Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit: příspěvky podle vláken | příspěvky podle času

X

Tak kvůli opravě silnice nebo kvůli novému přechodu na vás počkají než přeparkujete a nebo auto posunou a vrátí zpět ...... proč když je tam blokové čištění (a pod autem tedy chtějí jen "uklidit"), tak vám auto hned odtáhnou na odtahové parkoviště (často jedno z nejvzdálenějších) a naúčtují odtah + pokutu

Při blokovkách se dnes právě až na vyjímky plošně neodtahuje, když auto hodně překáží tak se max. nadzvidhne, plocha pod ním uklidí a zase položí zpět. Po verdiktu nejvyššího soudu v této věci tam panují značné obavy že část nebo celé náklady ponese ve výsledku správce té komunikace resp. objednatel odtahu, a do toho se nikomu moc nechce.

Verdikt je celkem jasný - pokud auto překáží při blokovém čištění, může se odtáhnout a po skončení čištění (než se uklidí značky a je tam tedy volno) se má vrátit na původní místo.

Následně po majiteli chtít peníze za 2x manipulaci (pokud nerespektoval značku, která tam byla týden předem).

Šlo o to, aby odtahovky nezadržovaly auta na svých parkovištích a netrvaly na výpalném, jinak auto nevydají.

Takhle musí auto vrátit a až dodatečně se s majitelem třeba soudit o peníze (pokud nebude chtít zaplatit).

No verdikt je především o tom že řidič platí jen ten odtah (a to ani ve všech případech), ale parkovné už nikoliv. Takže stačilo odtáhnout auto člověka co nejezdí každý den nebo není delší dobu doma, a to pak stálo na odtahovém parkovišti a nabíhalo parkovné které ovšem šlo na vrub někoho jiného - což by samozřejmě problém a blokovky to neúměrně začalo prodražovat, takže se radši jenom nadzvihává, kdy to je časově rychlé a nestojí to tolik.

Všechno je tady úplně ok, jen nám to prostě připomíná všechny ty ostatní paradoxní situace, které zákon dokáže.

Situace byla řešitelná. Když dokáží auto bez poškození odvézt, mohli tohle šetrně popovézt o ten metr, majitel by se jistě nezlobil, pokud by si toho vůbec všiml.

Odtahovka nepohne s autem bez souhlasu majitele, nebo příkazu strážníka/správce komunikace.

A pokud tam týden předem nebyla značka, nikdo si neriskne ten příkaz vydat.

Re:

prosím? Odtahovka nepohne s autem bez souhlasu majitele? A při blokových čištěním tedy ty auta zmizí kam? Do paralelního vesmíru?

Jestli dobře čtu, tak má do pondělí do 8:00 čas. A jestli tam Technická správa komunikací jezdí o týden dřív, je to jejich problém.

Opravdu silné téma, pro malý dítě.

Je to příprava. Jiná témata už brzy přestane společnost zvládat.

Nejde o tradičně špatnou práci městských strážníků?

To opravdu není, mp nemají řešit to že tsk si zapomene dát týden dopředu značky.

Nepřijde mi, že by strážníci měli jen perzekuovat řidiče a občany, měli by zajistit, aby provoz a vše související fungovalo, i kdyby to stálo celý jeden telefonát na tsk. Samozřejmě, že za tohle nejspíš nemohou, což neznamená, že by to nedokázali řešit, kdyby chtěli.

Nikdo neříká že mají perzekuovat občany, ale nevím proč by měli napravovat chyby tsk. Tady nejde o žádnou překážku provozu nebo jinou dopravní situaci která by vyžadovala akutní řešení a tedy i případné zapojení mp, tady jde o naprostou banalitu někde na panelovém sídlišti na okraji Prahy.

Nechápu, proč nenamalovali ty čáry na auto. To by potom stálo a tom napsat článek. Ale i tak dobrý.

To nevypadá moc čerstvě.To si zase nějakej pisálek vycucal z prstu.

Nepochopitelné, proč není odtažen. Při stání musí zůstat alespoň jeden volný jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy. Takže pokud tam není 6 m, odvoz.

Pro odtah není důvod. Jednak vůbec není zřejmé že by tam těch 6m nebylo, a ikdyby nebylo tak odtah by byl na místě jen v případě že by to tvořilo překážku provozu - což netvoří protože tam takhle parkuje evidentně každý.

