Film "105" vypráví o osudech dětí z Lidic. V dokumentu se objevují hrané scény,

Film "105" vypráví o osudech dětí z Lidic. V dokumentu se objevují hrané scény, ve kterých vystupuje Andrej Snovák (na snímku) ze ZUŠ v Kladně. | foto: Archiv autorů filmu

Děti z Lidic byly zavražděny, převýchova je jen lež, tvrdí autor filmu

  • 118
Tragédii Lidic připomene dokumentární film s názvem 105 a zahájí tak pětidenní vzpomínkovou akci. Sto pět byl oficiálně uváděný počet lidických dětí. Film Jiřího Hokův ukazuje, co se s nimi stalo poté, kdy je nacisté v tělocvičně kladenského gymnázia sebrali matkám.

Hokův se snaží vyvrátit mýtus, že děti byly v červnu 1942 dány na převýchovu.

"Před rokem jsem slyšel v rozhlase povídání historika Eduarda Stehlíka o lidických dětech. Zmínil tam, že dodnes z doby okupace přežívá tvrzení o Lidicích, že muži byli zastřeleni, ženy odvezeny do koncentračních táborů a děti dány na náležité vychování. To je naprostý omyl. To, co se stalo s dětmi, byla sprostá vražda," řekl autor snímku Jiří Hokův.

Program k výročí Lidic

Čtvrtek 7. června

13:00 Předání děl uměleckých kovářů Památníku Lidice, Lidice
14:00 Prezentace výsledků "Oběti a hrdinové" - Pod Tribunou
15:30 Zahájení výstavy o výcviku parašutistů ve Skotsku, Lidice
17:00 Premiéra filmu "105", Kladno

Pátek 8. června

16:00 Seminář "Potrestání válečných zločinců", Lidice
17:30 Představení dokumentu Pavla Štingla "Lidice" v Lidické galerii

Pietní akce pokračují až do 11. 6.

Rozhodl se poté osudy lidických dětí zpracovat ve filmu. Ze sto pěti, přesněji ale sto sedmi dětí, většina nepřežila. Nacisté 81 z nich zavraždili v Polsku v koncentračním táboře v Chelmnu. Nechali je nastoupit do nákladních aut s tvrzením, že je někam převážejí. Ve skutečnosti byla auta vraždící stroje s plynem zavedeným do nákladního prostoru.

"Diváka nešetříme. Je tam scéna, kdy projíždíme autem osm kilometrů, na kterých byly děti v plynových autech dušené. Během cesty čteme jména těch, které zahynuly," uvedl Hokův.

Ve filmu hrají přeživší děti

Pro něj bylo natáčení v Chelmnu, kde jsou pochované statisíce obětí koncentračního tábora, zlomovým okamžikem. "Když jsem stál na místě, kde je zahrabaných 320 tisíc lidí, říkal jsem, že s filmem končíme. Nakonec jsme ho ale natočili," řekl autor.

Hokův je fotograf, který pracuje pro resort obrany a v posledních letech se věnuje tvorbě dokumentárních filmů. Pochází z Kladna.

Ve snímku vystupují čtyři z přeživších lidických dětí. Tito lidé vyprávějí své osudy. Dokument je z části hraný, objevují se v něm scény chlapce, který prochází lidickým údolím. Toho ztvárnil Andrej Snovak ze ZUŠ Kladno.

Děti ze základní umělecké školy také v dokumentu čtou dopisy lidických dětí z koncentračního tábora. Ve filmu vystupuje a spolupracoval na něm také historik Stehlík.

Kromě dnešní premiéry a předpremiér, které také ve čtvrtek zhlédnou děti z kladenských škol, bude snímek k vidění v Památníku Lidice po celou neděli. V tento den v Lidicích vyvrcholí pieta k sedmdesátému výročí tragédie z 10. června 1942.