Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Hledá se skoro deset tisíc postelí. Pro mladé křesťany mířící do Prahy

  • 90
Ještě 9 500 míst k ubytování potřebují organizátoři evropského setkání mládeže, které v Praze organizuje křesťanská komunita Taizé. Každoroční setkání v některém z evropských měst se do Prahy vrací po 24 letech, kdy se v české metropoli konalo poprvé.

Do Prahy přijede až 25 tisíc mladých lidí z celé Evropy. S ohledem ke konfliktu na Ukrajině je podle pořadatelů důležitá očekávaná přítomnost 2 600 mladých lidí z této země, více než tisíc účastníků z Běloruska a několika set mladých lidí z Ruska.

Účastníci stráví v Praze pět dní, od 29. prosince do 2. ledna. Pravoslavní, protestantští a katoličtí účastníci se budou třikrát denně setkávat se členy komunity Taizé při společné modlitbě. Jeden z workshopů se bude konat v synagoze.

Jednou z nejdůležitějších zkušeností, které tato setkávání přinášejí, je zážitek pohostinnosti. Mezinárodní tým dobrovolníků, který od září setkání připravuje a má centrum v Kafkově domě, hledá ještě 9500 míst ubytování v hostitelských rodinách. Podmínkami jsou poskytnutí snídaně a dva metry čtvereční, kam lze rozložit spacák.

Během dne se budou účastníci podílet na programu a domů se vrátí ve 22:00. Všichni, kdo jsou ochotni poskytnout ubytování, mohou kontaktovat nejbližší křesťanské společenství nebo se dozvědět další informace na stránkách www.taizepraha.cz.

Komunita Taizé je křesťanské ekumenické společenství klášterního typu. Sídlí ve vesnici Taizé v Burgundsku. Založil ji v roce 1940 bratr Roger, původně Roger Schutz-Marschau, který se na počátku druhé světové války usadil ve Francii. Po okupaci celé Francie strávil dobu do konce války v Ženevě. Do Taizé se vrátil v roce 1944 a během let se k němu přidalo několik mladých mužů. Na Velikonoce 1949 se zavázali k životu v celibátu, ve společenství a prostotě.

Dnes komunita čítá stovku bratří z různých zemí i církví.

Snaha komunity Taizé o smíření a mír ve světě získala četná uznání a bratr Roger, který zemřel v roce 2005, několik prestižních ocenění, mimo jiné Templetonovu cenu. „Ne náhodou se z vesničky Taizé stalo poutní místo i pro mnoho především mladých lidí z naší země. Bratr Roger byl pro mne jedním z duchovních pilířů sjednocující se Evropy,“ napsal po jeho smrti bývalý český prezident Václav Havel.

Podporu setkání pořádaných komunitou Taizé vyjádřil při své nedávné návštěvě Istanbulu papež František.