Zajímavé pojetí práv. Když to dělá každý, tak je to po právu. Na tohle téma jsem četl krásnou větu Nejvyššího soudu ve smyslu, že když je neprávo normou, neznamená to, že zákon neplatí.

Možná si to raději přečtěte ještě jednou a pomalu. Nikdo nic o pojetí práv nepíše R^

Proc se zbytecne dohadujete? Je tam znacka se zakazem zastaveni a hrozbou odtazeni v pripade neuposlechnuti. O cem se dal dohadovat?

Snad tedy jen o tom, ze kdyz nekde TS myji ulice, tak tam davaji podobnou znacku a nevahaji s odtahem a tady...? Maji vitr z toho, ze je to bavorak? Proste odtahnout!

Tady se ale nikdo o žádné značce neháda ;-) Značku tam je umístěna až nyní aby byl legální důvod pro manipulaci.

Jinak když je někde blokovka tak se odtahuje zcela minimálně, je s tím více práce než užitku.

A evidentně vám nějak uniká pointa tohoto problému - ten řidič nic neprovedl, proto ho nemůžou jen tak bezdůvodně odtáhnout!!

Když je někde blokovka, tak odtahují všechny auta do jednoho.

Nesmysl, neodtahuje se téměř nikde, riziko pozdějších nákladů je neumérně veliké, takže se auta jen nadzvihávají.

Nic neprovedl, až na to, že stojí na přechodu pro chodce - tedy dopravní přestupek.

Nestojí, ten přechod tam bude teprve v okamžiku kdy to auto odjede a domaluje se. ;-)

Když tam zaparkoval, tak tam značka nebyla, tedy pro něj neplatí. To se všeobecně uznává.

Aby bylo možné podle přenosné značky odtahovat, musí být na daném místě minimálně týden. Jedna z mála logických věcí v našich předpisech.

Mě by zajímalo, v jaké vyhlášce je zakotveno těch 7 dní. To jako když někde zaparkuju, tak jsem povinen jít se alespoň jednou týdně podívat, jestli se nezměnilo dopravní značení? Co když jedu na 14 dní na dovolenou? Nebo na pár týdnů do nemocnice?

Odtáhnout prosím, ale bez pokuty a na náklady TSK. A informovat majitele, aby se nelekl, že mu auto někdo ukradl.

V zásadě ano, silnice je veřejná komunikace a nejde na ní jen tak dlouhodobě odstavovat auta. Nicméně pokud jste schopen prokázat že jste o umístění značky skutečně vedět nemohl, pokutu neplatíte.

Právě proto se už plošně neodtahuje, protože téměř nikdo nechce nést tyto náklady.

Jinak informovat řidiče není jak - musí si zkrátka zavolat sám.

Pokutu neplatíte, ale za odtah ano. Rodičům odtáhli auto, protože otec byl v nemocnici a matka po tu dobu zůstala u nás. Už to jejich zděšení po návratu z nemocnice, že auto nemají před domem, bylo pro ně hodně stresující. Když jsme zjistili, že bylo odtaženo, odvezl jsem je na odtahové parkoviště. Po půl hodině dohadovaní jim odpustili pokutu ale 1500 za odtah museli zaplatit.

Jinak u nás se při čištění ulic odtahuje opravdu plošně. Mají nasazeno několik odtahových vozidel (já jsem viděl 4 současně) a odtahují všechna vozidla co na silnici zůstanou.

Informovat řidiče lze, když mi parkovalo auto před výjezdem z garáže tak, že se nedalo vyjet, tak jsem volal policii, aby ho odtáhli. Bylo mi řečeno, že odtáhnout ho nemohou, ale před dispečink zjistili, komu patří a i telefonní číslo. Jenže když se nedovolali tak mu dali papírek za stěrač a tím to pro ně zkončilo.

Tak to jste se spíše nechali vtáhnout do jejich verze výkladu, pokud je skutečně průkazné že byl někdo v nemocnici, nepožaduje se zaplatit ani ten odtah. Jinak plošné odtahování je skutečně dnes již rarita - podle výkladu nejvyššího soudu sice odtah platí majitel vozu, ale parkovné již nikoliv (precedens kvůli řidičce co auto téměř nepoužívala a mezitím jí ho odtáhli a pak požadovali desítky tisíc za parkovné), takže proto se od toho obecně upustilo.

