Na rozmezí ulic Myslbekova, Střešovická a Patočkova vznikne park, jehož

Na rozmezí ulic Myslbekova, Střešovická a Patočkova vznikne park, jehož dominantou bude rekonstruovaná část barokního opevnění Prahy. Potok Brusnice se zde opět vynoří na povrch. | foto: Vizualizace: Satra

Při výstavbě tunelu Blanka vzniknou pod Pražským hradem dva nové parky

  • 4
Díky stavbě tunelu Blanka přibudou v Praze dva nové parky. Vzniknou kolem barokního opevnění města v blízkém sousedství Pražského hradu. Rozlohu mají mít 14 hektarů, což je šestina velikosti Stromovky. Jejich hlavním lákadlem budou zrekonstruované bastiony. Peníze na ně se ale teprve hledají.

"Bastiony jsou poměrně unikátní dochované torzo pražského barokního opevnění," uvedl šéf pražských památkářů Ondřej Šefců. "Je dobře, že se opevnění a jeho okolí zkultivuje, dlouhá léta to byla taková země nikoho. Když už tam vzniká tak monstrózní stavba jako tunel Blanka, vidím jako zajímavou příležitost využít toho k rozsáhlé rekultivaci," dodal Šefců.

Jeden park vznikne na Prašném mostě. "Mezi ulicí Milady Horákové a Hradem bylo před stavbou tunelu území, které patřilo armádě, stály tam volejbalové a tenisové kurty," vysvětlil František Polák, mluvčí Metrostavu, stavitele Blanky.

Druhý park s opravenými bastiony vznikne nedaleko, poblíž křižovatky ulic Patočkova, Myslbekova a Střešovická. Tudy kdysi tekl potok Brusnice, který obtéká Pražský hrad Jelením příkopem z opačné strany než Vltava. Dnes Brusnice teče z větší části pod zemí, v místech tohoto parku by se opět vynořila na povrch a napájela by vodní nádrže a kašny v parku.

"Zatím jsme ve fázi projektové přípravy, spolupracujeme s Národním památkovým ústavem, se Správou Pražského hradu i s Vojenským historickým ústavem," uvedl Ludvík Šajtar ze společnosti Satra, která projekt parků realizuje.

Pod Hradem by mohlo vzniknout muzeum pod širým nebem

Podle vizí architektů této firmy by mohl dokonce časem vzniknout zelený koridor táhnoucí se od Břevnovského kláštera až po Letnou. Po zprovoznění tunelu Blanka se v těchto místech sníží intenzita dopravy, která ulehčí ulicím Milady Horákové a Jelení, severní přístup k Pražskému hradu by tak mohl projít zásadní proměnou.

Co je bastion

Část opevnění vystupující mimo samotnou hradbu, na níž se koncentrují střelci a děla. Umožňovalo obvykle ostřelování paty hradby bez nadměrného ohrožení střelců a děl, podporovalo sousední bastion. Obvykle jde o mohutnou stavbu přiléhající k hradbě, sypanou zemí. Může být posílena dalšími obrannými prvky. Bastion se objevil teprve s masivním nástupem palných zbraní. Bastionové pevnosti se stavěly od 16. století.

Záměrem je vytvořit zde jakési muzeum pod širým nebem, bastiony budou jejich dominantou. "Chtěli bychom zde zpřístupnit archeologické nálezy z doby Přemyslovců, které byly objeveny během prací na tunelu Blanka. Instalovali bychom zde informační cedule," řekl Šajtar.

Náklady na parky a rekonstrukci bastionů nepocházejí z rozpočtu tunelu Blanka, momentálně se na ně proto shánějí finance z evropských fondů. Výše nákladů v tuto chvíli podle Šajtara vyčíslena není.

"Barokní opevnění je poměrně unikátní památka, která byla v jiných městech, například ve Vídni, kompletně zbořená," vysvětlil šéf památkářů Šefců. V Praze padly zhruba tři čtvrtiny tohoto opevnění. Tyto bastionové pevnosti se stavěly od 16. století, v 17. století jejich rozvoj podnítily hrůzné zkušenosti z třicetileté války.