NE

NE | foto: Flow East

Dům na Václavském náměstí lze zbořit, památkovou ochranu nedostane

  • 188
Odstupující ministryně kultury Alena Hanáková rozhodla, že dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze nebude památkově chráněn. Majitel tak může budovu zbourat a postavit na jejím místě novou. Odpůrci ale chystají další protesty.

Kolem sporného projektu se už řadu měsíců vedou vzrušené debaty. Nesouhlasí s ním řada odborníků, několikrát se proti záměru demonstrovalo.

Alena Hanáková, která v současnosti vykonává funkci ministryně v demisi, v pondělí zastavila přezkum rozhodnutí o neudělení památkové ochrany zahájený loni v září. Verdikt tenkrát vyřkl památkový odbor ministerstva.

Rozhodnutí ministryně znamená konečné přitakání tomu, že majitel může budovu zbourat.

"Paní ministryně ukončila přezkumné řízení na základě usnesení rozkladové komise, která se sešla minulý pátek. Dům patří do pražské památkové zóny a podle toho by se s ním mělo zacházet. Ministerstvo ale nemůže napravovat chyby jiných úředníků," vysvětlila mluvčí ministerstva kultury Lenka Brandtová s tím, že jde o konečné stanovisko.

Přezkumné řízení tehdy Hanáková zahájila z vlastní iniciativy. Podle informací ministerstva chtěla zvrátit nepříliš šťastné rozhodnutí pražského magistrátu, který rozhodl o neudělení památkové ochrany jako první.

Z konečného usnesení ministryně vyplývá, že není možné, aby ministerstvo prohlášením za památku chránilo všechny architektonicky zajímavé budovy, to je prý úkolem především místních samospráv.

"Kdybychom ochranu dodatečně vyhlásili, šlo by o účelové prohlášení a vystavovali bychom tím Českou republiku riziku arbitráže," podotkla Brandtová s tím, že majitel už jednal podle rozhodnutí magistrátu, když si naplánoval bourání současného objektu a stavbu nové budovy.

Majitel domu, firma Flow East, už dříve avizoval, že by náhradu za ušlý zisk v takovém případě po státu skutečně požadoval. Podle všeho by se jednalo o sumu ve výši řádově několika desítek milionů korun. Ministerské rozhodnutí proto vítá.

"Rozhodnutí (o tom, že dům není památkou) je uznáním práva před uspokojením hlasů lobbistických skupin, které se staví proti změnám," sdělila firma Flow East. Tvrdí, že nová budova bude citlivá k okolní architektuře a centru města přinese nová pracovní místa a investice.

Podle viceprezidenta Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví Martina Kadrmana by ale firma Flow East v arbitrážním řízení s českým státem neuspěla.

"Správní řád říká, že pokud je újma, která realizací vznikne veřejnému zájmu, vyšší než újma, která vznikne účastníkovi řízení, byť svá práva nabyl v dobré víře, může orgán takové problematické rozhodnutí v rámci přezkumného řízení zrušit," sdělil Kadrman. Demolicí domu podle něj bude ztráta pro český národ větší, než nevybudování nové budovy. Sdružení proto bude za nynější dům bojovat.

Odpůrci plánují další protesty

Podle některých odborníků ještě verdikt ministerstva neznamená, že se dům už může zbourat. Odpůrci demolice proto čekají, jak dopadne územní řízení na stavebním úřadu Prahy 1 k výstavbě objektu, který má rohový dům nahradit. Proti bourání se několikrát demonstrovalo, naposledy v pondělí před magistrátem.

"Budeme se snažit intervenovat ve prospěch zachování domu, protože to neznamená, že když něco není samostatně památkou, když je dům v památkové rezervaci, může se zbořit," řekla předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková.

Podle mluvčí Lenky Brandtové byly možnosti ministerstva, co se týče změny rozhodnutí, velmi omezené. Odmítnutí ochrany totiž předtím potvrdil už bývalý ministr Jiří Besser. Podle dalších odpůrců však jde jen o čirý alibismus.

"Ministerstvo kultury upozorňuje, že majitel objektu musí plně respektovat pravidla pražské památkové rezervace zapsané na seznamu UNESCO a nemůže na místě postavit dům, který do této zóny nezapadne," připomnělo ministerstvo kultury na svých stránkách.

Proti demolici domu na Václavském náměstí se demonstruje už od roku 2011:

7. června 2011

,