Vladimír Prokop u soudu (25.5.2015)

Vladimír Prokop u soudu (25.5.2015) | foto: Jan Bohata, 5plus2.cz

Za zpronevěru milionů v muzeu dostal falešný ekonom jedenáct let

  • 3
Jedenáct let za mřížemi má podle rozsudku strávit Vladimír Prokop za to, že z Národního zemědělského muzea v Praze vyvedl loni téměř deset milionů korun. Prokop tam byl zaměstnán coby ekonom. Konkurz na místo vyhrál poté, co utekl z vězení. Seděl za podobné činy.

Rozsudek není pravomocný, o věci může ještě rozhodnout Vrchní soud v Praze.

„Důkazní situace vůči obžalovanému je téměř drtivá,“ konstatoval při zdůvodnění rozsudku soudce Stanislav Králík. Podle verdiktu jeho senátu šlo o předem plánované a připravované jednání. „Nešlo o zkratkovité jednání ve stavu snížení příčetnosti,“ zdůraznil.

Za vyvedení 9,6 milionů korun z konta muzea žádala žalobkyně trest nad horní hranici sazby, která činí pět až 10 let.

Dostal trest nad hranicí sazby

Trest byl nakonec opravdu zvýšen, což v odůvodněných případech zákon umožňuje. „Je zvláštním typem recidivisty,“ zdůvodnil mimořádné přitvrzení trestu soudce Králík.

Obhajoba naopak zdůrazňovala, že Prokop jednal vlivem své silné závislosti na vážně nemocné matce. „Obstarával jí léky, platil nájem, jídlo a dluhy. Nemyslím, že jeho jednání nebylo promyšlené a sofistikované,“ konstatoval obhájce.

Ten ve své závěrečné řeči upozornil na jednání muzea a způsob, jakým Prokopa loni na jaře zaměstnalo na postu ekonoma a s dispozičním právem k účtům. „U této organizace došlo k flagrantnímu porušení všech zásad při přijímání zaměstnanců,“ zdůraznil obhájce.

„Není to zlý člověk,“ řekl obhájce o svém klientovi. Ten se v úterý líčení odmítl zúčastnit. Za předchozí trestnou činnost pobývá ve věznici ve Všehrdech, kde se učí na kuchaře. A kromě jiného absolvuje kurs finanční gramotnosti.

Prchl z vězení a ukryl se u matky

Prokop na konci června 2013 uprchl z věznice v Pouchově v Hradci Králové. V Praze se ukryl u své matky. Na zfalšované doklady na jméno Libor Liška a padělaný diplom se poté nechal zaměstnat v muzeu na postu vedoucího ekonoma.

Odtud v březnu 2014 postupně vyvedl téměř deset milionů pomocí nastrčené osoby a kont. Většinu z těchto peněz, 8,4 milionů korun, policisté po Prokopově zatčení na sklonku května 2014 zkonfiskovali.

Pro Prokopa nejde o první trest, za podvody a zpronevěru se dostal do křížku s paragrafy již pětkrát, o miliony na opravy kostelů připravil také ústředí Českobratrské církve evangelické, kde rovněž pracoval jako ekonom (více jsme o tom psali zde).