Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Falešní policisté za okrádání podnikatelů dostali až dvanáct let vězení

  • 0
Falešné policisty, kteří předloni spáchali sérii loupeží vůči vytipovaným podnikatelům, odsoudil v pondělí senát pražského Městského soud k sedmi až dvanácti letům vězení. Verdikt není pravomocný, obžalovaní se proti němu odvolali.

Hlavní aktéři, expolicisté bratři Antonín a Roman Dolíhalové, dostali sedm a dvanáct let vězení. Evžen Tříska, další klíčová postava na lavici obžalovaných, si má odpykat deset let. Pět dalších obviněných soud podělil tresty od pětileté podmínky po devět a půl roku ve věznici s nejpřísnějším režimem.

„Na počátku trestné činnosti stála dohoda bratří Dolíhalů a Evžena Třísky,“ uvedla dnes v tříhodinovém přednesu obsáhlého ortelu soudkyně Blanka Bedřichová. Trio se znalo z věznice. Tu bratři Dolíhalové opustili na sklonku roku 2014, Tříska o rok dříve.

Tehdy se podle verdiktu zrodila dohoda. Svou mizernou finanční situaci chtěli spravit tím, že v převleku za policisty budou přepadat vytipované podnikatele.

„Roman Dolíhal byl mozkem skupiny. Tříska zajišťoval ekonomickou stránku věci, zajišťoval potřebné propriety, tipoval podnikatele a podle potřeby angažoval další spoluobžalované,“ popsala rozhození rolí v gangu soudkyně Bedřichová.

Tito tři obvinění se podle verdiktu zúčastnili všech loupežných přepadení. Na další akce si přibírali posily. Například Iva Zobače, který krátce před útoky opustil věznici, kde si odpykával patnáctiletý trest za loupež. „Je recidivistou. Větší část života strávil ve věznici,“ konstatovala soudkyně.

Dalším do party se podle rozsudku stal Bulhar Marijan Dobrovič. Ten sice Česko nuceně opustil poté, co si odpykal trest za vraždu, přijal však nabídku angažovat se na některých nájezdech a do republiky se vrátil, navzdory soudnímu zákazu. Další z obžalovaných hráli podle verdiktu roli šoférů, pomocníků či tipařů.

V zásahových vestách a čepicích s nápisem Policie udeřil gang na jaře 2015 v Újezdě nad Lesy v Praze 9. Majiteli domu předložili padělaný příkaz k domovní prohlídce. Dům pak útočníci prohledali a narabovali si v něm šperky, mobil, devítimilimetrovou pistoli. Nepohrdli ani dvěma kily uheráku a francouzským koňakem zvučné značky.

V metropoli se „policisté“ na domovní prohlídku, při níž měli „zkonfiskovat“ ilegální peníze, vydali i do Hloubětína. Majitelka domu dopadla nejhůře ze všech přepadených.

„Na svou oběť zaútočili výboji paralyzéru. Poté se ji snažili omámit neznámou látkou,“ popisovala to, co se v domě odehrávalo, žalobkyně Jana Murínová.

Vyděšenou ženu poté zatáhli do koupelny, kde ji nechali spoutanou. Jako kořist si z této loupeže odnesli obálku s 350 tisíci korunami. Napadená surový útok odnesla vážnou újmou na zdraví, stále trpí posttraumatickým stresovým syndromem.

Milionová loupež se nekonala

Další přepadení proběhlo v Ústí nad Labem. Muži v „uniformách“ s podvrženým příkazem k domovní prohlídce vyrazili k manažerovi místní chemičky. Při akci nejprve zastříkali čidla bezpečnostních kamer, pak si vynutili vstup do domu. Manažer kromě jiného přišel o osm tisíc dolarů, několik set euro a foťáky.

Největší profit, snad až 100 milionů korun z objemného trezoru, měla vynést prohlídka v domě na okraji Veselí nad Moravou. Sem se gang vypravil nejprve v červenci předloňského roku. Tehdy je odradilo světlo baterky na dvorku. Totéž světlo, které považovali za svit lucerny hlídačů, zmařilo i akci číslo dvě o pár dní později.

Do třetice se na okraj Veselí vydali v srpnu 2015, tentokrát však falešní policisté narazili na skutečnou hlídku. Zobač s Dobrovičem tehdy museli podle rozsudku utéci. Oběma hrozilo zatčení. Zobač měl totiž nařízen úřední dohled a Dobrovičovi soud zakázal soud pobyt v ČR. Loupež se tak nekonala ani na třetí pokus.

Na podzim loňského roku policie obžalované postupně pozatýkala. Antonín Dolíhal se rozhodl přijmout roli spolupracujícího obviněného. Vypovídal proti ostatním a i proto, ač patřil k hlavním obžalovaným, dostal nižší trest. Ostatní obžalovaní vinu vesměs popírali.

Státní zástupkyně pro hlavní obžalované požadovala přísnější, ve zvýšené sazbě. Na to však předsedkyně senátu nepřistoupila.