Dominikánský klášter v kostele sv. Jiljí v Praze.

Dominikánský klášter v kostele sv. Jiljí v Praze. | foto: archiv kostela sv. Jiljí

Dominikánský klášter v Praze se otevře lidem, nabídne jim i posezení u kávy

  • 1
Klášter dominikánů při kostele sv. Jiljí v centru Prahy by se měl v budoucnu otevřít veřejnosti. Místní mniši totiž chtějí, aby se stal živoucím organismem a nebyl jen zakonzervovanou mrtvou oblastí. Plánují tu proto vybudovat přednáškový a výstavní sál a dokonce i kavárnu.

Z Husovy ulice by měl být vybudován nový vstup do areálu kláštera, který by návštěvníky vtáhl do posvátného prostředí.

V podzemních prostorách, které byly ve 13. století běžnou úrovní ulice, by měly vzniknout sály určené pro pořádání přednášek a výstav. V nadzemních částech by mohla vzniknout literární kavárna. Lidem se otevře i část Rajské zahrady, která je součástí areálu.

Dominikánský klášter v Praze

Jeho nejviditelnější součástí je kostel sv. Jiljí s vchodem z Husovy ulice. První písemná zmínka o kostelu pochází z roku 1238, archeologické průzkumy ale odhalily, že se svatyně mohla na tomto místě nacházet už na přelomu 11. a 12. století. V klášteře dominikánů na Starém Městě žije osm řeholníků.

Mniši chtějí svoji představu realizovat s pomocí architekta Josefa Pleskota. "Projekt chceme realizovat na etapy během dvou let. Vše záleží na tom, kolik seženeme peněz z dotací," uvedl provinciál dominikánů Benedikt Mohelník.

Předběžný odhad, kolik by měla rekonstrukce kláštera stát, je 150 milionů korun. S financováním nákladného projektu by měly pomoci zejména evropské fondy.

Dominikánský řád v budově sídlí s výjimkou doby komunismu už téměř 400 let. "Nechceme být pouhými správci muzea, nechceme udržovat staré pořádky, ale porozumět době a otevřít se lidem," řekl Mohelník. Už příští rok by se měly na půdě kláštera pořádat první univerzitní přednášky.

Architekt Josef Pleskot chce zachovat všechny cenné části kláštera i významná archeologická naleziště. Plán obnovy, který je teď připraven pro schvalovací řízení, byl proto v souvislosti s různými odbornými průzkumy několikrát přepracován.

,