Farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze

Farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze | foto: Michal Šula, MAFRA

Provozovatel trhů na „Jiřáku“ končí, lidé z Prahy 3 sepsali petici

  • 5
Současný provozovatel farmářských trhů na náměstí Jiřího z Poděbrad končí. Proti jsou někteří trhovci, kteří se bojí zrušení maximální výše nájemného za stánek, i část občanů. Ti se zase obávají toho, že trhy ztratí své kouzlo. Sepsali proto petici za zachování stávajícího organizátora.

Farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad byly mezi prvními tohoto druhu v Praze. Poprvé na nich mohli lidé nakupovat v roce 2010 a až doteď je provozoval spolek Archetyp.

Od příštího roku je ale přebírá nový provozovatel - společnost World Production. To se nelíbí některým trhovcům ani části veřejnosti.

Radnice Prahy 3 vypsala v říjnu otevřené výběrové řízení na provoz farmářských trhů, do kterého se přihlásilo celkem pět uchazečů. Vítěznou nabídku podala zmiňovaná společnost World Production, která porotu složenou z politiků a úředníků zaujala nejvíce.

Proti nově vybranému provozovateli protestují někteří občané, kteří se obávají, že velmi oblíbené trhy ztratí své kouzlo.

Radniční opozice zase kritizuje to, že komise vybírala nového provozovatele jen na základě subjektivního hodnocení a vítězná společnost nemá s provozováním trhů žádné zkušenosti.

„Výběrové řízení přitom ani nebylo nutné vypisovat. Archetyp trhy dodnes provozuje v kvalitě, kterou nám může závidět většina městských částí,“ říká předseda opozičního zastupitelského klubu Žižkov (nejen) sobě Ondřej Rut (SZ).

Podle místostarosty Prahy 3 Alexandera Bellu (ODS) je však postup radnice transparentní. „Pokud bychom jen prodloužili spolku Archetyp smlouvu, jak by si asi někteří přáli, nařkla by nás Strana zelených, že netransparentně přihráváme zakázky bez soutěže,“ říká.

Výtku o nesprávném vyhodnocení soutěže také odmítá. „Klíčové pro nás bylo, že vítězná společnost nabídla bonus ve formě dodávání ovoce a zeleniny do škol, školek a domovů pro seniory za více než pětatřicet tisíc korun měsíčně,“ vysvětluje místostarosta. Porotu prý zaujala také desetiprocentní sleva na nákup pro obyvatele městské části nad 65 let nebo asistenční služba pro handicapované v prostoru trhů.

Tři tisíce podpisů

Kvůli nespokojenosti některých občanů vznikla petice za zachování stávajícího organizátora trhů. V úterý už čítala zhruba tři tisíce podpisů. „Nelíbí se nám hlavně to, jak bylo výběrové řízení zadáno,“ říká autor petice Štěpán Korenec. Petentům například vadí, že v systému hodnocení nabídek měl stejnou váhu kulturní program jako schopnost provozovatele zajistit kvalitní farmáře.

Podpisy se sbíraly také před úterním jednáním zastupitelstva městské části. Opoziční zastupitelé navrhli zařadit jako bod programu projednání výběru nového provozovatele.

Koaliční zastupitelé jej však nepodpořili, a to i přesto, že před několika dny starostka Vladislava Hujová (TOP 09) na Facebooku slíbila, že prostor k projednání celé záležitosti bude právě na zastupitelstvu.

„Dokud smlouva není podepsaná, jsme vázáni mlčenlivostí, takže bychom stejně nic prodiskutovat nemohli,“ komentoval výsledek hlasování místostarosta Bellu s tím, že po podepsání smlouvy radnice veškeré materiály k veřejné soutěži zveřejní.

Provozovateli se nájemné nezvedá, strop pro trhovce ale padne

Pokud starostka smlouvu se společností World Production podepíše, bude nový provozovatel stejně jako ten dosavadní platit městské části nájemné ve výši sto tisíc korun měsíčně.

V nové smlouvě už ale chybí klauzule o maximálním možném nájemném, které provozovatel účtuje jednotlivým prodejcům. Spolek Archetyp, který provozuje také trhy na náplavce Rašínova nábřeží, doposud nesměl za jedno prodejní místo vybrat více než tisíc korun za den.

Trhy se přitom konají čtyři dny v týdnu. Podle opozice povede odstranění této podmínky ke komerčnosti trhů na úkor kvality zboží.

„To zastropování nájemného pro trhovce se zavedlo proto, aby neměl provozovatel motivaci vybírat ty farmáře, kteří mu zaplatí více peněz. Doteď tam byli farmáři, kteří v konkurenci těch komerčnějších prostě nemohou uspět,“ myslí si Rut.

Vysokých nájmů se obávají také samotní trhovci. „Podle mě se může stát, že na provoz stánku někteří z nás nebudou mít,“ říká Miroslav Sedláček, který na náměstí Jiřího z Poděbrad prodává víno. Dosavadní provozovatel mu podle jeho slov vyhovoval. „Navíc dokázal trhy skvěle propagovat. Teď jsme v nejistotě, co s námi bude,“ dodává prodejce.

Podle místostarosty Bellu podoba trhů ani složení farmářů ohroženy nejsou.

„Sortiment trhů je přesně stanoven ve smlouvě. Nedovedu si představit, že by ho provozovatel dokázal vymazat nějakými ekonomickými zájmy. Naopak bude pronajímání míst pro trhovce průhlednější,“ hájí novou podobu smlouvy Bellu.

Zastropování nájmu za stánek podle něj může vybízet k „podpultovému“ kšeftování se stánkařskými místy, protože je jejich počet omezen jen na dvaadvacet.