Muchova epopej ve Veletržním paláci. | foto: MAFRA

Za sbírku za epopej na Vítkově utratila Praha 3 více, než lidé přispěli

  • 23
Starostka Prahy 3 za veřejné peníze bojuje o umístění Muchových pláten na Vítkově. A to přesto, že magistrát už vybral jiné místo. Na sbírku zatím přispělo pět lidí pár tisíc korun, přitom radnice za reklamu na ni utratila okolo padesáti tisíc.

Když 12. srpna 1881 vyhořelo Národní divadlo, zvedla se mezi lidmi vlna solidarity a během čtyřiceti sedmi dnů byl na opravu Zlaté kapličky vybrán milion zlatých.

Od konce minulého roku v Praze probíhala podobná sbírka, taktéž zaměřená na české kulturní dědictví. Tentokrát ale s o poznání menším úspěchem. Podařilo se v ní totiž vybrat jen 7 300 korun. Sbírku zorganizoval Nadační fond na podporu realizace pavilonu Alfonse Muchy na vrchu Vítkově. Fond vznikl díky rozhodnutí radních Prahy 3 a má za úkol podpořit získání Slovanské epopeje pro městskou část.

Zástupci fondu argumentují třeba tím, že podle dochovaných dokumentů s umístěním galerie na Vítkově souhlasil i sám Mucha. Důvodem, proč fond za Epopej tolik bojuje, je ale i snaha přilákat více turistů. „Na rozhraní 60. a 70. let padlo rozhodnutí, že se bude celý spodní Žižkov bourat. To mělo za následek, že další čtvrt století se do jeho rozvoje nedala ani koruna a ten deficit je zde znát dodnes,“ říká starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09), která je předsedkyní správní rady nadačního fondu.

Podnikatelům se prý kvůli nezájmu lidí o lokalitu jejich snahy na spodním Žižkově nevyplácí a ti, kteří to přece jen zkusí, po několika měsících provozovny zavírají. „Kdybychom měli turistický tahák jako je Epopej, můžeme tady mít galerie, starožitnictví, kavárny i restaurace,“ dodává Hujová.

Peníze začal fond vybírat v prosinci a chce je použít třeba na vypsání architektonické soutěže. V porovnání s Národním divadlem je však úspěch této sbírky pramalý. Zatím totiž na transparentní účet přispělo jen pět lidí. A to i přesto, že fond dárcům slíbil, že jména těch, kdo přispějí nad určitou sumu, budou v nově vybudovaném pavilonu na Vítkově zvěčněna. Přitom jen za reklamní poutače v tramvajích odbor vnějších vztahů a komunikace Prahy 3 zaplatil již padesát tisíc korun.

Pavilon zvaný zlaté vejce či kobliha u Vltavy naproti Letné by mohl být v budoucnu sídlem Slovanské epopeje od Alfonse Muchy.

V boji o Epopej však pokračuje dál. V pondělí fond vyzval magistrát, aby zrušil své poslední rozhodnutí, ve kterém se radní usnesli, že galerie pro Muchova díla bude na Těšnově (psali jsme zde). Stát má na místě bývalého nádraží, které muselo ustoupit magistrále. „Vyzýváme Radu hlavního města Prahy, aby byla nejprve vypsána ideová urbanistická soutěž na lokalitu umístění pavilonu pro Epopej a teprve poté byla připravena soutěž o návrh na galerii pro Slovanskou epopej,“ píše se ve výzvě.

Marný boj za veřejné peníze

Magistrátní radní pro kulturu Jan Wolf (Trojkoalice) ale takovou možnost odmítá a odkazuje na to, že Těšnov doporučila studie Institutu plánování a rozvoje (IPR). „Výběr umístění veřejných staveb této instituci plně přísluší. Tamní architekti a odborníci na pražský urbanismus zvažovali řadu variant a rozhodli, že Žižkov není pro pavilon vhodné místo i proto, že by se tím ničil vrch Vítkov,“ říká. Obcházení názoru IPR by podle něj odporovalo zavedeným pravidlům. Ačkoliv se tedy šance, že by Praha změnila názor, zdá malá, fond chce mít do dvou měsíců připravenou studii dopravní dostupnosti celého Vítkova.

„S tou jsme připraveni se utkat ve veřejné soutěži s místy, která jsou adekvátní, jako je Letná či Vyšehrad,“ říká Hujová. Fond také stále sbírá podporu mezi lidmi prostřednictvím petice. Podle starostky zatím není jisté, kolik podpisů se pod ní již nashromáždilo, ona sama jich prý však sesbírala už osm set.

Opozici v Praze 3 se nelíbí fakt, že fond své aktivity provozuje za radniční peníze i ve chvíli, kdy se zdá být jasné, že na Vítkově žádný pavilon stát nebude. Radnice do fondu vložila tři sta tisíc korun a 110 tisíci přispěla jedna akciová společnost Prahy 3. Z peněz fond uhradí například 180 tisíc korun za zmíněnou dopravní studii. „Praha se definitivně rozhodla stavět jinde. Co už má být větší důvod, aby starostka konečně zastavila sběr podpisů pod petici za Epopej na Vítkově a vrátila peníze, které lidé naivně poslali do nadačního fondu?“ ptá se předseda zastupitelského klubu Žižkov nejen sobě Ondřej Rut.

Podle starostky však stále není rozhodnuto a fond bude ve svých aktivitách pokračovat dál. „Za definitivní rozhodnutí považuji až vydání územního rozhodnutí na umístění stavby,“ říká. Dodává, že pokud galerie skutečně na Vítkově nevznikne, vrátí fond vybrané peníze zpět dárcům. Ani náklady na dopravní studii podle ní nebudou zbytečné, jelikož ji radnice využije pro rozvoj Vítkova i v případě, že fond ve svém úkolu neuspěje.

Epopej dorazila do Prahy v roce 2011: