Plánované zařízení pro seniory RoSa na vizualizaci. | foto: Atkins a Langford Development

V pražských Kobylisích vzniká z ubytovny luxusní domov pro seniory

  • 5
V Kobylisích v Praze 8 se příští rok otevře svým způsobem ojedinělý soukromý domov pro seniory. Jeho tvůrci se inspirovali podobnými projekty ve Francii a Německu. Nájem v něm bude stát nejméně 15 tisíc korun měsíčně. A vyrůst mají další. Odborník na sociální služby pochybuje, zda se tato zařízení podaří naplnit.

Společnost Atkins a Langford Development do projektu v Kobylisích investuje 200 milionů korun. Za ty hodlá zrekonstruovat tři budovy bývalé ubytovny ve Střelničné ulici. V areálu budou i restaurace, obchody, sociální či společenské centrum. Hotovo by mělo být příští rok v létě.

"Rozdíl oproti klasickým českým domovům pro seniory je v otevřenosti. Chceme, aby v naší rezidenci probíhal mezigenerační kontakt. Řadu aktivit určených našim klientům budou moci využít i další senioři," říká Anna Ježková ze společnosti Atkins a Langford Development.

Vnitřní vybavení bytů by mělo být luxusní.

O bydlení v celkem 108 bytech o dispozicích 1+kk a 2+kk zatím projevilo zájem 35 seniorů. Ti už složili rezervační poplatek 7,5 tisíce korun. Bydlení tu však nebude zrovna levné. Měsíční nájem se bude pohybovat od 15 do 18 tisíc korun.

Protože jde o soukromý projekt, nebude zařízení dostávat od státu příspěvky na sociální péči. "Registrovaným poskytovatelem sociálních služeb pro naše klienty bude Český červený kříž. Budeme chtít, aby klienti žili tak, jak byli doposud zvyklí, ale zároveň aby se jim dostalo maximum potřebných služeb," dodává Ježková.

V běžném domově se platí o třetinu i polovinu méně

V klasických domovech pro seniory se přitom nájem pohybuje na podstatně nižší úrovni. A to včetně stravy i veškeré péče. Tak je tomu například v domově seniorů v Mirovické ulici. "U nás senioři zaplatí od devíti do deseti tisíc korun," říká ředitelka domova Zuzana Steinbauerová. Soukromému projektu ale drží palce. "Vítáme každou službu, která bude kvalitní a bude sloužit tomu, komu sloužit má," dodala Steinbauerová.

Zařízení pro seniory v Praze

Podle výsledků sčítání lidu z roku 2011 žije v Praze asi 201 tisíc lidí starších 65 let. Z toho asi 70 tisíc je ve věku 60 až 69 let, přibližně 78 tisíc lidí pak ve věku 70 až 79 let.

V metropoli je 26 domovů pro seniory, dále 3 pečovatelské domy se zvláštním režimem a celkem 43 subjektů poskytujících takzvanou terénní službu (např. rozvoz obědů).

Ve všech pobytových zařízeních registrovaných v sociálních službách na území Prahy je asi 3 600 lůžek pro seniory, z toho přímo domovy pro seniory mají kapacitu asi 2 700 lůžek.

Lidí, kteří čekají na umístění do některého pobytového zařízení, jsou řádově tisíce.

Zmíněný projekt je na území hlavního města ojedinělý. Koordinátor plánování sociálních služeb v Praze Tomáš Klinecký je ovšem k jeho fungování skeptický.

"Tyhle podnikatelské nápady často narážejí na to, že očekávaná poptávka u těch movitých pražských seniorů není. Ač by se to na první pohled mohlo zdát. Nejsem si jistý, zda to zaplní," říká Klinecký.

Ve středních Čechách už několik podobných soukromých domovů pro seniory existuje. Například zařízení v Luštěnicích na Mladoboleslavsku a v Sokolči na Nymbursku, která fungují pod hlavičkou Senior Park. Senioři si tam dlouhodobě pronajímají jedno- či dvoupokojové bezbariérové byty za základní měsíční nájem sedm či osm tisíc korun plus energie a zařizují si je podle svého.

"Přicházejí k nám třeba lidé, kteří bydlí ve vyšších patrech a vadí jim schody. Nebo zůstávají v bytě sami po ztrátě partnera či už nestačí na péči o domek. Ten pronajmou nebo prodají a nastěhují se k nám," říká ředitelka domova v Sokolči Zdeňka Plesníková.

Společnost Atkins a Langford Development si už v metropoli vytipovala další tři lokality, kam chce svoje aktivity rozšířit. Na rozvoj rezidencí pro seniory v Praze se hodlá zaměřit i společnost Hamilton & Co. Podle vyjádření této firmy je však předčasné hovořit o konkrétních termínech realizace.