Film Child 44 popisuje příběh ze stalinského Ruska. Ilustrační snímek

Film Child 44 popisuje příběh ze stalinského Ruska. Ilustrační snímek | foto: Dopravní podnik Praha

Pražské metro pojede o víkendu do Stalinových časů. A přiveze miliony

  • 149
V Praze se bude o víkendu natáčet hollywoodský velkofilm. Američtí filmaři proto zastaví na dvě noci provoz metra na trase B. První omezení začne už v pátek večer. Vlaky nepojedou mezi Smíchovským nádražím a Florencí. Odborníci tvrdí, že film bude pro Prahu přínosem.

Kamera, klapka a filmaři jedou. Zato cestující se budou muset u uzavřených stanic metra otočit a pěšky vydat na tramvajovou zastávku. Práce na filmu Child 44 omezí dopravu od desáté hodiny večerní do osmé ranní z pátku na sobotu a ve stejný čas i ze soboty na neděli.

Producent filmu Child 44 Ridley Scott.

Natáčení v metru rozděluje Pražany v hospodských debatách i diskusích na internetu.

"Zastavit provoz linky metra kvůli soukromé akci filmařů je omezení veřejné služby ve prospěch soukromé aktivity. To je od dopravce nepřijatelná drzost," napsal do internetové diskuse Julius Chaloupka.

Oponuje mu diskutér David Rychetský. "Natáčení pomůže ekonomice, jeden dobrý film může přilákat deset dalších. Mimo jiné to považuji za čest, že u nás Ridley Scott natáčí. Komu vadí, že jednou pojede v sobotu ráno autobusem místo metrem, měl by se zamyslet," napsal.

Vyděláme půl až tři čtvrtě milionu, říká dopravce

Dopravní podnik se s hollywoodskými filmaři domluvil, že to budou oni, kdo zaplatí veškeré náklady, například náhradní tramvajovou dopravu. Navíc na tom prý vydělá statisíce.

"Náklady a zisk budeme znát až po skončení akce, tedy v pondělí. Předpokládáme, že zisk se bude pohybovat mezi půl a tři čtvrtě milionem korun," řekla mluvčí Dopravního podniku Aneta Řehková.

Snímek z natáčení filmu Child 44. Vojenskou uniformu oblékl herec Tom Hardy

Ridley Scott chce přitom za filmování utratit 940 milionů korun, přes pět set milionů z toho za české služby a produkty. Do Česka ho kromě jiného přivedly filmové pobídky od státu: Po skončení natáčení dostane zpět část prokazatelně utracených peněz. Podle odhadů by to mělo být přes čtyřicet pět milionů korun.

Ivana Dragounová z Czech Film Commission, která v České republice zajišťuje filmařům poradenství a kontakty, říká, že Praha takto získá dobré jméno. A to i přesto, že ve snímku Child 44, který popisuje příběh ze stalinského Ruska, Praha nebude "hrát" Prahu.

Na filmu pracuje 260 českých profesionálů a tisíce komparzistů

"Producent Ridley Scott je známý a to, že mu vyjdeme vstříc, nám udělá skvělé jméno. Filmaři uvidí, že jsou tu vstřícné úřady. Určitě nás to pro ně postaví do dobrého světla. I když v tom filmu nebude naše stanice metra hrát pražskou stanici, bude se vědět, že se ten film točil tady," myslí si Dragounová.

Snímek Child 44

Ridley Scott přijíždí do České republiky natáčet film Child 44 s rozpočtem 940 milionů korun, z čehož přibližně půl miliardy dostanou čeští výrobci a poskytovatelé služeb.

Film je zasazen do 50. let minulého století, do doby stalinského Sovětského svazu. Scénář je napsaný podle knižního bestselleru Toma Roba Smithe, který popisuje kriminální příběh sériových vražd dětí.

Ve filmu hrají hollywoodské hvězdy Tom Hardy, Noomi Rapace, Gary Oldman a další. Film natáčí režisér Daniel Espinosa, šéfproducentem filmu je pak Ridley Scott.

Zdůrazňuje, že se celý film natáčí v České republice a produkce už zaměstnala přes dvě stě šedesát českých filmových profesionálů v nejužším filmovém štábu. "Cizinců je oproti tomu padesát osm. Během natáčení si navíc najali asi šest tisíc českých komparzistů," říká Dragounová.

Produkce si najímá i místa od státních institucí a měst. Kromě metra filmaři natáčeli i v Národním divadle, Národním muzeu nebo v Rudolfinu.

Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie, říká, že film může přivést do Prahy i turisty. Uvádí příklad snímku, o kterém Pražané asi nikdy neslyšeli, ale díky němuž do české metropole už několik let jezdí tisíce návštěvníků z Jižní Koreje.

Tam před osmi lety běžel populární seriál Milenci z Prahy. Jeho první část se odehrávala v Praze a záběr na Prahu uváděl všechny ostatní díly. Korejci tak město skutečně viděli.

"Díky seriálu chtěli Korejci do Prahy a Korejky se tu chtěly vdávat," říká Fraňková. Lidé z Koreje sem jezdí dodnes, třeba právě na svatební cesty.

Českou republiku propagují i další filmy. "Na plakátu Mission Impossible navždy zůstane silueta Hradčan, Last Holiday zvedly návštěvnost v Karlových Varech," vyjmenovává Fraňková.

Podle ní si díky natáčení snímků přivydělávají i státní instituce. "Národnímu památkovému ústavu vzrostly příjmy z krátkodobých pronájmů Hradu. Začíná se vytvářet filmová turistika," dodala.