A s tím kontaktováním to je trochu jinak. Policie samozřejmě zjistí kdo je majitel vozu, ale žádná plošná databáze telefonů neexistuje, takže pokud seženou telefon je to dílo velké náhody - buď auto patří firmě a dá se k tomu nějak dostat skrze kontaktování jí(za předpokladu že má veřejně dostupné kontakty např. na internetu), a nebo je soukromé osoby a pak je šance téměř nulová, pokud nebyl z nějakého důvodu v evidenci. Do toho mraky aut patří leasingovkám atd. Vcelku tedy hodně práce, takže se to dělá jen když někde skutečně akutně blokuje dopravu, jinak se prostě čeká až majitel sám zavolá. Uznávám že to pro někoho může být stresující, ale zase chápu že kdyby měla policie každého takto nahánět a obvolávat, tak nedělá nic jiného.

Přímo v zákoně:

13/1997 Sb. §19a, odst. 4), písm. a)

Bylo-li dočasně zakázáno nebo omezeno stání nebo zastavení silničních vozidel podle odstavců 1 až 3, musí být příslušná dopravní značka na pozemní komunikaci umístěnaa) nejméně 7 dní před prvním dnem dočasného zákazu nebo omezení,

Takže ano - pokud máte auto na ulici, máte se alespoň jednou za týden jít podívat, jestli se tam neobjevila značka. Pokud jdete neplánovaně do nemocnice, tak odtah neplatíte. U dovolené (logicky plánované) je to sporné, tam si máte zajistit uklizení auta třeba na placené parkoviště. Některá města v takovém případě odtah zaplatit chtějí.

Tou vyhláškou, kterou citujete, je že značka se musí umístit týden předem, ale nejsem si jist, zda z toho vyplývá, že majitel vozidla je povinen si zjišťovat, jestli v místě kde parkuje někdo nepostavil značku.

Pokud tam těch 6m není, tak všichni odtah. To je právě ta překážka silničního provozu. Že překáží všichni, neznamená, že to dělají správně.

A jelikož neodtahují tak tam evidentně těch 6m je a nebo to vůbec není místní komunikace ale jenom účelová což je na sídlištích zcela bežná věc.

Nedodržení zrovna tohoto ustanovení se co vím běžně toleruje, protože by na spoustě míst nebylo kde parkovat. Takže vůbec není evidentní, jestli je tam 6 m nebo není, na účelové komunikaci platí zákon stejně jako na místní.

Ano bežně se toleruje i tam kde to legální jinak není, ale jelikož tady doslova vymýšlí nový důvod pro legální odtah, tak je zřejmé že jiný nemají - buď tam tedy předepsaná šířka je, nebo je to účelovka. A nejde o zákon ale o vyhlášku, ta v případě účelových komunikací zná mnoho vyjímek, např. tu že i v obousměrné komunikaci může být jen jeden jízdní pruh pokud je v dohledné vzdálenosti pak možné se vyhnout R^

Alespoň jeden volný jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy. Čímž ovšem není řečeno, že to nemůže být pro oba směry jízdy ten samý jízdní pruh.

Ach jo.

Jak je to o tom vkládání duše?

Teď chápu, proč se někde nedá projet.

Pokud čtenář (posluchač) neumí česky, tak to skutečně není řečeno.

Pokud by platila Vaše zvláštní logika, tak by dovětek "pro každý směr jízdy" nebyl vůbec potřeba.

Re:

Militantní pumpička, vesničan nebo blbec?

To ať se nezlobí, ale tenhle přechod mohli klidně namalovat zkosený, aby navazoval na střed cesty. To vykousnutí je zjevně pokus o vtip.

Recesisti by to auto klíďo poponesli o metr dále. Ale dnes už lidi takové recesi nerozumí, takže se na to mohou vybodnout. Teď jsou za recesisty cestáři :)

Jestli risknou, že při tom poponášení něco ulomí nebo odřou, ať klidně poponesou.

TSK je na tohle pojištěná, ovšem jen když odtah/přesun proběhne ze zákonného důvodu.

No jo, ale na značce je datum 21.11 a dnes je 18. 11 tak nevím. Ikdyž takhle se parkovat nemá.


Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.