Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Faktury městských částí odhalují nejvíce plateb za právníky a kafe

  • 4
Praha za šest let proplatila tisíce faktur, jen ty magistrátní obsahují položky v celkové hodnotě 64 miliard korun. Díky databázi, kterou zveřejnili piráti, může fakturami městských částí listovat každý. Kromě právníků Praha nakupuje spoustu kávy a žádanky na omamné látky.

Zkoumání stovek tisíc faktur magistrátu a městských částí vtáhne do děje jako poutavá severská detektivka. V záznamech lze najít drobné platby v řádu desítek korun, ale i stamilionové doklady o tom, komu a za co město platí. Díky databázi nyní zveřejněné na internetu se ukazuje například to, že město více než jen hojně užívá služeb právníků a znalců.

Jiné položky naopak zaskočí spíše humorně. Patří mezi ně kupříkladu nákup žádanek na omamné látky za tisíce korun. A pokud má někdo zájem, může se dobrat i k tomu, že úřadům sečte, kolik ročně jejich zaměstnanci, návštěvy a politici vypijí kávy.

Za co a komu Praha platí?

  • Piráti zveřejnili na stránce www.pirati10.cz/mapa-faktur/ faktury Prahy, dvaceti městských částí (například Prahy 3, 6, 8 či 13, 14, 17 a 19). Publikovali také doklady dalších 130 českých obcí.
  • Jen magistrátu se týká 96 760 faktur za roky 2010 až 2015, databáze větších městských částí obsahují asi 15 až 25 tisíc faktur.
  • Údaje jsou stručné, obsahují jméno a IČO firmy, data zaslání či splacení faktury a požadovanou částku. Stručné jsou i údaje, za jaké práce Praha platí.
  • Třeba položka právní služby se ve zveřejněné magistrátní databázi faktur objevuje přibližně 5 700krát a znalecký posudek 1 700krát. Celkem 323 faktur se pro příklad týkalo objednávek zboží pro kuchyňku primátora.

Piráti před pár dny zveřejnili 96 760 faktur hlavního města z let 2010 až
2015 (více zde).

„Zveřejnili jsme nejen tyto faktury magistrátu, ale i doklady dvaceti městských částí. Žádal jsem o faktury obce a městské části s více než deseti tisíci obyvateli,“ uvedl místopředseda pražských pirátů Pavel Hájek. Celkem se podle jeho odhadu jen v Praze jedná řádově o půl milionu údajů. Jen ty magistrátní obsahují položky v celkové hodnotě 64 miliard.

Vyhledávat se v jejich internetové databázi dá celkem jednoduše – prostřednictvím dvojhmatu Ctrl+F. Zadání hesla „právní služby“ například odhalí, že za uplynulých šest let se právě těchto dodávek týkalo zhruba 5 700 faktur.

Jedná se přitom o platby v řádech tisíců korun, často v hodnotě desítek tisíc a mezi podklady se objeví i několikasettisícové položky. Třeba za přípravu protikorupční strategie dostal magistrát v listopadu roku 2014 fakturu na 580 tisíc korun. A vloni v létě fakturoval jeden právník nadvakrát celkovou částku přes 460 tisíc korun. Čeho se služby týkaly v řadě případů magistrát neuvádí, ale jedná se o poradenství, zastupování u soudu či analýzy smluv.

Již v minulosti piráti stáhli obří soubor faktur z účetního systému Ginis, do kterého měli přístup. Ten jim později město zrušilo. „Není standardní, aby členové zastupitelstva měli přístup do živé databáze, kterou je systém Ginis,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Magistrát, mecenáš znalců

Další podobně pozoruhodnou oblastí jsou znalecké posudky. Těch město od roku 2010 do konce roku 2015 objednalo řádově 1 700. Ze záznamů z faktur plyne, že Praha objednávala třeba odhady hodnoty věcného břemene, budov a pozemků – kupříkladu v Libni, Braníku či na Chodově. Účtované částky se pohybují nejčastěji v tisících. Spíše výjimečně jsou vyšší, jako v případě posudku cen nebytových prostor na Starém Městě, který vyšel vloni v prosinci na 102 tisíc korun.

Anebo v případě posudku pro velmi problematický návrh koupě areálu TJ Žižka také z prosince. Ten stál 54 tisíc korun. V kauze TJ Žižka Praha uvažovala o tom, že areál na Císařském ostrově koupí za cenu, která byla zhruba dvojnásobkem toho, co majitel areálu požadoval na internetu o několik měsíců dříve. Na případ upozornila MF DNES.

Mimochodem, vysvětlení „žádanek na omamné látky“, což je kolonka, která se ve fakturách objevuje více než desetkrát, je prosté. Recepty na tyto léky jsou kontrolované, lékaři si je nekupují sami. Žádanky objednává magistrát a mezi doktory je rozděluje. A zmíněná káva? Tu si Praha kupuje obvykle jednou měsíčně za tři až osm tisíc.

Politikům zveřejnění faktur nevadí

MF DNES oslovila několik politiků s dotazem, zda jim zveřejnění faktur vadí. Jak starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS), tak starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) odpověděli, že nikoli.

„Už přes dva roky zveřejňujeme všechny objednávky a všechny smlouvy nad sto tisíc korun,“ zdůraznila Hujová s tím, že případné dotazy na konkrétní faktury radnice zodpoví. Podobně reagoval i Jarolím, jehož Praha 9 zveřejňuje smlouvy nad 50 tisíc korun.

Právě Praha 3 a 9 patří mezi městské části, které již své faktury pirátům předaly, takže si v nich lidé mohou listovat.

Některé městské části ještě chybějí a podle pirátského zastupitele Mikuláše Ferjenčíka budou v databázi přibývat, jakmile piráti dokumenty získají (většinou podle zákona o přístupu k informacím).

Na potíže narazil jeho kolega Hájek v Praze 1, která chtěla za seznam 2,5 milionu korun, a v Praze 10. Tu sice požádal mezi prvními, ale radnice dodnes materiály nedodala.

„Praha 1 nakonec částku snížila na asi tři a půl tisíce, což jsem zaplatil,“ dodal pirát. Podle starosty Oldřicha Lomeckého se však Ferjenčík „dobýval do otevřených dveří“, protože asi 80 tisíc faktur předal úřad jednomu z opozičních zastupitelů.