Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Evropská komise řeší Davida Ratha: blokuje dotaci slánské nemocnici

  • 10
Hejtman David Rath odmítá podepsat nemocnici ve Slaném dotaci 54 milionů korun z Evropské unie na nákup nových přístrojů. Podle jeho názoru jsou přístroje předražené a on s tím nechce mít nic společného. Zástupci EU už vzkázali, že pokud se situace nevyřeší, nemocnice peníze nedostane.

Svéhlavostí Davida Ratha se nyní zabývá Evropská komise. Rath odmítá podepsat řádně schválenou dotaci městské nemocnice ve Slaném, městě, které vede starosta Ivo Rubík z ODS z krajské opozice, více než rok.

Komise Ratha požádala, aby smlouvu o poskytnutí dotace neprodleně podepsal. "Hejtman působící ve funkci předsedy Regionální rady vykonává v rámci provádění programu pouze formální roli. Nemá pravomoc zasahovat do procesu výběru projektů," reagoval na dotaz europoslance Hynka Fajmona (ODS) eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn.

David Rath

Tomu se však Rath rozhodně brání. "Mám podepisovat smlouvy příjemcům dotace a stávám se osobně spoluodpovědný za celý projekt," říká David Rath.

"Hejtman nebere funkci předsedy jako formální nebo čestnou. Pokud si někdo myslí, že podpis smlouvy v miliardových objemech je formální záležitost, pak je to zvláštní názor," dodala mluvčí kraje Berill Mascheková.

Mysleli si, že jen provokuje

O co vlastně v celé kauze jde? V červnu 2009 podalo město žádost o dotaci na modernizaci přístrojového vybavení městské nemocnice za téměř 59 milionů korun. Obsahovala dvacet položek od různých přístrojů po operační stůl. Dotace má být asi 54 milionů.

Dotace nemocnici ve Slaném

Městská Nemocnice Slaný na Kladensku, příspěvková organizace města, loni za 58 milionů korun pořídila například novou počítačovou tomografii, několik rentgenů, endoskopickou věž, operační a porodní stoly nebo laparoskopickou soupravu.

Kvůli nákupu nemocničního vybavení si vzalo město úvěr, stále však čeká na proplacení schválené dotace ve výši téměř 54 milionů korun. 

Projekt byl schválen v listopadu 2009 spolu s dalšími čtyřmi žádostmi nemocnice v Kolíně, Čáslavi, Mladé Boleslavi a Kladně.

Ještě koncem roku byla dotace schválená, nikdo z výboru, včetně Ratha, nebyl proti tomu, aby nebyly projekty v rámci vypsané výzvy doporučeny k financování. Loni v květnu dodalo město veškeré doklady ke smlouvě, kterou měl Rath jako předseda výboru podepsat. To ale neudělal.

Zástupci města si podle svých slov mysleli, že je Hejtman jen provokuje.

"Argumenty pana hejtmana zpočátku byly, že není mašina na podepisování. Neměli jsme z jeho strany žádnou negativní reakci, tak jsme předpokládali, že jen provokuje. Podle harmonogramu mělo k podpisu dojít do konce března 2011, pak jsme se dozvěděli, že se mu zakázka zdá předražená," řekl místostarosta Slaného Jaroslav Hložek.

Rath si totiž nechal udělat vlastní posudek, podle něhož nemocnice nakoupila přístroje až o dvacet procent dráž, než je na trhu běžné. V těchto dnech o tom informoval i zástupce evropské komise.

Proč si ale vybral zrovna dotaci městu, které již léta úspěšně vede starosta z ODS, kterého navíc často kritizuje, a v němž je ČSSD dlouhodobě v opozici? A pokud jsou přístroje předražené, proč na to za celou dobu neupozornili ti, co dotace posuzují?

"Hejtman namátkově prověřuje správnost expertních posouzení odborem Regionální rady a zde byl zjištěn rozdíl mezi tím, co zjistil odbor, a co má k dispozici hejtman jako nezávislé posouzení. Jelikož se může jednat o pochybení příslušného útvaru, předal hejtman tuto záležitost k řešení řediteli úřadu," řeklMascheková.

Hejtman rezolutně odmítá dotaci podepsat, pokud se dle jeho slov nevyřeší předražené ceny.

Vůbec jsme nepočítali, že by nepodepsal

"Buď je to náhoda, že pan hejtman sáhl zrovna po tomto případu, nebo je to záměr. Evropská unie zřejmě vůbec nepočítala s tím, že by někdo odmítl převzít peníze pro svůj region. Je to něco tak nestandardního, že to není dobrá vizitka ani pro kraj ani republiku," řekl Hložek.

Podle něj město vůbec nepočítalo s tím, že by hejtman dotaci nepodepsal. Zvlášť, když za celou dobu projekt nikdo nepřipomínkoval. "Z našeho hlediska není jediný důvod a když není, můžeme se bavit o politické šikaně. To si líbit nenecháme," dodal.

Město také na Rathově zdržování tratí. Na nákup přístrojů si muselo vzít úvěr a úroky platí z rozpočtu města.