Porotce zaujalo i tréninkové centrum Sparty na Strahově.

Porotce zaujalo i tréninkové centrum Sparty na Strahově. | foto: Dan Materna, MAFRA

Praha soupeří s Palermem o titul Evropského hlavního města sportu

  • 9
Stockholm, Kodaň, Madrid, Milán. A nyní možná Praha. Ve finálovém souboji o titul Evropské hlavní město sportu 2016 se Praha utká se sicilským Palermem. Desetičlenná mezinárodní porota navštívila metropoli minulý týden. Co ji zaujalo?

Slalomový kanál v Troji, moderní O2 arena, Eden, krčská baseballová hřiště či relikt spartakiádního stadionu na Strahově jsou některá z pražských sportovišť, kam koncem minulého týdne zamířilo deset zkušených porotců z Itálie, Španělska, Belgie, Skotska, Walesu a Portugalska posuzovat podmínky Pražanů pro sportovní vyžití.

Hlavní město chce v duelu porazit italské město Palermo a stát se za dva roky Evropským hlavním městem sportu.

"Praha porotce rozhodně nadchla. Nejvíce je ale zaujal Sokol v Žitné ulici a historie tohoto spolku vůbec," hodnotí návštěvu Lukáš Vorel z evropské asociace ACES Europe, která tento titul uděluje vybraným městům od roku 2001.

"Dokažte svou podporu sportu"

Spíš než o profesionální sportovce se sudí zajímali o možnosti sportovního vyžití veřejnosti, především mládeže, seniorů a handicapovaných. Zároveň muselo vedení města ukázat, jak všechny tyto skupiny sportovců podporuje.

"Sociální kritérium je v této soutěži nejdůležitější. A na rozdíl od jiných evropských zemí ho tradičně splňujeme velmi slušně," míní Lukáš Vorel, který se kvůli objektivitě nemůže hlasování zúčastnit.

FAKTA

Kdyby to byla Praha...

Prestiž – získáním titulu Evropské hlavní město sportu by se Praha mohla prezentovat nejen jako "město kultury", ale i jako "město sportu". V minulosti ocenění získal například Madrid, Stockholm nebo Miláno. Letos je nositelem Cardiff, hlavní město Walesu.

Dotace – metropole by snadněji dosáhla na dotace, které pro oblast sportu nově vypisuje EU. V rámci projektu Erasmus Plus jsou vypsané dva programy. Z jednoho je možnost čerpání 15 milionů, z druhého až 50 milionů korun.

Magistrát na sport ročně uvolní zhruba 330 milionů korun. Dalšími 150 miliony přispívají radnice městských částí.

A právě financování této oblasti nebo počet sportovních akcí pořádaných na území Prahy jsou dalším faktorem, který budou brát porotci v potaz při rozhodování o vítězi. "Praha by se dostala na roveň s dalšími evropskými městy, jako třeba Stockholm, Kodaň, Madrid či Miláno, která se prestižním titulem pyšnila v předchozích ročnících," říká radní Lukáš Manhart (TOP 09).

Metropole by však také snáze dosáhla i na některé dotace. "Evropská unie vypisuje nový program dotací Erasmus Plus, což dříve nebylo. Jedná se o dva programy, jeden se týká spolupráce mezi evropskými městy a druhý přímo investic do sportu, v něm se dá čerpat částka až 15 milionů korun na akci. A toto ocenění by nám k získání těchto dotací výrazně pomohlo," dodal Manhart.

Město by tak prý mohlo větším obnosem podpořit jak jednotlivá sportoviště, tak pořádání nejrůznějších sportovních akcí.

"Každý rok se jich v Praze koná spousta. Dá se ale předpokládat, že by město s přiděleným titulem mohlo rozjet ještě další projekty," doplňuje Manhart.

K těm nejvýznamnějším sportovním akcím patří například CEE Cup pro mladé fotbalové týmy, nejstarší evropský silniční běh Běchovice Praha či Volkswagen Maraton Praha, který se konal před dvěma dny a kde také skončila návštěva deseti evropských porotců.

Radní pro oblast sportu Lukáš Manhart je přesvědčen, že všechny požadavky i podmínky soutěže Praha splnila. Jestli to ovšem vidí porota stejně, se veřejnost dozví nejdříve na konci září.

Severosicilské město Palermo budou odborníci hodnotit až příští měsíc.

Nositelem titulu nejsportovnějšího města je pro letošní rok waleský Cardiff. Příští rok je na řadě italský Turín. Soupeři pro rok 2017 jsou bulharská Sofie a francouzská Marseille.