Diskuze

Z nejradioaktivnější haldy u Příbrami chtějí odtěžit miliony tun kamene

Haldu radioaktivního kameniva, která je v příbramské části Brod pozůstatkem uranové těžby, by už příští rok mohla obklopit těžká technika. Soukromá firma chce v následujících dvaceti letech z odvalu šachty číslo 15 odvézt a zpracovat pět milionů tun materiálu. Místním se plány nelíbí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JV

"Místním se plány nelíbí." - takhle by se dala shrnout většina clanku.

0 0
možnosti

Je zajímavé že o účincích nízké dávky radioaktivního záření moc nevíme. Třeba na Tchaj Wanu postavili jeden barák z mírně radioaktivní oceli a přišlo se na to že u jeho obyvatel.se významně snížila incidence rakoviny. Koneckonců všem radiopanikářům doporučuji se jít projít s dozimetrem třeba na Cínovec. Je to docela pěkná zíbava.

0 0
možnosti
PF

Takže místo jednoho koncentrovaného úložiště které je snad možno nějak ochránit proti nežádoucímu rozptylu případným pokrytím neškodným materiálem si to roztaháme po celém státě?

Na druhou stranu by možná bylo výhodné z toho silnice stavět – nemuselo by se na nich svítit, protože by zářily samy a taktéž solení a odhrnování sněhu v zimě by bylo zbytečné, v domech by se nemuselo topit…  :-(

0 3
možnosti
JB

Ani nyní, když je koncentrováno na jedno místo, nezvyšuje přirozené pozadí. Jeho použití např. u silnice přirozené pozadí nezvýší. Jen zmizí jeden umělý kopec a nebude potřeba další díra do země.

1 0
možnosti
PJ

Asi před 40 lety haldy chtěli odtěžit Holanďani s tím, že by z nich vytěžili nějaké vzácnější kovy a zbytek využili na hráze v moři.

Kamenivo z dolů se používalo už dávno, kdysi se mi dostala do ruky mapka radioaktivity na jih od Prahy a výrazně tam svítil tehdejší obchvat Mníšku pod Brdy. Prý tam byla použita hlušina z Příbramska.

No a panely na rodinné domky ze škváry z kotelen byl zajímavý příběh koncem osmdesátých let minulého století, když se zjistilo, že škvára byla z uhlí s východních Čech, kde byly nějaké radioaktivní stopy. Domy byly neobyvatelné, vymýšlely se tapety, majitelé domů hledali kam zatlouci skobu na provaz se smyčkou.

Takže je otázkou, zda až se začnou v haldách šťourat se skutečně okolí nezamoří prachem a potom, nikdo neví, kam a kde kamenivo použije.

Ale zas na druhou stranu - ty haldy by mohly zmizet.

2 1
možnosti
PN

Jako že by to vozili těch 1000 km k sobě?

1 0
možnosti
PM

Vhodné pro stavbu městských komunikací . Díky světélkujícím silnicím se ušetří na věřejném osvětlení ;-D ..

4 2
možnosti
JK

Vemte to pozitivně: Budou to Jáchymovské lázně pro každáho zdarma po celý rok.

0 1
možnosti
RT

Ktera nemocna hlava muze vymyslet pouziti radioaktivni suti na tridene kamenivo? To se jako to kamenivo pak bude pouzivat do zakladu domu, prefabrikatu popr. Na  stavbu cest? Uvedomuje si nekdo, ze timto zpusobem se ze zhruba 5 km2 zaneradeneho uzemi stane nekolik stovek, pripadne jeste polovina republiky?! O zvyseni lokalni zateze snad muze pochybovat jenom mimozemstan zatim nepoznamenany znalosti lidskeho slendrianu... Zajimalo by me jaka je priprava rozpoctu na dotaci z EU. Vzhledem k ekologicke zabaznosti to asi budou miliardy, ze ano? To se zase nekdo pekne kristalove ciste napakuje...

3 6
možnosti
LK

S takovouhle úrovní znalostí uvažují někteří lidé v Rakousku. Česká přidaná hodnota spočívá v starosti o "napakování" se.

6 0
možnosti