Diskuze

Připomíná skřeta, usilují lidé o odklizení sochy legionáře v Boleslavi

Nedůstojný kýč, skřet s delšíma rukama než nohama. Velkou porci kritiky už schytala socha legionáře za milion korun umístěná v centru Mladé Boleslavi. Odpůrci už dokonce založili petici a žádají město, aby sochu odstranilo. To podobné řešení odmítá.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Mě osobně se tato socha nelibí a autorovi bych nedal ani korunu

0 0
možnosti

Vždyť klečí, proto má krátké nohy?

1 0
možnosti

K89a11r40e50l 38D21r67d68a

9. 12. 2014 7:07

Ten titulek je hnus. Naprostá neúcta. Redaktore bulváru iDNES, styď se!

  Pokud jde o pomníky obětem první světové, jsou na nich často vojáci v nepříliš heroických pózách. Šlo spíš o připomínku utrpení a smrti, než o "velké vítězství". Ty sochy jsou z dnešního pohledu dosti amatérské a to na mnoha místech Česka.

  Dokonce mám pocit, že existovala velkovýroba takových pomníků s národní symbolikou podle dané šablony. Což může být i estetičtější.

  V Mladé Boleslavi jde o kopii originálu, který byl odstraněn za německé okupace. Po válce zde byl umístěn jen zbytek sochy, který se zachoval a místním to bylo dlouhá desetiletí socialismu ukradené. 

  Jediné co mi zde vadí, původní legionář stál na podstavci připomínající skálu. Takže celek působil více uceleně. To bylo změněno.

2 3
možnosti

to nemá s neúctou nic společného, jak píšete pokud někdo upravil originál je to podivné.

0 0
možnosti
Foto

J78a62n 26Č57e30r77m24á30k

8. 12. 2014 23:29

myslím, že už je na čase vzpomenout všechny oběti velké války. nejen legionáře, ale i Čechy a rovněž  české Němce...  

Je hanbou, stojí-li v sudetských oblastech pomníky "osvobození" a na nich pár českých jmen...

1 6
možnosti

K12a91r15e40l 32D59r21d74a

9. 12. 2014 6:46

Mladá Boleslav a Sudety? A "osvobozením" myslíte co? Pomníky obětem první světové stavěli často Sokolové a Legionářská obec při vzniku Československa. Nevím o tom, že by se německá jména ignorovala, to by si nikdo nedovolil, ale vyzdviženi byli často legionáři bojující za vznik Československa. Podle mě je Vaše konstatování pěkná konina.

  Shodou okolností mám předka na pomníku obětem z první světové v Jižních Čechách. Tedy v česko-německé oblasti. Na pomníku jsou bez rozdílu česká i německá jména. Česká převládají. Dalo by se vyvozovat, kdo v rakouské armádě častěji padl či uvažovat na převahu českého obyvatelstva v místě. Naopak u německých jmen to vypadá na celé rodiny. Tedy, možná větší zodpovědnost. Ale to je jen subjektivní hodnocení.

  Měl byste spíš vzpomenout obrazoborectví a odstraňování soch sv. Jana Nepomuckého, místo kterých se právě stavěly pomníky obětem první světové. Považovalo se to tehdy za moderní a vlastenecké a katolíky z toho mohl trefit šlak. Jsou i mrtví dík obstrukcím katolíků. A dnes si to troufáte komentovat... ;-)

1 0
možnosti

Skřeta mi moc nepřipomíná, spíš vypadá jak slavný lovec Pampalini.

7 0
možnosti

T59o36m39á16š 95H28a21a47s

8. 12. 2014 21:42

Prodavačka: „Mistře, žení se mi syn, tak jsem si myslela, jestli byste tam neměl nějakej nepovedenej obraz.”

Mistr: „Jak nepovedenej obraz?”

Prodavačka: „No nějakej zfušovanej...”

Mistr: „Paní, já jsem akademickej malíř, já žádný zfušovaný obrazy nemám! Já jsem udělal slabikář pro děti, který se podle něj učí už deset let! Prej zfušovanej...

9 0
možnosti
Foto

V první světové válce padlo i mnoho Čechů a Moravanů na rakouské straně. Na ty nesmíme také zapomínat, nezávisle, na které straně bojovali.

6 1
možnosti

Ne nadarmo býval, a dost často je pořád, pomník se jmény na kdejaké návsi. To s tím zapomínáním už je složitější.

0 0
možnosti

230 podpisů a máte článek na idnes.

2 0
možnosti

Otázka je, jestli je v dnešní době rozumné vycházet z konceptu z roku 1924. Srovnejte to se sousoším Babičky od O. Gutfreunda z roku 22. Ta má taky ruce až na podlahu a je priposražená.

0 0
možnosti