Za dobu své existence středočeský tým zachránil už 60 lidí. (Ilustrační snímek)

Za dobu své existence středočeský tým zachránil už 60 lidí. (Ilustrační snímek) | foto: ZZS Libereckého kraje

Středočeští vzdušní záchranáři mají druhý nejlepší kolektiv

  • 0
Tým středočeských leteckých záchranářů funguje už více než deset let. Za tu dobu zachránili například paraglidistku u Jíloviště, pátrali po utonulém u Liblína nebo pomáhali s hašením lesního požáru u Bzence. V anketě Hasič roku 2012 získali druhé místo v kategorii Kolektiv roku.

Díky vrtulníkům jsou u zraněných lidí rychle a dostanou se i na špatně přístupná místa. Pomocí závěsného vaku mohou hasit požáry seshora, díky termovizi mohou vyhledávat ztracené osoby.

Za dobu své existence od roku 2002 zachránili či evakuovali šedesát lidí. To je bilance středočeských leteckých záchranářů, kteří v anketě Hasič 2012 dostali druhé místo v kategorii Kolektiv roku. Ocenění převzali minulý týden.

Pro to, aby mohli vykonávat tuto náročnou práci, potřebují podle mluvčí hasičů Lenky Kostkové především praktickou přípravu. "K výcviku používají lokality, jako je Vojenský výcvikový prostor Jince, budovy bývalých kasáren v Milovicích, lanovky v Monínci, vodní hladiny v Ejpovicích, Padrťské rybníky, řeku Berounku nebo lesy na Křivoklátsku," uvedla Lenka Kostková.

Než se však hasič stane leteckým záchranářem, musí projít odbornou přípravou praktického kurzu lanové techniky a ještě mít s touto prací dva roky praxi.

"Po vyškolení musí každý zvládat záchranu z budov a dalších výškových objektů. Dále z terénu, jako jsou třeba skalní stěny nebo propasti, z klidné i tekoucí vodní hladiny, ze stromu, lanovky, z drátů vysokého napětí, věží nebo sloupů," upřesňuje Kostková.

Letečtí záchranáři jsou však vyškoleni i k zásahům typu velkých dopravních nehod, železničních a leteckých neštěstí. V týmu středočeských leteckých záchranářů je nyní osmnáct lidí.