Diskuze

Chráněnou osadu Buďánka hyzdí pařezy stromů, které vykácel nový majitel

Nový majitel jednoho z domů v památkové zóně Buďánka v Praze 5 pokácel stromy. Hrozí mu proto vysoká pokuta, navíc tím rozzuřil tím místní obyvatele i městskou část. Událostí už se zabývají památkáři i Česká inspekce životního prostředí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P52e14t49r 44F32o85j98t68a

22. 5. 2017 14:58

Ono bydlet u vysokých stromů není také žádný med. Někdo si živelně zasadí malý smrček a po 50letech si nový majitel nemovitosti nemůže zpříjemnit bydlení. To že v domě je tma a vlhko, protože je před domem strom, to úřady nezajímají. Jak vypadaly "ovocné" stromy na zahradě? Rodily, nebo byly již zplaněné a pro další využití nepotřebné? Zkoušeli jste někdy něco pěstovat. Nejdříve jim vadilo, že tam byli squateři, teď, že tam někdo chce bydlet podle svého.

Pokud chceme, aby Buďánka nebyla hromada suti, tak se musí památkáři, obec a investor domluvit na rozumném řešení. Viděli jste ty domky - to k bydlení není. Udělat z toho skanzen, tak jo, ale proč a kdo to bude platit? Je to samý extrém, zběsilé novostavby, nebo ponechání něčeho co nelze opravit a už ne vůbec používat. Zkusme jednat tak, aby to bylo prospěšné a zároveň i trochu trvalé. Bohužel k takovému jednání památkáře přizvat nejde (ti mají klapky na očích a kompromis jsem je ještě udělat neviděl) a Praha 5? Od dob "Jančíka" se toho zase zas tak moc nezměnilo, vidí jenom peníze a peníze a pe....

6 1
možnosti

Ja souhlasim, ale Budanka byla vylidnena a celkem unikatni, tak se ji podarilo zapsat jako pamatkovou chranenou zonu a novi majitele se s tim musi vyporadat, prece si nekoupim pamatkove chraneny dum s tim, ze ho prestavim, protoze se v nem neda bydlet,.. no to ho prece nekoupim ne?

2 0
možnosti

P98e85t93r 29H58e45j55h21a48l

22. 5. 2017 14:31

Ovocný strom rostoucí v zahradě je hospodářskou dřevinou a jeho kácení a obnova je věcí vlastníka. To že to udělal ve vegetačním období je za hranou běžného postupu. Něco jako přecházet silnici 10m od přechodu pro chodce.

Smrk je dřevina hospodářská, pokud roste na lesním pozemku. Zde ji řeší zákon o lesích. V ostatním prostoru se jedná o dřevinu okrasnou a je nutné o její kácení žádat obec.

Myslím, že jediný problém je ten smrk. Zde se nabízí otázka, zda měl vůbec ve výšce 130cm obvod 61 a více cm? Podle fotky pořízené z dronu je to možná těsně za hranicí těch 60cm

Duté kusy dřeva jsou zřejmě z ořešáku královského, což je dřevina ovocná. Zde, ale o zdravotním stavu není pochyb.

Rozhodně bych kácel ve vegetačním klidu. Ostatně ta fotka z dronu je také za hranicí zákona.

6 4
možnosti

Bohuzel neni, jelikoz je chranena cela lokalita, tedy i ovocny sad, jeho kaceni podleha povoleni. Nemuzete ani pokacet bez povoleni strom v centru Prahy, pokud se nachazi v chranene lokalite.

1 0
možnosti

Stačí se podívat na ty pahýly - byly to zcela prohnilé stromy, bál bych se, že mi je vichřice shodí na dům. Ale samozřejmě cizí lidé mají právo na krásu mých stromů, takže mi budou diktovat, co mohu a co ne. Tohle je dost bolševizmus. 8-o

3 2
možnosti

No, dost stromu je pevnych a zdravych i kdyz je uvnitr uz dutych,... Jako novy majitel nemovitsti musi pocitat s tim, ze je jak budova, tak i zahrada pamatkove chranena, pak to kupovat nemusel...

1 0
možnosti

S12t29a13n 37N80o68v61á23k

22. 5. 2017 13:00

Oba majitelé (=SJM) jsou právníci, takže si asi předem spočítali, jestli si to můžou dovolit. Na internetu se dají dohledat jejich další baráky na Břevnově, takže v tom asi umí chodit.

2 0
možnosti

Mozna... a nebo take ne...

0 1
možnosti

Podle těch špalků vzniká spíš dojem, že kácením majitel zabránil nějakému neštěstí.

4 2
možnosti

Nic enbude, ve svitavách před Lídlem "někdo" pokácel 10 vzrostlých lip, Lídl se rozhořčeně ohradil, ale faktem je, že teď je na prodejnu mnohem líp vidět a taky parkovat se dá lépe. Viník se nenašel :-))). Cui bono...

4 1
možnosti

Akorát tam to nebyla památková zóna.

1 0
možnosti

100 let staré stromy budou většinou nebezpečně prohnilé. Velké duby dokonce prorostou až do podzemní vody a při bouřce stahují blesky. Podobně jako mnohem větší americké tisovce. Masivní smrky zase mají příliš mělké kořeny a pokud na pozemku stojí budova, hrozí při vyvrácení smrt lidem uvnitř. Celý problém je, že si majitel nezaplatil posudek na havarijní stav stromů. Majitel žádné zákonné úlevy z povinnosti pokácet na zahradě nebezpečné stromy nemá. To platí jen pro les. Tam zase musí vykácet 100 let staré šeříky, protože se jedná o nepůvodní olivovníkovité stromy.

2 1
možnosti

Kácení stromů je teď velice moderní záležitost, nejde jen o tu Buďánku.

1 2
možnosti

pokud jsou ty špalky na fotce z pokácených stromů tak ten havarijní stav uhraje celkem lehce

6 2
možnosti

No, to nevim, pac o povoleni kacet s duvodu havarijniho stavu nepozadal, leda by mel v ruce nejaky posudek... ale tezko to pak uhraje na celou zahradu...

0 0
možnosti

Člověk v tísni by v budově pořádal svoje aktivity, jako jsou předškolní klub pro děti z vyloučených nebo ohrožených rodin či veřejné dílny,“ říká Dvořák.

Tak to jo.

7 0
možnosti