Zástupci francouzské společnosti, jež v kraji hledá vhodné místo pro své...

Zástupci francouzské společnosti, jež v kraji hledá vhodné místo pro své podnikání, už navštívili zámek Křinec. S jeho majitelem Zdeňkem Harapesem se však na žádné spolupráci zatím nedohodli. Firma tedy bude v kraji hledat dál. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Francouzi chtějí vytěžit luxus ze zchátralých středočeských památek

  • 1
Luxusní hotel, restaurace a třeba i golfové hřiště. Nejlépe na zámku, nejlépe ve středních Čechách. To je vize francouzské společnosti Compagnie des Cháteaux d‘Europe Centrale, jak využít opuštěné a chátrající památky. Kraji se tento nápad líbí. Věří, že to do regionu přinese peníze.

"Jde o využití evropských prostředků. Pokud bude žadatelem kraj, nebo dokonce celá asociace, budeme mít větší šanci v žádosti o dotace uspět," slibuje si od projektu radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

Francouzi chtějí po celé republice vybudovat řetězec osmi poboček. Už na konci minulého roku proto se svou koncepcí rekonstrukce a následného využívání památek oslovili Asociaci krajů České republiky. A tak kraj přijal roli prostředníka, čímž vlastně dělá práci za investora. A zadarmo.

"První varianta je, že si stavu zámků, na jejichž opravu nemá kraj peníze, nebudeme všímat. Druhá možnost je s tím něco dělat. A když to nejde z vlastních prostředků, tak alespoň podpoříme někoho, kdo má nápad, jak je využít," vysvětluje Štefek.

Schůzky domlouvají na zámcích nejen státních, ale i těch, které jsou už v soukromých rukou.

I tam totiž kraj do budoucna vidí finanční přínos. Především tedy z cestovního ruchu. Že by si však investoři nakonec vybrali spolupráci se soukromníkem, tomu sami majitelé památek moc nevěří.

"Osobně si nemyslím, že by pro ně byl křinecký zámek vhodný. Právě proto, že chtějí maximálně využívat dotace. Pro mě jako pro soukromníka totiž platí úplně jiné podmínky. Moje možnost dosáhnout na dotace je poněkud omezená," míní majitel zámku Zdeněk Harapes.

Zámek jsme Francouzům nikdy prodat nechtěli, říká radní

To, že se na seznamu vybraných památek, které by mohly být pro investory vhodné, objevil právě jeho zámek, ho překvapilo.

"Přiznám se, že jsem byl trochu v šoku, když jsem si v novinách přečetl, že můj zámek chce kraj prodat. Samozřejmě už jsme si to vysvětlili a nechal jsem fámu žít svým vlastním životem. Ale vemte si, že kdybych jednal se zahraničním investorem a on se dozvěděl, že se mu za zády domlouvám s někým jiným, mohl bych tak přijít o investici v řádu třeba stovek milionů korun. A to by byl problém," říká Harapes.

Radní Štefek to pak vysvětluje jako nedorozumění. "S majitelem Křince jsme v kontaktu, jednáme o určité finanční pomoci. Ale Francouzům jsme nic nenabízeli, a už vůbec ne k prodeji. To někdo špatně pochopil," tvrdí.

Přesto se Harapes s francouzskými investory sešel. Provedl je zámkem, seznámil se s jejich plánem, představil ty své, ale na žádné konkrétní spolupráci se zatím nedohodli.

Co tedy francouzský investor hledá? Ideální by pro něj byl nevyužitý zámek ve vlastnictví obce, kraje nebo jiné státní organizace. Ale zároveň by měl splňovat i další, specifické požadavky - místo pro padesát pokojů a dostatečně velký prostor pro sportovní aktivity.

Kraj Francouzům navrhoval třeba Buštěhrad. "Osobně si myslím, že jim vyhovovat nebude. Je sice velký, ale pro jejich účely možná až moc," odhaduje radní Štefek.

Tím však seznam zajímavých zámků pro investory nekončí. Řeč byla také o Cerhenicích či Štiříně. O dalších krocích bude kraj s investory jednat na schůzi příští středu.