Důchodce kreslil po Berouně hákové kříže tři roky. Ilustrační snímek

Důchodce kreslil po Berouně hákové kříže tři roky. Ilustrační snímek | foto: Městská policie Chomutov

Hákové kříže maloval na berounské domy důchodce, kterého štve politika

  • 29
Město Beroun trápily tři roky hákové kříže, které neznámý pachatel maloval na fasády domů. Jako „plátna“ si vybíral hlavně domy na náměstí a v jeho těsném okolí. Minulý týden se ho policistům podařilo chytit přímo při činu. Ukázalo se, že symbol nacismu na zdi maloval nespokojený důchodce z Prahy.

„Tři roky se berounští kriminalisté intenzivně zabývali případem, kdy neznámý pachatel maloval na fasády domů hákové kříže. Tímto jednáním značně pobuřoval nemalé množství berounských občanů včetně vedení města,“ uvedla berounská policejní mluvčí  Marcela Pučelíková.

Již od počátku policisté tušili, že hákový kříž, neboli svastika, není dílem skupiny extremistů. S žádnou takovou totiž neměli v okrese problémy.

„Věděli jsme, že se jedná o jednotlivce, a proto tímto směrem ubírali celé prověřování. Pro tento účel byla vyčleněna skupina kriminalistů,“ dodala mluvčí.

Na konci minulého týdne se pachatele podařilo zadržet při činu, když opět maloval hákový kříž na fasádu domu poblíž náměstí. „Jaké však bylo překvapení, když policisté zjistili, že pachatelem je osmasedmdesátiletý důchodce z Prahy, který pravidelně několikrát v týdnu dojížděl do Berouna na návštěvy známých,“ popsala Pučelíková.

Senior se ke svým činům doznal a s policisty spolupracoval. Motivem jeho jednání bylo vyjádření nesouhlasu se současnou politickou situací v zemi. „U muže bude následně prozkoumán jeho psychický stav, který motiv jeho činů možná více poodhalí,“ řekla mluvčí.

V minulosti se důchodce nedopustil žádného protiprávního jednání. V nejbližších dnech však bude obviněn hned ze dvou trestných činů, a to z poškození cizí věci a z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

„Sám si možná ani neuvědomoval, že za tyto trestné činy může být odsouzen až k tříletému trestu odnětí svobody,“ uzavřela Pučelíková.

Hákový kříž, neboli svastika

Historie svastiky je spjata s nejstarším náboženským symbolem - s křížem, vyvěrajícím z nejstarších náboženských představ lidstva. Její název je odvozen od jména boha Twasti.

Svastika neboli fylfot (anglicky „čtyřnoh“) je kříž s ohnutými či zalomenými rameny, obvykle do pravého úhlu. Ramena mívá zalomená buď ve směru hodinových ručiček (pravotočivá svastika 卐) nebo proti němu (levotočivá svastika 卍).

V tantře se pravotočivá svastika používá jako symbol mužského a levotočivá jako symbol ženského principu.

Svastika se vyskytuje v mnoha kulturách po celém světě buď jako náboženský symbol (v buddhismu, hinduismu i v džinismu), symbol různých organizací a politických směrů, nebo prostě jako dekorativní prvek (již v neolitu).

Dnes je v západní kultuře pravotočivá svastika známá převážně jako symbol nacismu.

Zdroj: wikipedia.cz