Podmínky pro pořadatele trhů se v několika městských částech mění. Radnice už...

Podmínky pro pořadatele trhů se v několika městských částech mění. Radnice už nechtějí prodělávat. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Sezona farmářských produktů je tady, v Praze se naplno rozběhnou trhy

  • 4
Na Vítězné náměstí v pražských Dejvicích se v sobotu vrátí po zimní pauze farmářské trhy. Připojí se k lokalitám, kde už novou sezonu začali. A přichází i nové zboží. Městské části už ale nechtějí dál prodělávat a tak se zbavují nevýhodných smluv, které s provozovateli trhů uzavřely v minulosti.

Zelenina, sýry, jitrnice, bylinky. Jídlo z farmy po roce opět míří do pražských ulic. S blížícím se jarem se totiž na tradiční místa vracejí farmářské trhy.

„Už šestá sezona farmářských trhů startuje tuto sobotu u Vítězného náměstí,“ říká mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Dodává, že stánky „na Kulaťáku“ budou prodávat farmářské produkty každou sobotu.

Kdy začínají v Praze trhy:

  • 7. březen
    Startují Farmářské trhy na Kulaťáku. Konat se na místě budou každou sobotu vždy mezi 8. a 14. hodinou.
  • 25. března
    Začínají trhy před obchodním centrem Arkády Pankrác. Na místě se budou konat každou středu až do 23. prosince. Vždy mezi 8. a 18. hodinou.
  • 26. března
    Farmáři se vracejí na Tilleho náměstí na Barrandov, kde budou prodávat každý čtvrtek až do 17. prosince. Zájemci je na místě najdou vždy mezi 8. a 18. hodinou.
  • 30. března
    Tržiště se objeví také na náměstí Republiky. Stánky budou mít otevřeno od pondělí do pátku mezi 9. a 18. hodinou.
  • 10. dubna
    Od tohoto dne se vracejí klasické farmářské trhy na pěší zónu Anděl. Lidé je na místě budou mít možnost navštívit každý pátek mezi 7. a 19. hodinou do 27. listopadu.

Kde už trhy začaly:

  • Náplavka u Rašínova nábřeží: Soboty mezi 8. a 14. hodinou.
  • Náměstí Jiřího z Poděbrad: Středy, čtvrtky a pátky mezi 8. a 18. hodinou a soboty mezi 8. a 14. hodinou. 
  • Palackého náměstí: pondělí a čtvrtky mezi 8. a 18. hodinou.

Pozn.: Jedná se o výběr

Radnici se podařilo s provozovateli trhů vyjednat výhodnější podmínky. Nově začne městská část na trzích vydělávat.

Doposud Praha 6 od provozovatelů tržišť nevybírala žádné poplatky.

„Naší podmínkou je, že náklady nebudou přeneseny na prodejce ve stáncích, takže nevznikne žádný důvod pro případné zdražení nabízeného zboží,“ vysvětluje místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN).

Také Praha 5 plánuje upravit smlouvu s provozovateli farmářských trhů. Konkrétně s firmou Lucky Service, která pořádá akce na pěší zóně Anděl.

Radnice ji za pořádání platí několik desítek tisíc korun ročně. Společnost sice městské částí odvádí každý rok zhruba tři sta tisíc korun, přesto je podle vedení úřadu nesmyslné, aby městská část provozovateli trhu platila.

Sortiment se za léta změnil

Koncem února se již prodejci vrátili na náměstí Jiřího z Poděbrad.

„V březnu si vedle stánků s pečivem, jogurty, sýry a zeleninou mohou návštěvníci na trzích nakoupit dorty, pesta a chutney, ale pochutnat si mohou i na netradičních šnecích po burgundsku,“ říká mluvčí Prahy 3 Stanislav Kněnický.

Podle samotných provozovatelů tržišť se sortiment v posledních letech poněkud změnil. „Přibylo u nás bezlepkové pekařství, několik farem s biokvalitou či řada salátových odrůd,“ popisuje Šárka Sedláčková ze spolku Archetyp, který pořádá farmářské trhy právě na náměstí Jiřího z Poděbrad a také na náplavce u Rašínova nábřeží.

Prodejci podle ní častěji sahají po „divočejším“ zboží – zatímco v minulosti prodávali u stánků řezané květiny, nyní nabízejí i luční kvítí. „Prodávají také divoké byliny do salátů, jako jsou šrucha, popenec a violka,“ dodává Sedláčková.

Oproti minulosti farmáře na tržištích stále častěji doplňují muzikanti nebo divadelníci.