teprve snad letos budeme stavět v obci kanalizaci a vodu (v Tismicích, poznámka redakce), ale vedlejší Limuzy jsou tak malé sídlo, že nejsou dotačně podpořitelné. Proto jsme říkali, že když chce investor stavět, ať odkanalizuje a my pak z vlastních prostředků postupně budeme dopojovat,“ upřesňuje Zdražilová.

Developer i úřad mlčí

MF DNES ohledně projektu kontaktovala jak developera, tak také českobrodský odbor výstavby s dotazy, jak se vypořádají s čištěním odpadních vod, zásobováním pitnou vodou a také památkově chráněnou sýpkou, jež na pozemku developera stojí.

Blackbird Financial, akciová společnost, která byla do obchodního rejstříku zapsána v únoru 2005, rok před vydáním prvního územního rozhodnutí, a již zastupuje architekt Ivan Plicka, se odmítl k projektu vyjadřovat. Plicka pouze uvedl, že ho váže mlčenlivost, a sdělil, že „Blackbird Financial bude ohledně svého nemovitého majetku v Limuzech postupovat v souladu s právními předpisy a rozhodnutími vydanými v souladu s nimi“.

Na dotazy odmítla odpovědět i pracovnice stavebního odboru v Českém Brodě Radka Budská, která řízení vede. „V probíhajícím územním řízení nebylo vydáno rozhodnutí. Informace ohledně probíhajícího územního řízení mohu poskytnout pouze účastníkům řízení,“ řekla Budská.

Zemědělský dvůr Limuzy

Území developera Blackbird Financial o velikosti 3,17 hektaru stojí na pozemcích bývalého lichtenštejnského hospodářského dvora. Součástí je i od roku 1958 památkově chráněná centrální sýpka postavená asi kolem roku 1730. Podle památkářů je zajímavá tím, že se svým umístěním v centru odlišuje od ostatních dvorů. Budova bývalého špýcharu je dvoupatrová se sedlovou střechou ukončenou štíty. Podle údajů z památkového katalogu je suterén dvoulodní, zaklenutý křížovými klenbami do hranolových pilířů. V sousedních Tismicích je i hodnotný areál románského hřbitovního kostela Nanebevzetí Panny Marie z 12. století.

Limuzští mají s projektem několik problémů. „Všude jsou namalované žumpy, už ale není nikde napsáno, že by byla čistička,“ pozastavuje se nad novým řízením starostka Zdražilová a dodává, že územní plán má pro čističku i vyhrazené území.

Pravdou ovšem také je, že její výstavba není tímto plánem podmíněna. Zda ji třeba vybuduje developer, zůstává bez odpovědi. „S bývalým majitelem pozemků jsme se domluvili, že kdo tady bude chtít stavět, ten pro lokalitu vybuduje čističku. A v momentě, kdy by měla obec peníze, dostavěla by další kontejner a postupně napojovala starou část obce,“ uvedla Zdražilová.

Podle vyhlášky o obecných požadavcích na využívání území je totiž výstavba žumpy přípustná až po vyčerpání ostatních možností, tedy po vybudování čističky, případně vsakovacího objektu. „Řešili jsme i to, kam se bude svážet. Čistička v Brodě má omezenou kapacitu, další je v Úvalech,“ pokračuje Zdražilová.

MF DNES se proto obrátila na ČOV do Českého Brodu. Ta podle své mluvčí Kristiny Blaszczykové teď kapacitu má.

„Je ovšem třeba upozornit, že ČOV musí vyhovět požadavkům na čištění odpadních vod od již napojených a plánovaných producentů včetně rozvoje dle územního plánu města.

Kapacita ČOV tak bude postupně naplňována a následně může být dovoz odpadních vod omezen až zastaven,“ upozornila mluvčí a dodala, že právě posouzení těchto faktorů bude pro rozhodnutí, zda navážku z Limuz přijmout, či ne, nezbytné.

V projektu je ale více otázek než odpovědí, není také jasné, jak bude zajištěna pitná voda, zda plánovaný vrt je dostatečně vydatný, zda neohrozí stávající obyvatele úbytkem vody v jejich studnách nebo zda byla provedena čerpací zkouška. A otazníkem zůstává i památkově chráněná sýpka, jež tvoří přirozené centrum části pozemků.

„V územním plánu je napsáno, že ze sýpky bude občanská vybavenost,“ říká Zdražilová. Zda tomu tak ale bude, bylo developerem ponecháno bez odpovědi, zda úřad majiteli nařídil údržbu objektu či nezbytné opravy, aby nemovitost dál nechátrala, také není jasné.

Bez zajímavosti pak není ani fakt, že teď není území vlastně nijak regulováno, protože v době schvalování nového územního plánu platilo pro tuto část pozemků dnes už neplatné územní rozhodnutí. Jinak řečeno, chce-li nyní obec „regulovat“, musí se prosadit v rámci tohoto řízení. „My musíme regulovat, aby se lidem tady žilo standardně,“ uzavírá Zdražilová, která stavební odbor žádá, aby řízení přerušil a nechal doplnit dokumentaci.