Sídlo pražského purkrabího, který zastupoval panovníka v době jeho...

Sídlo pražského purkrabího, který zastupoval panovníka v době jeho nepřítomnosti, se do dvou let promění v Dům dětí. Ten už tu fungoval za minulého režimu. Kromě nového domu zde vzniknou také výstavní prostory. | foto: Yan Renelt, MF DNES

Do Pražského hradu se po rekonstrukci vrátí slavný dům dětí z 60. let

  • 0
Nejvyšší purkrabství na Pražském hradě projde v příštích letech rozsáhlou rekonstrukcí. V rámci ní se má po více než dvaceti letech obnovit i Dům československých dětí, který mnozí znají ze seriálu Kamarádi s Markem Ebenem v roli Válečka. Budou se v něm konat i kroužky nebo hlídání dětí.

Ještě před 30 lety sem chodily děti ze širokého okolí, aby si zahrály člověče, nezlob se, podívaly se na divadelní představení nebo si prohlédly Hrad s průvodcem jejich věku.

V místech Nejvyššího purkrabství (dnes je zde například Muzeum hraček) tu tehdy fungoval kdysi legendární Dům československých dětí, který v roce 1963 založila tehdejší kancelář prezidenta Antonína Novotného.

„Zařízení si žilo vlastním životem, režim na něj neměl příliš vliv. Až později si to veřejnost trošku upravila a nazývala ho pionýrským domem,“ říká dnes historik a bývalý ředitel turistického ruchu na Hradě František Kadlec, který považoval za velkou chybu, když se po revoluci zařízení zrušilo.

A tak přišel před pár lety s nápadem, aby Správa Pražského hradu (SPH) dům znovu obnovila. A nyní se tak skutečně děje, i když už s jinou koncepcí.

„Budoucí Dům dětí nebude „domem dětí a mládeže“ v tom minulém smyslu slova. Tentokrát zde nebudou pravidelné kroužky nebo hlídání dětí. To ani není z hlediska dostupnosti areálu Hradu možné,“ vysvětluje mluvčí SPH David Šebek.

V novém „domě“ by se prý měly konat spíše nárazové akce typu soutěžních přehlídek dětských divadelních či pěveckých souborů nebo festivalů základních uměleckých škol.

I proto se musí obnovit například starý divadelní sál nebo bývalý dětský koutek. Vznikne také nová kavárna s cukrárnou. Kompletní revitalizací projde i stávající Muzeum hraček.

K tomu plánuje Hrad také nový, moderně vybavený výstavní prostor a jednu stálou expozici, která představí známé šlechtice jako sběratele umění.

Chodil sem i Váleček

O tom, jak byl Dům československé mládeže populární, svědčí i to, že se několikrát dostal na televizní obrazovky. Například se objevil v seriálu Kamarádi z konce 60. let.

Probíhající opravy Hradu

  • Fasády a střechy od Slévárenského dvora po Jižní čestné křídlo (55,6 mil.)
  • Jízdárna Pohořelec (44 mil.)
  • Palmový skleník v Lánech (20 mil.)
  • Starý královský palác, Ludvíkovo křídlo (20 mil.)
  • Katedrála sv. Víta – zásahy uvnitř objektu i na jeho plášti (17,8 mil.)

„Vzpomínám si, jak jsme natáčeli v místní výtvarné dílně a já měl něco kreslit. Děti malovaly složité obrázky a já, jelikož nejsem v tomto ohledu úplně zdatný, jsem raději maloval jen kruhy,“ říká dnes sedmapadesátiletý herec Marek Eben, který v seriálu ztvárnil postavu Válečka.

Dům dětí však není jediným projektem Správy Pražského hradu, který se zaměřuje na nejmladší návštěvníky. Kromě něj tu v půlce léta poprvé proběhnou dva turnusy příměstského tábora. Ten bude mít svou „základnu“ ve Slévárenském dvoře.

O opravách pražského purkrabství se mluví už dlouho. Úpravy exteriérů jsou hotové už od března, kdy dělníci odstranili neopravitelnou skloželeznou vestavbu z minulého století a opravili střechy a fasády části vnějšího pláště.

Podle SPH by se s renovacemi interiérů mělo začít na začátku příštího roku a práce by měly být hotové do dvou let.

„Nyní probíhají poslední schvalovací procesy na projektu. V nejbližších týdnech proběhne výběrové řízení na realizátora již hotového projektu,“ upřesňuje Šebek.

Celkové náklady by se měly vyšplhat na 121 milionů korun.