Na zdech nově otevřené galerie visí asi sto uměleckých pláten, nechybí ani pár

Na zdech nově otevřené galerie visí asi sto uměleckých pláten, nechybí ani pár vzácných plastik od významných českých umělců. | foto: Dan Materna, MAFRA

V karlínském Main Pointu je nová galerie, láká na skvosty českého umění

  • 1
Pojišťovna Kooperativa zpřístupnila část svých uměleckých sbírek veřejnosti. Vystavuje je ve svém sídle v pražském Karlíně - v Main Pointu na Rohanském nábřeží. Lidé tak mají navíc šanci vidět, jak vypadá dům, který byl nedávno vyhlášen nejlepší kancelářskou budovou světa.

Jako by si dali v Karlíně dostaveníčko Jan Zrzavý, Emil Filla, Mikoláš Aleš, Josef Mánes a další desítky významných českých umělců. Právě tak to vypadá v nově otevřené galerii v organické budově Maint Point. Pojišťovna Kooperativa, která zde sídlí, lidem zpřístupnila své umělecké sbírky. Zatím na dva dny v týdnu.

Galerie v budově Main Pointu

Galerie je v 1. patře budovy Main Point na Rohanském nábřeží. Pro veřejnost je otevřena každé úterý a čtvrtek od 10 do 17 hodin. Vstup je zdarma přes recepci v přízemí, kde si návštěvník po předložení občanského průkazu vyzvedne propustku. Expozice je zaměřena zejména na české umělce od baroka do konce 20. století.

"Díla zejména našich umělců začal v 90. letech minulého století sbírat zakladatel pojišťovny Vladimír Mráz. Sbírky jsou součástí našich rezerv, lze je tedy chápat jako investici, ale hlavně se snažíme, aby české umění zůstávalo v zemi svého původu. To se právě po sametové revoluci nedělo a mnoho děl zmizelo za hranicemi," podotýká generální ředitel Kooperativy Martin Diviš.

Sbírka obsahuje celkem tři tisíce obrazů či plastik. "Z toho tak třetinu tvoří opravdové skvosty. Proto bylo velmi těžké vybrat asi sto exponátů, které nyní vystavujeme. A to je vrchol toho, co máme," vysvětluje kurátorka sbírky Rosana Murcott. Podle ní Kooperativa vlastní jednu z největších soukromých sbírek na našem území.

Obrazy by v budoucnu mohly viset i před budovou

Půlkruhový prostor galerie, který je dán zaobleným tvarem budovy, nabízí ucelený průřez dějinami českého výtvarného umění od baroka přes romantismus až po modernu. Lidé se tak mohou pokochat historickými portréty, romantickými krajinkami či kubistickými zátišími předních malířů své doby.

Kromě již zmíněných umělců jsou tu dále díla například Františka Ženíška, Vojtěcha Hynaise, Václava Brožíka či plastiky od Josefa Václava Myslbeka. "Sbírka musí žít. Díla stále nakupujeme i prodáváme. Máme odborníky, kteří chodí po aukcích a sbírku kultivují, a tím pádem i zhodnocují. Co jsme před dvaceti lety koupili za statisíce, má nyní milionové hodnoty," popisuje Diviš.

Do budoucna pojišťovna počítá s tím, že by část výstavních prostor využila pro díla současných umělců. A když se splní Divišův sen, mohla by se zejména velká umělecká díla vystavovat i venku, před budovou.