Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Dobříš šetří přírodu. Kladno je na tom hůř, ukázalo měření

  • 1
Města po celé republice si mohou nechat změřit, jaký mají dopad na přírodu. Ve Středočeském kraji toho zatím využila jen dvě. Dobříš je podle výsledků ekologicky šetrné město. Kladno je na tom hůř, má velmi málo zeleně.

Kladno a Dobříš vyprodukují více odpadu a spotřebují více energie než Praha. Tedy alespoň v přepočtu na jednoho obyvatele. Došla k tomu organizace pro udržitelný rozvoj Timur, která na zakázku může takzvanou ekostopu měst přesně změřit.

Dopad na přírodu může částečně vyrovnat množství zeleně ve městě neboli jeho biokapacita. Té má ale například Kladno málo. Timur tak spočítal, že Kladno překračuje svoji biokapacitu šestadvacetkrát.

Složitou problematiku vysvětluje Viktor Třebický z Timuru, jehož pracovníci měsíce shromažďovali dokumenty potřebné k výpočtu: "Takzvaná ekologická stopa odráží, kolik obyvatelé a firmy ve městě za rok spotřebovali zdrojů a kolik přitom vytvořili odpadů."

To se však musí srovnávat především s jeho biokapacitou, tedy s plochami zeleně, luk, pastvin, zahrad a orné půdy na území města. Právě toho je v Kladně málo, proto město výrazně překračuje svou biokapacitu. Třebický však upozorňuje, že žádné město se do své biokapacity nevejde.

Kladno se přitom dlouhodobě snaží nepříznivý trend zvrátit. Některé faktory jsou ale podle primátora Dana Jiránka dány historicky.

"Je to například množství továren, bez kterých by se naše město nikdy takto nerozvinulo. Přesto se snažíme na jedné straně šetřit energiemi nebo využívat alternativní zdroje, zateplujeme budovy, a na druhé straně zvětšujeme plochy zeleně. Například platíme Lesům ČR, aby určitou část lesů kolem města nevedly jako hospodářské," popsal Jiránek.

Dobříš dopadla lépe

O něco lépe dopadla Dobříš. Spotřebu energií a množství odpadů má sice podobné jako Kladno, ale má mnohem více zeleně na jednoho obyvatele. Znamená to, že přírodní potenciál Dobříše je příznivý.

V porovnání s ostatními městy se jedná o nejlepší výsledek. Ekologická stopa, kterou Dobříš v přírodě zanechává, překračuje biokapacitu "jen" 2,4krát.

"Jsme s výsledkem spokojeni. Je to podle nás díky ekologické osvětě mezi občany. Učíme je, jak třídit odpad, nebo je nabádáme, aby více chodili pěšky. Také jsme založili ekoporadnu," řekla projektová manažerka Dobříše Kristýna Weigertová.

Ale i pro Dobříš z výsledků plyne ponaučení. "Největší díl na zasahování do přírody Dobříše má spotřeba a výstavba, celých čtyřicet procent. Doporučuji snížit novou výstavbu na orné půdě," poradil Třebický.

Kladno a Dobříš jsou jediná města v kraji, která si zatím nechala svou ekologickou stopu změřit, přestože to zatím bylo v rámci grantu zdarma.

Pomáhá třídění odpadů i cesta pěšky

Snížení dopadů na přírodu mohou pomoci i občané. Třeba tím, že budou poctivě třídit odpad nebo půjdou do práce pěšky či pojedou na kole.

Ekostopu si může spočítat kdokoliv také sám za sebe. Stačí vyplnit dotazník na www.hraozemi.cz. Program se bude ptát třeba na to, jak jezdíte do zaměstnání, čím topíte nebo co jíte.