Obyvatelé nových domů v Dobříši na Příbramsku se bojí, že o ně přijdou. (Ilustrační snímek)

Obyvatelé nových domů v Dobříši na Příbramsku se bojí, že o ně přijdou. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Dobříšská radnice rozhoduje o povolení na domy, v nichž už lidé bydlí

  • 1
Městský úřad v Dobříši pochybil před lety při povolování stavby devíti domů. Lidé, kteří v nich dnes už dávno bydlí, se teď obávají, co s jejich "nepovolenými" domy bude. V nejhorším případě by úřad mohl nařídit jejich odstranění. Radnici navíc hrozí více než půlmilionová pokuta.

První rodiny se do řadových a bytových domů, ke kterým místní stavební úřad vydal stavební povolení, nastěhovaly před sedmi lety. Majitelé si teď nejsou jistí, jak úřad o jejich domech rozhodne. Obávají se, že v nejhorším případě bude muset nařídit jejich odstranění. Doufají však, že je v novém stavebním řízení znovu dodatečně povolí.

Proti původnímu stavebnímu povolení k devíti domům v Západní ulici se totiž ohradil jeden z místních obyvatel, který nebyl před devíti lety přizván do stavebního řízení. Jenže měl být, jak nakonec rozhodl i Nejvyšší správní soud.

"Soud zrušil stavební povolení, a tak teď může dojít k tomu, že bude nařízeno odstranění staveb. Anebo budou stavby dodatečně povoleny. Do 31. ledna mohli vlastníci nemovitostí podat žádost o dodatečné povolení stavby, což všichni udělali," vysvětluje místostarostka města Eva Marvanová.

Úředníci vynechali z řízení jednoho člověka, ten se bránil

Řízení o odstranění stavby, zahájené v prosinci, tak stavební úřad přerušil a v nejbližší době zahájí proces, na jehož konci by mělo být dodatečné stavební povolení. Dokumentaci musí posuzovat tak, jako by se mělo teprve začít stavět.

Záležet bude především na námitkách účastníků řízení, do něhož bude tentokrát zařazen i muž, kterého úřad původně vynechal. A proč?

Podle místostarostky je to nejednoznačným výkladem zákona. Účastníky řízení mají být všichni, kteří mohou být stavbou nějak dotčeni. Muž, kterému se postup úřadu nelíbil, však není přímým sousedem nových domů, proto ho prý úředníci do řízení nepřizvali.

"Vyhodnotili, že nemohl být stavbou dotčen. Ale dnes víme, že mohl. Soud vyhodnotil, že úředníci zvolili cestu nesprávnou, ale ne nezákonnou," upozorňuje Marvanová.

Úřadu hrozí pokuta za opožděný začátek řízení

Pracovníci úřadu začali navíc řešit případ se zpožděním, muž proto požádal o vydání exekuce kvůli nečinnosti úřadu. Městský úřad by tak teď měl zaplatit šest pokut v celkové výši 515 tisíc korun. Proti všem se však odvolal. Pokud je ale bude muset zaplatit, zvažuje , že bude uplatňovat náhradu škody.

"Máme pocit, že výkonem státní správy mohla městu vzniknout škoda. Krajský stavební úřad totiž všechny kroky místních úředníků potvrdil. Žalovaným v této věci je krajský úřad, ale pokutu by muselo zaplatit město ze svého rozpočtu," dodává Marvanová.

Zda pochybení úředníků odnese někdo z nich osobně, zatím není jasné. Radní se shodli jen na tom, že případné personální důsledky z této záležitosti vyvodí, až stavební úřad o případu rozhodne.