VIDEO: Václavákem duněl pochod a blýskaly se pušky, které nestřílejí

  • 14
Pušky, z nichž se ale většinou nedá střílet, předvedli ve čtvrtek odpoledne na Václavském náměstí vojáci šesti středoevropských armád. V rámci pražského festivalu čestných stráží ukázali, že uvedené zbraně velmi dobře ovládají jako umělecké nástroje.

Brilantní souhra, dokonale sladěné kroky, perfektní choreografie. Na Václavském náměstí vojáci ukázali, že se zbraně dají využít i jinak než ke svému původnímu účelu.

Festival se v Praze uskutečnil v rámci oslav Dne ozbrojených sil ČR. Ten připadá na příští pondělí.

„Jsou to měsíce tvrdé dřiny, které vojáci při nácviku podstoupí,“ řekl iDNES.cz Ladislav Adamus z pražského posádkového velitelství, který měl celou akci organizačně na starost.

„Od nápadu k živé prezentaci to vždy trvá zhruba tři čtvrtě roku. Půl roku se připravuje choreografie, tři další měsíce se pak vystoupení dolaďuje,“ uvedl Adamus.

Hovořil hlavně o české jednotce čestné stráže, která nácvik provádí v době, kdy neplní své povinnosti spočívající v pokrývání protokolárních akcí. 

„Přitom v USA existují dokonce dvě jednotky, které nic jiného než tyhle exhibice nedělají,“ pokračoval.

Upřesnil, že zatímco pušky jednotky české čestné stráže mají své hlavně zatavené a střílet se z nich nedá, u zástupců cizích armád to může být jinak. „Například Maďaři mají své pušky zcela funkční,“ upřesnil Adamus.

V dolní části náměstí si vystoupení mohly vychutnat tisíce Pražanů potřetí v řadě. Předtím se podobná vystoupení konala jen o několik set metrů dál - na Staroměstském náměstí.

Své umění a cviky s puškami a šavlemi vedle tří českých uskupení předvedla ve zhruba dvacetiminutových úsecích také desetičlenná uskupení stráží z Polska, Německa, Slovenska, Maďarska a Rakouska. 

„Přestože prvky cviků jsou podobné, lidé mají možnost spatřit nejen rozdílnou výzbroj cizích vojáků, ale i jejich výstroj. A vzájemně porovnávat,“ řekl hlavní organizátor.

Polští vojáci se například prezentovali ve třech různých uniformách - svých pozemních, vzdušných i námořních sil, maďarští zase ukázali cviky s historickými šavlemi, Rakušané do svého programu zařadili akrobatické prvky.

Inspirace pro kolegy a jejich budoucí vystoupení? Rozhodně. „Ale až do samotného vystoupení si každý svůj nápad pečlivě střeží,“ usmál se Adamus.

Dodal, že podobná vystoupení se konají také například v Budapešti nebo ve Vídni. Podobná akce pak v tuzemsku bývá k vidění při každoročním festivalu vojenských hudeb v Olomouci.

Závěr pražského festivalu patřil unikátnímu vystoupení osmdesátičlenné formace českých vojáků, které živě doprovodila Ústřední hudba Armády České republiky.