Farmářské trhy na Andělu

Farmářské trhy na Andělu | foto: Metro.cz

Z pražského Anděla zmizely trhy. Zatím není jasné, kdy se vrátí

  • 5
Tradiční trhy u pražského Anděla skončily kvůli zmatku ve smlouvách, které uzavřelo bývalé vedení Prahy 5. Kdy se budou moci trhovci vrátit, ale nikdo neví. Navíc, ačkoliv Technická správa komunikací vypsala v dubnu výběrové řízení na nového provozovatele, těsně před otevřením obálek ho zrušila.

Pěší zónou u výstupu ze stanice metra Anděl projdou denně desítky tisíc Pražanů. Každý pátek se cestou mohou zastavit a nakoupit na farmářských trzích. Tedy mohli, do minulého týdne. Během pátku se na pěší zóně stánky vůbec neobjeví.

S koncem dubna totiž vypršela společnosti Lucky service, která trhy už třetím rokem provozuje, smlouva o pronájmu pěší zóny. Tu s firmou uzavřela Technická správa komunikací (TSK), která se o magistrátní pozemek stará. TSK by pravděpodobně nájemní smlouvu prodloužila, jenže to se nestalo. O provozování trhů totiž projevila zájem jiná firma.

„Předpisy nám stanovují vyhlásit veřejnou soutěž o nejvhodnější nabídku na provoz trhů v případě, že o konkrétní tržní místo projeví zájem více žadatelů. Tento případ oproti očekávání a zkušenostem z minulých let nastal právě letos,“ vysvětluje mluvčí TSK Jan Vávra, proč bylo v polovině dubna vyhlášeno nové výběrové řízení na provozovatele trhů u Anděla (psali jsme zde).

Obálky s nabídkami se měly otevírat tento týden v úterý a již v pátek měla trh pořádat nová firma, a to až do letošního 21. října. Jenže těsně před otevřením obálek TSK soutěž zrušila, prý z „objektivních právních příčin“.

„Musíme dostát interním předpisům a dalším požadavkům a námitkám, které nově vyvstaly v souvislosti s danou situací,“ dodal Vávra s tím, že je v zájmu TSK, aby co nejdříve našla nového nájemce. V nejbližší době prý městská firma vypíše novou soutěž. Jenže to nic nemění na tom, že dnes je u Anděla prázdno. A nikdo neví, kdy se budou moci trhovci zase vrátit.

Do celého problému ještě vstupuje otázka, zda je vůbec možné, aby u Anděla provozoval trhy někdo jiný než firma Lucky service. Společnost totiž v roce 2013 uzavřela kromě smlouvy s TSK ještě jednu smlouvu, tentokrát s městdkou částí, a to na deset let.

Praha 5 (v čele s minulým vedením radnice) se v ní zavazuje, že provozovateli poskytne zábor a zároveň mu bude ročně vyplácet odměnu 65 tisíc korun za to, že bude trhy na své náklady zajišťovat. Kromě toho ve smlouvě stojí, že nepovolí v době její platnosti jinému subjektu v dané lokalitě obdobnou podnikatelskou činnost.

Praha 5: Smlouva je nesmysl

Podle některých právníků, které MF DNES oslovila, však není v pořádku, aby se městská část k něčemu podobnému zavazovala, když jí pozemek nepatří.

Jenže podle právního zástupce firmy Lucky service to nemění nic na tom, že je smlouva platná.

Nájmy a zábor

  • Firma Lucky service platí každoročně TSK nájem ve výši půl milionu korun.
  • Stejnou částku platí také za zábor městské části.
  • Jednotliví trhovci firmě platí za jeden prodejní den v rozmezí mezi 800 a 1600 korunami.

„Musíme rozlišovat mezi pronájmem pozemku, který je na TSK, a mezi provozováním trhů. To, jestli se bude někde něco provozovat nebo nebude, to je v kompetenci obvodního úřadu,“ řekl MF DNES právník Oldřich Choděra, který zastupuje firmu Lucky service, s tím, že pokud se jednou městská část zavázala k tomu, že jeho klient bude moci provozovat trhy až do roku 2023, musí závazek dodržet.

Podle něj je teď na městské části, aby se dohodla s TSK a nevznikla situace, že si území pronajme firma, která nebude moci trhy provozovat. Současné vedení Prahy 5 souhlasí, že je smlouva problematická a zavazuje město k něčemu, co nemůže v následujících letech nikdy garantovat. Navíc je prý pro městskou část nevýhodná.

„Je nesmyslná. Náš pozemek to není, tak nemůžeme nikomu garantovat, že tam bude moci něco provozovat za deset let,“ říká mluvčí Prahy 5 Helena Šmídová s tím, že radnice ani nevidí důvod, proč by měla v dané lokalitě, která je velmi prosperující, provozovatele finančně podporovat.

Ze současné situace jsou překvapeni i samotní trhovci. Například včelař Roman Studený, který již tři roky u Anděla prodává med. Právě tyto trhy mu zajišťují polovinu jeho příjmů.

„Všichni prodejci jsme z toho dost špatní. Pro mě je to jediná možnost prodeje přebytku. Vůbec nevím, co si mám počít,“ říká Studený s tím, že s provozovatelem trhů neměl nikdy problém. „Dělali to dobře. Kontrolovali nás, přijeli se za námi podívat, co prodáváme. Byly to jedny z mála trhů, které v Praze fungovaly,“ myslí si včelař.