Diskuze

Výzkum ložisek plynu na Berounsku podle geologů zničí chráněné podzemí

Proti těžbě plynu z břidlic na Berounsku se nepostavili pouze místní obyvatelé. Přidalo se k nim už také dvacet dva vědců, mezi nimi řada geologů. Podle nich už jen průzkum ložisek plynu znamená v podzemí Českého krasu významné ekologické riziko.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KR2

kecálek reloaded 2

7. 4. 2012 5:03
Že si ti vandalové ale umí vybrat?

Buď CHKO Český Kras nebo NP Krkonoše :-/.

A ministr pro likvidaci ŽP je v tom podporuje - to je snad na trest smrti...Rv

0 0
možnosti
DT

ddtx

5. 4. 2012 12:19
Jen at nam tu prirodu znici uplne

madari jedni http://rejstrik.penize.cz/24768723-basgas-energia-czech-s-r-o kolikpak asi museli nasi vlade soupnout, ze jim chce dovolit znicit posledni zbytky krasne prirody., ta firma je evidentne jasna, madar statutarem a vlastnikem LTD cko, ktere vam udelaji za 5000, to akorat se jim zakaze nicit chranenou oblast a oni pak zazaluji CR za usle miliardove zisky, jako to udelal podvodnik Stava

0 0
možnosti
PK

pymuv mic

4. 4. 2012 8:02
K zamyšlení

Vážení.

Zeptám se vás jinak. Co chcete dělat? Jakákoliv těžba či cokoliv jiného přináší práci a bohatství do regionu. Všichni přece pracovat v obchodě a kšeftovat nemůžeme! A to si uvědomte. Co se týká toh o čem píše článek, jsem z oboru a přiznám se už mně omrzelo poslouchat názory amatérů, kteří o tom nic neví, a to včetně geologů. Není totiž geolog jako geolog a vzhledem k tomu, že geologie je velmi obsáhlá věda například, jako fyzika, tak i zde nemůže každý rozumět všemu, a proto ptejte se odborníků! Průzkum na tento typ pastí je ve světě prováděn i ve složitějších geologických podmínkách, než je Barrandien, proto jsou debaty o uržitelnosti z ekologického hlediska liché. Navíc předpisy pro vrtání jsou v EU přísnější než v případě např. USA a každý vrt musí být konstruován tak, aby neohrozil případné podzemní vody a další zdroje. Od nich je pak po odvrtání izolován hermetickým cementem a kovovými pažnicemi, které zabraňují jakémukoliv kontaktu mezi horninovým prostředím a vrtem.

0 0
možnosti
LV

bagroun

4. 4. 2012 16:00
Re: K zamyšlení

Naprostý souhlas, lidé kteří proti průzkumu protestují rozhodně nevzbuzují dojem úplné kompetentnosti.

0 0
možnosti
MZ

BaronOfHell

31. 3. 2012 22:23
To jsou přeci falešná slovíčka. Příroda je dobrá jen tehdy,

je-li užitečná (rozuměj: dá se ekonomicky využít). A pan prezident je přeci svatý, takže těžit se bude a basta :o) :D

0 0
možnosti
G

Ganymedes

30. 3. 2012 23:23
Velice zajímavý příspěvek

Zde je odkaz na velice zajímavý dokument o těžbě CNG v Americe a jejím dopadu na životní prostředí a životy lidí v dané oblasti. Nejsem žádný zelený eko-terorista, ale když se dá zapálit voda, která Vám teče z kohoutku, tak to už je silná káva.

http://www.csfd.cz/film/280134-gasland/

0 0
možnosti
A

aquincum

29. 3. 2012 13:41
A těžbu by prováděla zahraniční firma, že?

Zisky by šly také jí a nám by zničili krajinu. Ať si ji kazí doma.

1 0
možnosti
A

amihere007

28. 3. 2012 19:22
Žádost na redakci

Můžete do článku vložit odkaz na danou výzvu? Na stránkách ČGS je dohledatelná pouze zpráva RNDr. Dvořákové. Děkuji.

1 0
možnosti
RP

radim36

25. 3. 2012 18:26
Takhle to dopadá,

když si stát přivlastnil nerostné bohatství pod pozemky soukromých majitelů. Kterým z té těžby nikdo není povinnen dát nic. Pak se není čemu divit, že všichni místní jsou proti jakékoliv těžbě. Když z toho mají jen prach a rozbité cesty z jízd těžkých náklaďáků a jiné techniky a různým způsobem dotčené podzemí i někdy přírodu na povrchu na svých pozemcích.

Dokud se stát o výnos z tohoto nerostného bohatství aspoň nějak s majiteli pozemků nerozdělí, budou vždy proti jakékoliv těžbě.

1 0
možnosti
LR

Ifipuld

20. 3. 2012 20:33
No ovšem,

co je cizím vyžírkům do našich přírodních krás, bez kterých by naše země nebyla celá? Hlavně shrábnout miliardy a se spouští, co tu nadělají, si pak můžeme dělat, co chceme! Tenhle případ je obdoba toho, co se asi před 17 lety dělo na Šumavě, konkrétně v okolí Kašperských Hor, kde australská firma chtěla těžit zlato! Všechno rozvrtat, poničit, kámen na kameni nenechat, zlato vyrabovat, ekosystém rozvrátit a otrávit jedy a nás tady nechat lamentovat nad degradovanou přírodou? Velké díky tehdejšímu starostovi KH Františku Stíbalovi, že jim to nevyšlo!! Tuhle bezohlednou těžbu ať si tahle povedená firma uplatňuje doma v australském vnitrozemí, kde je pustina, a ne u nás, kde nám je každý metr země vzácný! Ať si se svou těžbou táhnou do Austrálie, nebo rovnou k čertu!

1 0
možnosti
LE

CeskyLev

21. 3. 2012 22:30
Re: No ovšem,

Obávám se, že průzkum těžby břidlicového plynu je nesrovnatelný s těžbou zlata v Kašperských horách. Plyn se zkoumá i těží malými vrty, které mají průměr několika desítek centimetrů. Příjezd těžkou technikou do chráněných oblastí je možné nepovolit a není kvůli tomu nutné rozpoutávat vášnivou a málo informovanou diskuzi o hrozných cizácích, kteří nám něco ničí.

Problém je že všichni používáme energii a v současné době jsme stále víc a víc závislý na dovozu ropy a zemního plynu z Ruska. Je jistě v zájmu Ruských dodavatelů nemít konkurenci a mít záakzníky, kteří nemají jinou volbu, I proto je u nás zemní plyn cca 3x dražší než v USA.

Bavme se fakticky o tom co realně hrozí a dělejme racionální rozhodnutí.

1 0
možnosti
G

good_man

20. 3. 2012 7:39
blby je,

ze o tom budou rozhodovat ve finale lide, kteri tam neziji a tim je uplne jedno jestli se neco znici nebo ne...

1 0
možnosti