Festival sexuálních menšin Prague Pride se v Praze koná už potřetí. První ročník proběhl v roce 2011. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Festival sexuálních menšin Prague Pride začal. Extremisté protestují

  • 449
V Praze startuje třetí ročník festivalu sexuálních menšin Prague Pride, který potrvá až do neděle 18. srpna. Slavnostní zahájení proběhlo v pět hodin odpoledne v rezidenci pražského primátora, který převzal nad akcí záštitu. Večer pak v rámci festivalu zazářil duhovými barvami gloriet v zahradě ambasády USA. Oslavy vyvrcholí v sobotu duhovým průvodem.

Loni se programu Prague Pride zúčastnilo asi čtyřicet tisíc návštěvníků. Patnáct tisíc lidí přišlo do závěrečného průvodu. Letos organizátoři přehlídky očekávají ještě větší účast, a to z několika důvodů.

Výběr z programu Prague Pride

PONDĚLÍ - od 17:30 se bude v Qcafé konat diskuse na téma Coming out ve sportu.
ÚTERÝ - od 14:00 se na Novoměstské radnici uskuteční debata o coming outu v politice za účasti amerického kongresmana Davida Cicillineho a dalších zahraničních i českých politiků.
ČTVRTEK - od 17:00 jsou návštěvníci zváni na komentovanou prohlídku výstavy Transgender Me v Galerii Národní technické knihovny.
PÁTEK - ve 21:00 na piazzettě Národního divadla vystoupí rakouské taneční divadlo cieLaroque s programem Think Fish, Part One.
SOBOTA - vrcholem festivalu bude duhový průvod, který startuje ve 13:00 v ulici Na Příkopě. Půjde přes náměstí Republiky, Revoluční a Dlouhou ulici až na Staroměstské náměstí. Pak projde Pařížskou ulicí přes most až na Letnou. Tam budou od 16:00 probíhat koncerty na dvou scénách.

Jedním z nich je, že se festival Prague Pride dostal na serveru o cestování pro komunitu s menšinovou orientací www.gaycities.com jako jediný zástupce postkomunistických zemí do desítky nejlepších událostí tohoto druhu v Evropě. Zároveň průvodce Lonely Planet zařadil Prahu mezi deset světových metropolí, které jsou nejpřátelštější ke gayům a lesbám.

"První dva ročníky vzbudily ve značné části české veřejnosti zděšení, protože lidé nevěděli, co mají očekávat. Letos je to už třetí ročník a už se ví, že jsme seriózní akce," konstatuje mluvčí festivalu Bohdana Rambousková. Prague Pride totiž zdaleka není jen divokým barevným průvodem.

Týdenní festival zaměřený na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku nabídne téměř stovku akcí. "Od kulturních přes party, výstavy, taneční a divadelní představení až po debaty se zahraničními politiky. Pořádáme také sportovní utkání, vlastivědné vycházky nebo běžecké prohlídky," popisuje Rambousková.

Jak už napovídá podtitul festivalu "Jdeme s barvou ven", ústředním tématem letošního ročníku je takzvaný coming out, tedy zveřejnění a přijetí odlišné sexuální orientace.

"Sám si uvědomit, kdo jsem, a najít způsob, jak to sdělit ostatním, je vlastně nejvýznamnějším tématem. Týká se to i všech v okolí dotyčného, oni musí ten fakt přijmout a naučit se ho sdělovat dalším členům rodiny, sousedům," vysvětluje mluvčí.

"Chtěli bychom lidi motivovat k tomu, aby se nebáli coming outu, protože je velmi osvobozující," dodává.

Extremisté jsou opět proti. Je to exhibice nepřirozenosti, tvrdí

Festival Prague Pride však vzbuzuje i značně negativní reakce. Například předseda občanského sdružení Akce D. O. S. T. Michal Semín ho označil za "exhibici nepřirozenosti, až obscénnosti". Ostře proto vyzval primátora Prahy Tomáše Hudečka, aby stáhl svou záštitu nad festivalem.

"Letošní ročník má v našich očích zvlášť odpudivý podtón. Bude, jako každoročně, exhibicí nepřirozenosti (a často i obscénností)," napsal Semín primátorovi, aby mu rozmluvil podporu festivalu Prague Pride. Primátorovu záštitu nad akcí považuje za zradu všech, kteří uvěřili jeho straně deklarovanou slušnost a pravicovost.

Primátor odpověděl, že odmítá žádosti sdružení vyhovět. "Musím umět respektovat všechny občany Prahy bez rozdílu věku, původu nebo čehokoliv jiného. Vyjádřením záštity festivalu jsem tento svůj postoj veřejně deklaroval," řekl Hudeček.

Hnutí D. O. S. T. je považováno za krajně pravicové uskupení. V minulosti se v něm angažoval úředník Ladislav Bátora, na jejich politických akcích občas vystupuje také bývalý prezident Václav Klaus.

Právě Bátora před dvěma roky veřejně vyzval americké velvyslanectví, aby akci Prague Pride nepodpořilo (více čtěte zde). I kvůli svým často nevybíravým veřejným postojům musel odejít z ministerstva školství.

Proti duhovému průvodu se letos postavily i další organizace, jako třeba Mladí křesťanští demokraté, kteří v sobotu v čase průvodu Prague Pride pořádají v centru Prahy Pochod pro rodinu. "Je to akce za rodinu, ne proti lidem s homosexuální orientací," vysvětlil senátor Jiří Čunek, proč jejich akci podpořil.

,