Pavel Zach koupil jeden z domů v Nymburce. Jeho reklamace prý developer neřeší.

Pavel Zach koupil jeden z domů v Nymburce. Jeho reklamace prý developer neřeší. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Do oceněných vil za čtyři miliony teče, majitelé je reklamují marně

  • 86
Reklamační válku s developerem vedou majitelé padesáti čtyř vil v Nymburce. Do domů oceněných v soutěži Best of Realty 2010 jim totiž teče a například jeden z domů má na své zahradě odpadní jímku souseda. Podle majitelů developer stížnosti neřeší a ani jim prý k domům nedal projekt. Firma jejich tvrzení odmítá.

Padesát čtyři vil v Nymburce-Drahelicích, které stavitel nazval EKO Logické, zaujme už na pohled. Progresivní architektura získala druhou cenu v soutěži Nejlepší z realit – Best of Realty 2010. Několik rodin, které ve vilách za ceny od čtyř milionů korun bydlí, však vede s developerem zdlouhavou reklamační válku.

"Od samého počátku reklamujeme, developer reklamace z velké části přijímá, ale většinou na ně nereaguje. Například před půl rokem uznal jako závadu to, že na našem pozemku umístil odpadní jímku vedlejšího domu, ale ještě s tím nic neudělal," říká Pavel Zach, který s manželkou koupil jeden z domů.

Developer Gama Prague Development to odmítá. Reklamace prý vyřizuje, klientům naslouchá. "Na všechny reklamace reagujeme. Jednání některých klientů je nefér," říká jednatel Jiří Fousek.

Zaplavování zahrad při dešti začal developer řešit jímkami u domů. Po sporech se Zachovými ale tu jejich nedokončil, rodina ji dostavěla na vlastní náklady.

Nejviditelnějším problémem, který Zach a další sousedé zmiňují, je, že do domů teče: kondenzováním vody ve dvouplášťové střeše, dále při deštích okny a také voda ze zahrady, která je v úrovni s podlahou.

"Při první průtrži crčely prosklenými stěnami proudy vody do všech místností. To se stalo ve více domech. Po skončení průtrže jsme se s většinou sousedů sešli zděšení venku," řekla Tereza Zachová. Kdy do domu pršelo, si zapisovala do kalendáře. Má v něm sedmnáct zápisů.

Déšť potrápil i další sousedy. "Když vám do nového domu, na který si vezmete hypotéku, po roce nateče voda, tak to s vámi zacloumá," řekla spolumajitelka jiného z domů, jméno ale zveřejnit nechtěla.

Po průtrži natekla voda ze zahrady do obýváku

Po velkých deštích protekla některým majitelům voda také dovnitř do domu na podlahu. "Voda se nějak dostala nad izolaci. Podle mne z terasy. Dostala se do příček, protekla do chodby a zohýbala podlahu," řekl Pavel Zach.

Domy jsou v úrovni s terénem a podloží kolem je jílovité, voda se na něm drží v kalužích a do některých domů proteče. "Potom nám tady vznikaly do 25 centimetrů nad zemí plísňové mapy. Poničilo nám to i nábytek," řekla sousedka.

Developer argumentuje tím, že šlo o průtrž. "V daném období nebyly standardní srážky, ale jednalo se o záplavové deště. V celé zemi docházelo k zaplavování domů," řekl Jiří Fousek z firmy Gama Prague Development. A ukazuje statistiku hydrometeorologického ústavu.

Developer věc vyřešil tak, že u některých domů vykopal jímky a doplnil je čerpadlem. Když se jímka naplní, čerpadlo vodu odvede vedle na silnici. Místa kolem oken, kudy pršelo, zatmelil silikonem, jinde umístil krytky.

Byt v úrovni se zahradou

Problém se zatékáním na podlahu domu zřejmě vychází z toho, že je podlaha obytných místností v úrovni terénu. A to neodpovídá vyhlášce o technických požadavcích na stavby. Podle ní má být 15 centimetrů nad terénem.

"Jako kdyby se tím na stavebním úřadě vůbec nezabývali. Podle projektové dokumentace je základová deska našeho domu dokonce utopená proti okolním pozemkům," řekl Zach. A ukazuje, že je tomu tak i ve skutečnosti.

Developer to vysvětluje tím, že chtěl postavit výjimečné bydlení. "Chtěli jsme udělat dům, který je součástí zahrady, který není oddělen od zahrady schody nebo jiným předělem. I kdyby ten dům byl 15 nebo 20 centimetrů nad terénem, je vždy pravděpodobnost, že při extrémním dešti může voda proniknout dovnitř, to je příroda," brání firmu Fousek.

Stavební úřad v Nymburce se vyjádřil, že domy zkolaudoval v souladu se zákonem. I jejich umístění vůči terénu je prý v pořádku. Domy jsou podle úřadu bezbariérové, a proto stačí, že jsou dva centimetry nad terénem.