Dům z 19.století na rohu Revoluční ulice čeká demolice.

Dům z 19.století na rohu Revoluční ulice čeká demolice. | foto: ČTK

Dům v pražské Revoluční ulici zmizí až bude projekt na novou budovu

  • 4
Novorenesanční dům v Revoluční ulici čeká demolice. Konkrétní datum jeho zbourání se ale prozatím odkládá. Památkářům se totiž nelíbí projekt, který měl historickou budovu nahradit. Architekti tak musí návrh novostavby přepracovat.

Experti návrh na zbourání a novou stavbu posuzovali minulý čtvrtek a podle informací MF DNES se projekt odloží. Při jednání vědecké rady Národního památkového ústavu prý zazněl návrh, že by se nová stavba mohla víc podobat například Tančícímu domu. Ten ve své době vyvolával velké diskuse.

"Oficiální zprávu se závěry vědecké rady zatím nemám, ale už teď vím, že se názorově shodla s naším sborem expertů. Obecně se dá říct, že se zbouráním stávajícího objektu souhlasí, ale nelíbí se jim projekt nového domu tak, jak v současné době vypadá," komentoval jednání odborníků na architekturu šéf památkářů pražského magistrátu Jan Kněžínek.

Naopak ředitel pražské sekce ústavu Michael Zachař nechtěl zatím neoficiální výsledky debaty rady komentovat.

Vizualizace návrhu na dostavbu Revoluční ulice, pohled z mostu.

Vizualizace návrhu na dostavbu Revoluční ulice, pohled z mostu.

"My jsme dávali k projektu nějaké připomínky, jako třeba doplnění vizualizace a splnění technologických parametrů. Vědecká rada ale spadá pod generální ředitelku Naďu Goryczkovou a k tomu se nemohu teď vyjadřovat," řekl Zachař.

Právě on se zhruba před měsícem s Goryczkovou zásadně neshodl, když s demolicí neorenesančního domu souhlasil. S jeho názorem se ředitelka neztotožnila a výsledkem bylo svolání vědecké rady.

Části jednání se zúčastnil i architekt Richard Říha, který projekt novostavby v Revoluční ulici vede.

"Pro nás je důležitý výsledek jednání vědecké rady v tom, že už se nemluví o zbourání nebo nezbourání stávající budovy, ale o tom, jak by měl vypadat nový objekt. A shodl se na tom i sbor expertů, poradní orgán pražského magistrátu," řekl Říha s tím, že dvouletá práce pro něj a jeho tým nekončí.

"Zatím ale nemám oficiální připomínky. Až se s nimi seznámím, budeme podle nich dál pracovat," dodal.

Národní památkový ústav zatím konečné slovo neřekl. Oficiální stanovisko by mělo ústředí zveřejnit do konce týdne.