Mobilní Metro.cz

Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: František Vlček, MAFRA

Facebooková stránka s nabídkami bydlení obsahuje i zavirované odkazy

Vydáno 15.08.2016 Metro.cz
Facebooková skupina „Pronájem/podnájem pokojů a bytů v Praze bez realitky“ má 61 tisíc členů. Kromě nabídek na bydlení se tu však objevují odkazy na články, které například slibují zhubnutí za čtyři dny nebo parádní erotický zážitek se sexy holkama. Na takové odkazy si dejte pozor.

Lidem, kteří na podobné články kliknou, hrozí nebezpečí - jejich počítač může napadnout vir. „Denně mažu a blokuji desítky těchto profilů, které tyto příspěvky šíří,“ zlobí se správce stránky o bydlení, Marek Mabano.

Neuvěříte, co se stalo...

Click–bait je kontroverzní titulek, který u čtenáře vyvolá zvědavost a prokliknutím dosáhne navýšení návštěvnosti webu.

Po prokliknutí se sice návštěvník většinou nic zajímavého nedozví, nicméně zvýšil návštěvnost webu, a to i v případě, že ho ihned opustil.

Bait znamená v angličtině návnada. Podle toho vznikl i termín pro lákavý titulek.

Titulky vyvolávají zvědavost například tím, že lákají na erotiku („Jak to dělat v autě. Návod v článku.“) nebo na senzace („Nejvtipnější video roku, to nevymyslíš.“). Titulky bývají také schválně nedokončené („Penis si zvětšil tím, že ...“).

Podle něj Facebook již začal podobné příspěvky blokovat, nezachytí je ale všechny. Úspěch takových odkazů tkví v lidské zvědavosti, kterou navodí atraktivní a nedokončený titulek článku (viz box).

Tyhle weby jsou plné reklam, na kterých tvůrce stránek díky klikům zvědavců, vydělává. Mnohem horší je to ale s těmi stránkami, které obsahují viry. „S podobným systémem sdílení stránek se setkáváme často. Posledním případem bylo sdílení smyšlených zpráv o vraždě prezidenta Miloše Zemana,“ uvedl Petr Šnajdr, bezpečnostní expert společnosti Eset.

Podle něj je cílem těchto odkazů vylákání uživatelů na stránky se škodlivým obsahem.

„Často jsou uživatelé vyzváni k instalaci škodlivého doplňku do internetového prohlížeče. Všechny podobné akce vedou ke ztrátě soukromí a informací,“ varuje Šnajdr.

Hackeři se díky „vraždě Zemana“ dostali k tisícům heslům českých uživatelů Facebooku a také k heslům do jejich e-mailů.

Dohledat toho, kdo škodlivé stránky na sociální sítě vkládá, je složité. Tito lidé se skrývají pod falešnými profily s ukradenou profilovou fotkou, na které bývá zpravidla hezká dívka.

„Domníváme se, že pouhé vytvoření falešného profilu za účelem nalákat uživatele k návštěvě takové webové stránky obsahující reklamní sdělení samo o sobě protiprávní není,“ uvedl Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení časopisu dTest.

Obrana proti nebezpečným stránkám je tak jediná – větší obezřetnost. „Nejlepší radou je se nenachytat na poutavý titulek a na odkaz nekliknout,“ říká Zelený.

Podle serveru Mediahub, který se zabývá médii, už Facebook pracuje na systému, který podvodné weby dokáže rozeznat a bude v budoucnu takové příspěvky automaticky mazat.

Sdílet článek

Komentáře