Vězni drogy nechali převážet v prostoru výfuku automobilu zaměstnance věznice

Vězni drogy nechali převážet v prostoru výfuku automobilu zaměstnance věznice | foto: Policie ČR

Třicet lidí pašovalo drogy do vězení Vinařice. Ukrývali je v konečníku

  • 34
Policie stíhá celkem 32 lidí za prodej a pašování drog do věznice Vinařice na Kladensku. Šlo hlavně o heroin, pervitin a marihuanu. Do vězení je pronášeli v konečníku. Hrozí jim až pětileté tresty. V kauze nefigurují zaměstnanci věznice.

Policisté a Vězeňská služba provedli jednu z největších akcí v českých věznicích a zahájili proti 32 pachatelům trestní stíhání kvůli podezření z nedovolené výroby a nakládání s omamnými a psychotropními látkami.

Vedoucí kladenských kriminalistů Miroslav Linhart uvedl, že počet obviněných dosud není konečný a pravděpodobně se vyšplhá na 40. Ze současných 32 obviněných je 20 vězňů. Zbytek jsou lidé mimo věznici, kteří jsou stíháni na svobodě.

"Celá věc se netýkala žádného zaměstnance naší věznice. V této kauze nikdo ze zaměstnanců nefiguruje," upozornil ředitel vinařické věznice Miroslav Hadrava.

Že se něco děje, policisté zaznamenali na začátku roku. Od dubna pak nelegální činnost monitorovali.

Drogy odsouzení přenášeli například v konečníku při návratu z nestřeženého pracoviště. Kromě toho se dostávaly do vězení prostřednictvím návštěv. Drogy nosily v prezervativu, načež si ho odsouzený vložil do konečníku.

Ředitel věznice: Této trestné činnosti nelze zabránit

Podle Hadravy je prakticky nemožné podobné trestné činnosti zabránit. "Věznice nemůže být hermeticky uzavřenou oblastí. Vězně ročně navštíví přes devět tisíc lidí. Navíc chceme, aby vězni pracovali, a často pracují mimo objekt věznice," řekl Hadrava.

Drogy chodily také v balíčcích. Pachatelé k tomu využili i služební vozidlo pracovníka Vězeňské služby, který parkoval v místě bydliště, když měl volno. Samotný muž o pašování nic nevěděl. Nevědomky převážel drogy umístěné za výfukem vozidla. Když pak přijel do práce, vězni si drogu zpod auta vyzvedli.

Gram za pět až osm tisíc korun

Podle policie šlo o organizovanou distribuci drog, léků a zakázaných prostředků. Například jeden gram pervitinu odsouzení prodávali za 5 až 8 tisíc korun, což je mnohonásobně více než při prodeji na ulici.

V praxi to znamenalo, že uživatel, který si chtěl koupit drogu, řekl svému kamarádovi v civilu, aby poslal peníze spolupracovníkovi dealera, který byl také na svobodě. Ten zaslal doklad o zaplacení do věznice.

Tablety potom byly žádaným zbožím v rámci směnného obchodu. Šéfem celé distribuce měl být asi čtyřicetiletý muž. Další podrobnosti policisté vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nesdělili.

Prodej drog byl organizovaný přes mobilní telefony. K předávání drog docházelo ve vězeňské jídelně nebo spouštěním provázku do nižších pater věznice.

,