Nový zimní stadion v Čáslavi (prosinec 2016)

Nový zimní stadion v Čáslavi (prosinec 2016) | foto: Josef Vostárek, ČTK

Bruslaře v regionu potěší dva zimní stadiony, po aréně touží i další města

  • 1
Do Vánoc bude region bohatší o dva zimní stadiony. Nové haly s ledovou plochou byly postaveny v Říčanech a Čáslavi. Po nové aréně touží také Mladá Boleslav i Dobříš, ale stavbě zatím brání příliš velká investice.

Čekalo se na ni dva roky, loni si mohli bruslaři vyzkoušet její led pod širým nebem. Příští neděli už ale v čáslavském sportovním areálu Vodranty otevřou zastřešenou ledovou arénu pro 420 diváků. Mezi mantinely se ještě týž den střetnou domácí hokejisté s týmem HC Poděbrady.

„Výstavba zimního stadionu probíhala z finančních důvodů ve dvou etapách,“ uvedl čáslavský starosta Jaromír Strnad. „Práce však byly rozděleny tak, že již v minulé zimní sezoně mohli místní obyvatelé využívat alespoň nekrytou ledovou plochu,“ dodal s tím, že nový stadion vyšel na více než 90 milionů korun a město využilo i pětimilionové dotace od hejtmanství.

Ještě o pár dnů dříve než Čáslavští se premiérově v novém sportovním stánku sklouznou v Říčanech.

Slavnostní otevření haly s ledovou plochou plánují už tuto neděli. Příchozí čeká výjimečná exhibiční podívaná. Proti staré gardě Motoru České Budějovice bude za Internacionály chytat Martin Altrichter. Bývalý extraligový brankář se do budování nové haly za přibližně 100 milionů korun pustil s podporou radnice. Město přitom jednalo s několika skupinami investorů, kteří se mu nabízeli. Soutěž na výstavbu haly na místě někdejšího kluziště vypsali v Říčanech už před třemi lety.

„Ukázalo se, že Martin Altrichter má nejvážnější zájem a slovo dodržel. Nový stadion stojí a právě on je hlavním tahounem a investorem stavby,“ komentoval projekt, jehož stavba začala letos v dubnu, říčanský starosta Vladimír Kořen.

V hale jsou dokonce dvě ledové plochy, mimo klasické velké ještě menší pro tréninky nejmladších hokejistů. Kromě profesionálů je budou celoročně využívat i ostatní. Ledová plocha bude od úterý do pátku k dispozici školám a školkám k výuce bruslení. Senioři mohou využít pondělky od 8 do 10 hodin, kdy mají led zdarma. Veřejné bruslení se plánuje na každý víkend.

Boleslav touží po nové aréně

Do mnohonásobně větší investice se chtějí pustit v Mladé Boleslavi. Do tří let by mohla ve městě, kde lidé mohou několikrát měsíčně vyrazit na extraligový hokej, stát moderní aréna. Nahradila by stávající stadion z poloviny padesátých let minulého století, který je sice útulný, ale už neodpovídá požadavkům na komfort pro hráče i fanoušky.

Náklady na výstavbu by ovšem měly dosáhnout téměř půl miliardy korun. Už nyní je jasné, že by mladoboleslavský magistrát musel hledat zdroje mimo vlastní kasu. Z té by byl schopen uvolnit přibližně pětinu potřebné částky.

Hokej, krasobruslení a nově také rychlobruslení. Pohyb na ostří dvou nožů je populární, v kraji mají zastřešený či nekrytý stadion v každém větším městě. Hned dvěma kluzišti „pod střechou“ se mohou chlubit v Příbrami, jde ovšem o stavby ze sedmdesátých let, které se město snaží postupně renovovat. „Máme k dispozici jisté unikum v podobě dvou krytých hal s ledovou plochou. S modernizací jsme už začali a chceme pokračovat. Máme instalované nové chladicí technologie, po rekonstrukci jsou mantinely, vylepšujeme sociální zařízení a v plánu je také obnova hráčských kabin,“ líčí příbramský starosta Jindřich Vařeka.

Stavět se chystá i Dobříš

Současné vedení města vidí ve sportovním komplexu, který kromě ledových ploch čítá také multifunkční halu využívanou především volejbalisty a florbalisty, značný ekonomický potenciál. Zejména v situaci, kdy se Příbramští rozhodli pro totální rekonstrukci nedalekého akvaparku za čtvrt miliardy korun. „Je to příležitost, jak se dostat ke zdrojům, které našemu městu chybějí,“ míní Jindřich Vařeka.

Nové zimní stadiony

  • ŘÍČANY V hale jsou dvě ledové plochy. Větší o rozměrech 56 x 26 metrů a malá tréninková o velikosti 28 x 20 metrů. Na tribunu se vejde až 200 diváků. Součástí je posilovna, kardiozóna a prodejna bruslí. Stavba vyšla asi na 100 milionů korun. Slavnostní otevření: 11. 12. 2016
  • ČÁSLAV Plocha pro 60 bruslících. Tribuna má kapacitu 420 diváků, k dispozici je 11 šaten, posilovna, občerstvení. Stavba vyšla asi na 90 milionů, 5 miliony přispěl krajský úřad. Slavnostní otevření: 18. 12. 2016

Nejen v akvaparku, ale i v dalším vylepšování sportovišť včetně zimního stadionu vidí cestu, jak do města přilákat více návštěvníků, kteří by zde utratili více peněz.

Kde nemají desítky milionů na trvalé zastřešení kluziště, hledají alternativní cesty, jak prodloužit bruslařskou sezonu. Díky nápadu bývalého hokejisty Davida Jíchy mají v Hořovicích led i v teplejších měsících roku. Městu totiž nabídl, že zaplatí pořízení nafukovací haly. „Vyšla na čtyři miliony, s radnicí jsme se dohodli, že budou ročně na provoz stadionu přispívat půl milionem korun,“ vysvětluje Jícha.

Přetlakovou halu poprvé naplnili vzduchem před čtyřmi lety.

Sportoviště, které bylo dříve možné využívat jen několik týdnů v roce, je v současnosti vytížené od podzimu do pozdního jara. „Původně jsme se shodli na prodloužení sezony na zhruba pět měsíců. Realita je ještě veselejší, začínáme většinou v září a led máme až do dubna,“ libuje si David Jícha s tím, že by podobný model fungování nekrytého stadionu vřele doporučil. „Má to dobrý ohlas u sportovců i obyčejných lidí. Třeba veřejné bruslení nabízíme denně,“ chlubí se Jícha.

V Hořovicích se byli inspirovat například radní z Dobříše. „Nápad se nám velmi líbí a chceme něco podobného i u nás. Kromě zastřešení zimního stadionu bychom nafukovačku využili i pro zastřešení skateparku či antukových hřišť,“ plánuje starosta Dobříše Stanislav Vacek.

Vše prý záleží na rozpočtu, který radní budou schvalovat příští týden. Pokud vše půjde dobře, mohlo by město nafukovací halu zakoupit krátce po Novém roce.

Že k bruslení na ocelových nožích není pokaždé třeba klasický stadion, dokazují už několik sezon v Berouně. Současně se zahájením adventu na Husově náměstí přibude miniaturní plocha s umělým ledem. Kluziště je otevřeno až do ledna 2017. Berounští radní se nově starají i o zimní stadion, jehož původní provozovatel se dostal do finančních potíží. Situace vygradovala na jaře, kdy bylo sportoviště několik dnů bez elektřiny.