Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

EU řeší stížnost středočeských nemocnic. Rath nás diskriminuje, tvrdí

  • 14
Majitelé soukromých nemocnic ve Středočeském kraji si stěžují, že je kraj omezuje. Rathův úřad znevýhodňuje soukromé nemocnice tím, že nemohou žádat o evropské dotace. Stížností majitele soukromé berounské a hořovické nemocnice Sotiria Zavalianise se již zabývá Evropská komise.

Evropská komise v listopadu přijme nová pravidla, která mohou dát za pravdu soukromým nemocnicím, které si stěžují na diskriminaci.

"Komise uvedla, že uznává, že ve Středočeském kraji je nerovné postavení nemocnic. A podle nových pravidel, která v listopadu nahradí stávající, začne naši stížnost se všemi důvody k podání podnětu řešit," řekl Pavel Černý ze společnosti EuroPace, která se zabývá veřejnými zakázkami a Zavalianisovi s případem pomáhá.

Jednou už totiž komise Ratha do kouta zatlačila. Jako předseda Regionální rady přes rok zatvrzele odmítal podepsat řádně schválenou padesátimilionovou dotaci městské nemocnici ve Slaném. Tvrdil, že přístroje jsou předražené (více čtěte zde).

Komise Ratha vyzvala, aby smlouvu o poskytnutí dotace neprodleně podepsal. Až opakovaná výzva ho nakonec k podpisu koncem září donutila. Zástupci Evropské komise totiž prostřednictvím ministerstva financí hrozili pozastavením vyplácení peněz všem žadatelům z kraje.

Podle starosty Slaného Ivo Rubíka z ODS kvůli Rathovu zdržování vznikla městu ztráta 750 tisíc korun. Jsou to úroky z úvěru, které si město muselo vzít. Město proto zvažuje, zda bude po kraji požadovat náhradu škody soudní cestou.

Krajské nemocnice dostávají nejvíc evropských peněz

Kraj se netají tím, že většina peněz určených na zdravotnictví z Evropské unie už doputovala či doputuje do páteřní sítě nemocnic, tedy těch krajských.

"Neznamená to však, že neexistují výzvy určené pro zařízení jiných vlastníků, zejména měst a obcí. Výzva pro soukromá zařízení byla vyhlášena v roce 2008. Další byly určeny pro zařízení měst a obcí," řekla Irena Dudová z Úřadu Regionální rady.

Hejtman David Rath s kritikou soukromých nemocnic nesouhlasí a odmítá ji.

"Proč by soukromý majetek měl být dotován z daňových výnosů, tedy z veřejných financí? Navíc nemocnice byly Petrem Bendlem zprivatizovány velmi lacino, tudíž soukromí podnikatelé už v podstatě podporu od kraje dostali a tato ztráta stále zatěžuje účetnictví krajských nemocnic. Vnímám to jako kompenzaci," řekl David Rath.

Výzvy pro zdravotnictví jsou od roku 2008 vypisovány každý rok. Krajské nemocnice jsou však také financované přímo majitelem, tedy krajem.

"Za Petra Bendla se částka pohybovala okolo sto milionů ročně, my jsme loni poskytli 50 milionů. Letos to bude vzhledem k propadu plateb pojišťoven víc, asi 150 milionů. Také jsme zvolili formu navýšení základního jmění nemocnic," říká Rath.

Podle Rubíka se situace kolem dotací zklidnila. "Aspoň nejsme napadáni," říká Rubík. Zavalianis to vidí jinak. "Rath nám sem pořád posílá kontroly, snaží se nám přitížit," říká.