První stroj na elektřinu, který dodával světlo do blízkého kamenolomu.

První stroj na elektřinu, který dodával světlo do blízkého kamenolomu. | foto: Archiv: Elektroskanzen

Elektroskanzen vystaví unikátní stroj vyrobený v roce 1918 v Kolbence

  • 8
Jediný elektroskanzen v Čechách na Rakovnicku otevřel loni na podzim Petr Čech a nyní v něm zahajuje novou sezonu. Jako novinku si připravil opravený elektromotor z roku 1918. Ve skanzenu si tak lidé mohou prohlédnout první stroj na elektřinu, který poháněl mlýn.

Na zimu sice Čech skanzen uzavřel, ale nezahálel. Podařilo se mu opravit unikátní stroj, elektromotor, který mlýn poháněl.

Elektroskanzen

Elektroskanzen Mlýn a malá vodní elektrárna ve Šlovicích je technická památka historického významu. Je stále funkční, stejně tak i vodní elektrárna. Najdete ho ve Středočeském kraji, na území CHKO Křivoklátsko na levém břehu řeky Berounky, v katastrálním území Hřebečníky, v údolí pod obcí Šlovice. Samota ve stráni je těžko přístupná, obklopená dosud nezničenou přírodou. Mlýn je prohlášen za kulturní památku České republiky.

Zdroj: Elektroskanzen

"Byl to první stroj na elektřinu, poháněl celý mlýn, světlo dodával do okolních stavení a blízkého kamenolomu. Náš mlýn byl první na elektřinu od Aše až po Užgorod," řekl majitel Petr Čech.

Elektromotor se rozjel naplno v roce 1918 a vyrobila ho pražská ČKD, kterou založil Emil Kolben. Stroj se Čechovi podařilo opravit, musel jej ale celý rozebrat, opatrně vyčistit a natřít speciálním nátěrem. Práce mu trvala několik měsíců. "Je to unikátní zařízení, které váží několik metráků," dodal mlynář.

Příprava světové výstavy

K vidění je Kolbenův výrobek od prvního květnového víkendu v areálu muzea a majitel je na něj patřičně hrdý.

Ve Šlovicích se připravují na světovou výstavu. Majitel se rozhodl, že zde oslaví výročí narození Emila Kolbena. "Letos na jaře se chci sejít s předními odborníky z technických univerzit a celou akci vymyslíme. Její realizace bude ale nějaký čas trvat," vysvětlil Čech.

Na výstavě se návštěvníci dozvědí vše o Emilu Kolbenovi a historii jeho života. "Neví se třeba, že Kolben byl vedoucí v laboratoři, kde Edison vymyslel žárovku," řekl Čech.

V okolí Šlovic se svítilo dřív než třeba v Rakovníku. "Když se v nedalekých Slabcích poprvé rozsvítily žárovky, sjeli se hasiči ze tří vesnic k ohni, že budou hasit, taková to byla záře," píše se ve slabeckém archivu. Hasiči prý ale mohli hasit pouze žízeň. "Z Rakovníka pak přijela celá delegace zdejší šlechty, chtěli ten zázrak s elektřinou vidět," vzpomíná Čech.

Mlýn se podařilo Petru Čechovi zrekonstruovat. "Je to můj koníček. Když sem někdo přijde, osobně ho provedu, i kdybych neměl obědvat," dodal majitel.

Vstupné je prý dobrovolné. "Děláme prohlídky i pro školy, ty tady neplatí nic, stejně jako děti," řekl mlynář. Ten chce elektroskanzenem poukázat na šikovnost českých lidí.

"Češi se ve světě ukázali hlavně tím, že uměli vymyslet, ale i vyrobit a použít elektroniku. "Pokud si někdo myslí, jak jsou Japonci na úrovni a že všechno vymysleli tam, není to pravda. Poprvé se používal proud právě třeba tady u nás," uzavřel mlynář.